borsa kobipostasiBorsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, haftanın son işlem gününü dünkü kapanışa göre 1.208,55 puanlık sert düşüşle 65.635,03 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,81 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 2,7 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,95, holding endeksi ise yüzde 2,86 oranında düşüş kaydetti.

Güne, dünkü hızlı düşüşün ardından tepki alımlarıyla başlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, ilk seansta gördüğü en yüksek 67.211,12 puan seviyesinden döviz piyasasındaki negatif seyrin etkisiyle düşüşe geçerek haftayı gün içinde gördüğü en düşük seviyeden kapattı.

Döviz piyasasında TL’nin diğer para birimleri karşısında hızlı bir şekilde düşüşe geçmesi ve dolar/TL ve avro/TL’nin tarihinin en yüksek seviyelerini görmesi Borsa İstanbul’da satış baskılarının artmasına neden oldu.

Analistler, günün ikinci yarısında açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ocak ayı beklenti anketinde, orta ve uzun vadeli enflasyon beklentisinin önemli ölçüde bozulmamasının gelecek hafta gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımı gelmeyeceği beklentilerini artırdığını, bunun da TL varlıkları üzerinde baskı oluşturduğunu kaydediyor.

Analistler, gelecek hafta salı günü açıklanacak PPK faiz kararının yurtiçi piyasalar üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, BIST 100 endeksinin 64.500 seviyesinin destek, 68.500 seviyesinin ise güçlü direnç konumuna geldiğini tahmin ediyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın