İhracatta değer yüzde 0.8 arttı, miktar yüzde 1.7 azaldı

KOBİ Postası

İhracat birim değer endeksi Kasım’da yıllık bazda yüzde 0.8 arttı, ihracat miktar endeksi ise yüzde 1.7 azaldı. Bu dönemde, ithalat birim değer endeksi yüzde 0.2 ve ithalat miktar endeksi de yüzde 11.7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, İhracat birim değer endeksi yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 0.8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1.1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1.9 artarken, yakıtlarda yüzde 33.2 azaldı. İhracat miktar endeksi ise aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3.8, yakıtlarda yüzde 35.7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0.2 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 13.4 arttı.

İthalat birim değer endeksi de, bu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 11, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12.4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6.2 artarken, yakıtlarda yüzde 30.9 azaldı. İthalat miktar endeksi de aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9.8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14.4, yakıtlarda yüzde 2.5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 13.6 arttı.

JAKARTA – Indonesia. July 05, 2018: Aerial view of busy industrial port with cargo ship and containers in Jakarta, Indonesia,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

DYNABOOK ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLERİNİ 11. NESİL INTEL® CORE™ İŞLEMCİLERLE YENİLİYOR 

Satellite Pro L50-J ve Tecra A30-J yeni Intel işlemciler ve bellek seçenekleriyle yenilendi Satellite Pro C40 ailesine yeni işlemci seçenekleri eklendi Dynabook Europe GmbH, iş ve eğitim pazarlarını hedefleyen üç […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN