Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.​

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün konuşması şöyle:

Sayın Bakanlarım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğimize şeref verdiğiniz için size çok teşekkür ederim, hoşgeldiniz. Bu önemli günde sizinle ve her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ile beraber olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz.

81 ilden 7000’den fazla kadın girişimci on-line olarak etkinliğimize bağlılar, pandemi nedeniyle beraber olamasakta, gönüllerimiz bir.  Birikimli, pes etmeyen, kendini yetiştirmiş, iddialı kadınlar ile aynı çatı altında olmaktan büyük gurur duyuyorum.

Uzaktan da olsa hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Güzel günlerde beraber olmayı diliyorum.

Bugün il başkanlarımızla beraber Atamızın huzuruna çıktık. Ve Anıtkabir şeref defterine, amacımızın kadın girişimciliğini büyütmek, hayata atılan genç kızlarımıza girişimcilik konusunda rol model olmak ve onları girişimciliğe yöneltmek olduğuna dair söz verdik. İnançla, çok çalışarak, cesur adımlarla, hep beraber  Atamıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün benim için çok kıymetli bir sözünü paylaşmak istiyorum. “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”

Kadınların erkeklerle eşit sosyal, ekonomik ve siyasi haklara sahip olmaları yalnızca toplumsal hayatı iyileştirmek gibi bir sonuç yaratmakla kalmayacak, hiç kuşkusuz dünya barışını da güçlendirecektir. 

Eşitlikten kastettiğimiz aynılık demek değil. Aynı olan şeylerin eşit olmasına zaten gerek yoktur. Eşitlik ancak farklılığın olduğu bir bağlamda anlam ifade eder. Toplumsal cinsiyet eşitliği talebi, kadınların erkeklerle aynı olma değil, aynı haklara sahip olma talebidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde hazırlanan “81 ilde Türkiye’nin Cinsiyet Eşitliği Karnesi” lansmanın da duyduğumuz veriler bizi derinden sarstı ve 81 ilde Cinsiyet Eşitliği Karnesini nasıl düzeltebiliriz diye projeler geliştirmemizi sağladı.

Programın ikinci bölümünde sizinle 81 ilin cinsiyet eşitliği eylem planını paylaşacağım için heyecanlıyım.

Kıymetli Bakanlarım ve Başkanım her zaman yanımızda oldunuz, 81 ilin gerçekleştirmeyi planladığı projeler için de vereceğiniz desteğe şimdiden şükranlarımı sunuyorum.

Kadının işgücüne katılımının düşük olması ülkemiz için önemli bir sorun gibi görünse de bunun aslında ülkemizi daha ileriye taşıyacak önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum.

Bildiğiniz gibi, yapılan araştırmalar kadının girdiği her alanda başarılı olduğunu, fark yarattığını ve şirketlerin finansal performansına olumlu katkısı olduğunu gösteriyor.

Kadınların ekonomiye katkısını artırmak için; kurum, kuruluşlara, iş dünyasına, hepimize görevler düşüyor. Tek başımıza yapamayız, elbirliği ile çalışarak, istenilen seviyelere ulaşabilmemiz için yenilikçi ve sürdürülebilir sonuçlar doğuran projelere ihtiyacımız var.

Bugün bir milat olsun istiyorum, kadın istihdamını ve girişimciliğini artırmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.  Değil mi Sevgili TOBB Kadın Girişimciler Başkanları ve Üyeleri?!

Tüm dünya olarak maalesef kötü günlerden geçiyoruz.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin yayımladığı bir araştırma, virüs salgınının kadınlar üzerinde büyük bir baskıya neden olduğunu ve cinsiyet eşitliğindeki 25 yıllık ilerlemeyi tehlikeye soktuğunu ortaya koydu.

Pandeminin kadınları daha fazla ve daha olumsuz etkilediği maalesef bir gerçek.

Pandemi dönemi sonrasında kadınların işgücüne dönmesinde azalma bekleniyor, buna fırsat vermemeliyiz.

Yolumuz zor ve uzun olsa da, pes etmek yok…

Bizlere, sizlere çok büyük iş düşüyor. Sizler bizim illerdeki liderlerimizsiniz. Sizlerin tabanda yaptığı çalışmalar, projeler, etkinlikler bizleri yukarıya taşıyacak. Her biriniz ayrı ayrı illerinizde rol modelsiniz, sizlerin çalışmaları ile kadın istihdamının ve girişimci sayısının artacağına inancım tam.

Sevgiyle, kalpten yönetilen, tüm canlılara ve doğaya duyarlı, daha yaşanılabilir dünya hayal değil. Bunu cinsiyet ayrımı olmadan tüm kadınlar ve erkekler omuz omuza başarabiliriz.

Biliyoruz ki kuş tek kanatla uçamaz. Erkek ve kadın birbirlerini tamamlayıp, karşılıklı saygı ile el ele ilerlediğinde inanıyorum ki tüm bunları konuşmamıza gerek kalmayacak.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Türkiye’nin girişimci kadın gücü olarak “Kadın Varsa Yarın Var” diyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun…