Vakıf Katılım’dan ‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabı

KOBİ Postası

Vakıf Katılım, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliği ile, esnafla, ticaretle ve iş hayatıyla özdeşleşen Türk Anonim Edebiyatı’nın deyimleri ve özlü sözlerinden bazılarını derleyip, hikâyeleriyle birlikte ‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabında bir araya getirdi.

Adil sosyal yaşamın önemli bir parçası olan Vakıf Kültürü ile faizsiz finans ilkelerini bir araya getiren Vakıf Katılım, toplumsal fayda gözeten yeni bir çalışmaya daha imza attı. Vakıf Katılım, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliği ile, esnafla, ticaretle ve iş hayatıyla alakalı Türk Anonim Edebiyatı’nın deyimleri ve özlü sözlerinden bazılarını derleyip, hikâyeleriyle birlikte ‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabında bir araya getirdi. 

Vakıf Katılım’ın web sitesi sayfası üzerinden de erişime açık olan, ‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabı ile esnafların, sanatkârların aynı zamanda iş dünyasının değerlerinin bilinmesine ve sonraki kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamak hedefleniyor. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Gündelik hayatta içerdiği anlamın farkında olmasak da sıklıkla kullandığımız deyimlerin aslında hangi anlamı ihtiva ettiğinin ve çıkış kaynağının ne olduğunun kitap dostlarının bilgi dünyasında yerini alması temennisiyle ‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabını oluşturduk. 

Dünden bugüne farklı kuşakları buluşturarak, yeni nesle kaynaklık edeceğine, aynı zamanda kuşaklar arasında bir köprü kuracağına inandığımız referans niteliği taşıyan bu eserimizin hazırlanmasında ve yayımlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

‘Öyküleriyle Esnaf ve Ticaret Deyimleri’ kitabı linki:

https://www.vakifkatilim.com.tr/tr/hakkimizda/oykuleriyle-esnaf-ve-ticaret-deyimleri

Kitaptan alıntı:

FOYASI MEYDANA ÇIKMAK

Kuyumcular yaptıkları yüzük, küpe, gerdanlık vs. kullan- dıkları elmas parçalarının arkasına foya denilen bir madde sürerek, ayna gibi, ışıkları daha çok aksettirmesini sağlarlar. Zamanla bu foya dökülür, buna foyası çıkmış derler. Halk arasında yalan söyleyen sahtekarlık yapan kişilerin yalanları ortaya çıktığında “foyası meydana çıktı” şeklinde benzetme yapılır.

Hilekâr insanların yaptığı sahtekârlık ve yalanları ortaya çıkınca bu deyim kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı

Enver Erkan, Tera Yatırım >> Amerikan tarihinde örneği yaşanmamış Kongre binası işgali gibi siyasi şiddet olaylarından sonra, Trump için yeni bir azil süreci başlayacağa benziyor. Demokratların, 2019 sonunda başarısız olan […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN