Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.​

Hisarcıklıoğlu’nun konuşması şöyle:

Sayın Bakanım, Kadın Girişimciler Kurulumuzun değerli Başkanı, kıymetli kadın girişimcilerimiz, Sizleri saygıyla ve hürmetle selamlıyorum. Evinize hoş geldiniz.

Her yıl Dünya Kadınlar Günü’nde, camiamızın kadın liderleriyle ve girişimcileriyle bir araya gelerek, bu özel günü sizlerle paylaşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorum. Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ta TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulumuz, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odamız ve Şanlıurfa Ticaret Borsamızı ev sahipliğinde, Şanlıurfa’da bir araya gelmiştik. Araya giren pandemi nedeniyle uzun bir süre sonra yeniden bir araya gelebildik.

Hijyen, maske ve mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz TOBB Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliğinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bugün; Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan aramızda. Teşrifleriyle bizleri onurlandıran değerli Bakanımıza hoş geldiniz diyorum. Bu zor günlerde kendileriyle çok yakın ve yoğun bir çalışma süreci yaşadık. Gece, gündüz, ne zaman arasak kendisine ulaştık. Her derdimizi aktardık. Onun sayesinde pek çok sıkıntıyı çözüme kavuşturduk. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız, Üst Kurul Üyelerimiz, 81 ilden Oda ve Borsalarımızın Kadın Başkanları, Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri ve Genel Sekreterlerimiz, 81 il Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ve üyelerimiz, Genç Girişimci Kurullarımızın Kadın Üyeleri, TOBB Kadın Çalışmaları Kurulu Başkan ve üyelerimiz, kadın akademik danışmanlarımız, TOBB ETÜ’den kadın akademisyenlerimiz ve üniversitemiz kadın girişimcilik kulübündeki öğrencilerle bir aradayız. Kıbrıs Türk Ticaret Odamızın kadın girişimci üyeleri de video konferans üzerinden bizimle birlikteler. Yine çok değerli değerli kadın çalışma arkadaşlarım bizlerle. Bu özel günde, camia olarak hep birlikteyiz.

Sayın Bakanım, Kıymetli Katılımcılar,

TOBB olarak, ‘Kadın hayatın her alanında olmak zorunda’ dedik. Çalışkanlığın ve başarının cinsiyetinin olamayacağını söyledik. Ayrımcılığa ve kadınlara karşı ön yargılara karşı çıktık.

Kadın girişimciliğin desteklenmesi gerektiğini güçlü bir sesle dile getirdik. Fırsat eşitliği istedik. Kadınların, iş dünyasından akademik camiaya, sosyal hayattan siyasete kadar, geniş bir yelpazede aktif rol alması gerektiğini, her fırsatta savunduk.

Zira şunu biliyor ve görüyoruz ki imkan verilirse, önlerine engel konmazsa, kadınların başaramayacağı hiçbir iş yoktur.

İşte bu noktadan hareketle, TOBB öncülüğünde, ülkemizin “Kadın Girişimcilik” hikâyesini 2005 yılında başlattık. 2007 yılında 81 ildeki teşkilatlanmamızı tamamladık. Böylece her ilde kadınların temsil edildiği kurullarımızı hayata geçirdik.

Geçen zamanda, kadın girişimci kurullarımız müthiş işler başardılar, Oda-Borsa sistemimizin ayrılmaz bir parçası oldular. Bugün TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz, 7 bin üyesiyle dünyanın en geniş kadın ağlarından biri haline geldi.

81 ilde binlerce girişimcilik faaliyeti düzenliyorsunuz. Girişimci kurullarımız her ilde dayanışma faaliyetleri düzenliyorlar, eğitim ve mentörlük hizmetleri veriyorlar, kadın girişimci sayısının ve istihdamının arttırılması için gece gündüz çalışıyorlar.

Başarılı kadın girişimcileri rol model olarak öne çıkarıyorlar. Genç kızlarımıza örnek oluyor, onların da iş dünyası atılmalarını sağlıyorlar.

2007’de 75 bin olan kadın girişimci sayısı şu an 140 bine yaklaşmış durumda. Son 12 senede, ülkemizde kadın girişimci sayımız ikiye katlanmışsa, bunda, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun katkısı büyüktür.

TOBB olarak kadın girişimcilerimize her türlü alanda destek sağladık. Sağlamaya da devam edeceğiz.

Onları dijital dünyaya hazırlamayı ve böylece e-ticaret’te daha etkin olmalarını amaçladık. Turkcell ile “Geleceği Yazan Kadınlar” projesini gerçekleştirdik, bu projeyle 3.000’i aşkın kadın kodlama öğrendi. Şimdi yapay zeka eğitimlerini başlatıyoruz. Bu kapsamda kadınlara programlama, makine öğrenmesi, yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu eğitimleri düzenliyoruz.

Coca-Cola ile başlattığımız “Kız Kardeşim” projesiyle, kadınların teknolojik yetkinliklerini artırdık. Bu amaçla 30 binden fazla kadına eğitim verdik.

İş süreçlerini dijital ortama taşımalarına katkıda bulunduk.

Ayrıca 81 ilde düzenlediğimiz ‘Yerel Lezzet Hibe Programı’ ile kadın girişimcilere hibe desteği sağladık.

Facebook işbirliğinde 5 binden fazla kadın girişimciye, ürünlerini sosyal medya üzerinden pazarlamaya yönelik eğitimler düzenledik.

Ayrıca Türk Telekom ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında, ‘İnternette Hayat Kolay’ projesini başlattık.

E-ticaret ve finansal okuryazarlık alanlarında kadın girişimcilerimize eğitimler verdik.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığımız hibe ile üç ilde Kadın Girişimciler Kurullarının stratejik yol haritalarını belirledik.

Şimdi bunu ülke geneline yaygınlaştırıyoruz.

Pandemiyle birlikte, tüm eğitimlerimizi sanal ortama taşıdık.

Haziran ve Kasım aylarında düzenlenen, sertifikalı e-ticaret eğitimlerimize, 4 binin üzerinde katılım sağladık.

Ulusal çapta faaliyet gösteren e-ticaret pazaryerleriyle anlaşmalar yaparak, girişimcilerimizin avantajlı paketler almasını temin ettik.

İlk defa e-ticaret yapacak girişimcilerimize düşük komisyonlu satış imkanı getirdik.

Bugün de Kadınlar Günü vesilesiyle TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimizin, e-ticaret ekosisteminden daha fazla yararlanabilmeleri adına yeni bir projeye imza atacağız.

İşbirliği yapacağımız e-ticaret pazaryerleriyle, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine özel, yıl boyu devam edecek komisyon indirimi, reklam ve pazarlama desteği, kargo desteği, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vereceğiz.

Ayrıca daha fazla ziyaretçiye erişebilmek adına, pazaryerleriyle birlikte TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimize özel alan oluşturacağız.

Bu alanda, kadın girişimcilerimiz, hem ürünlerini sergileyebilecek, hem de başarı hikayelerini kısa videolarla anlatabilecek.

Detaylarını, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Nurten Hanım, panelde anlatacak.

Biliyorsunuz, Nurten Hanım, 27 Eylül’de göreve gelmesi akabinde işe çok hızlı başladı. Çalışkanlığıyla, enerjisiyle, vizyonuyla Kurulumuzun başarı çıtasını çok yükseklere çıkardı. Bu vesileyle kendisine başarılar diliyor, gayretleri için teşekkür ediyorum.

Nurten Hanımın liderliğinde Kurulumuz bu dönemde birçok çalışmayı bir arada yürütüyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve TEPAV işbirliğinde hazırlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” raporuyla 81 ilin cinsiyet eşitliği karnesi açıklandı.

Bu rapordan hareketle tüm kurullarımız, cinsiyet eşitsizliği konusunda gerçekleştireceği eylemlere ilişkin plan yaptılar ve uygulamaya geçtiler. Bu çalışmalar,  girişimcilik kültürünün kadınlar arasında da gelişmesine öncülük edecektir.

Biliyorsunuz, konaklama, yiyecek-içecek ve ulaştırma sektörlerimiz pandemiden epey olumsuz etkilendi. İşte bu sektörlerde hijyen farkındalığı başlatarak, mikro işletmelerimizin daha güvenli hizmet sunmasına, böylece iş hacimlerinin artmasına katkı sağlamak amacıyla  “İşimiz Temiz Projesi”ni başlattı. 3 ilde pilot olarak uygulanacak projenin, tüm ülkede yaygın hale getirilerek, kalıcı olmasını hedefliyoruz.

Bunların dışında da, kadınlarımızın sosyal hayatta ve özellikle de iş hayatında, daha aktif rol alması için çalışmaya, proje üretmeye devam edeceğiz. Zira hem dünya, hem de ülkemiz, kadınların emekleriyle daha güzel olacak. Fırsat verildiğinde ve biz erkekler önlerinde engel olmayınca, kadınlarımızın başaramayacakları hiçbir iş yoktur.

Çok Değerli Kadın Girişimciler,

Son olarak, bir önemli konuya daha değinmek istiyorum. Suçsuz ve günahsız masum kadınlara yönelmiş hunhar saldırılar, hepimizi derinden yaralıyor. Her 3 kadından biri hayatlarında fiziksel şiddete maruz kalıyor. 2020 yılında 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Bu konuda farkındalığın, tedbirlerin ve cezaların artması gerekiyor. Kadına şiddetin hiçbir dinde, ırkta, görüşte ve dilde yeri yoktur. Kadına şiddetin her türlüsü reddediyor ve kınıyorum. Canilere, bu zalimliklerinin hesabının sonuna kadar sorulmasını ve en ağır şekilde cezalandırılmalarını bekliyorum.

Hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım kadınlar ve erkekler eşit ortaklardır! Kadın varsa gelecek vardır. Kadın varsa hayat vardır. Kadınlar gününün sadece bir günden ibaret olmadığı ve hayatın yarısının kadın olduğuna inanarak, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Bugün sizler için hazırladığımız bu kapsamlı programdan en iyi şekilde faydalanmanızı diliyorum. Sizlere inanıyorum, güveniyorum. Yolunuz açık olsun.