Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >>

Amerikan tarihinde örneği yaşanmamış Kongre binası işgali gibi siyasi şiddet olaylarından sonra, Trump için yeni bir azil süreci başlayacağa benziyor. Demokratların, 2019 sonunda başarısız olan “azil” girişiminden sonra görev süresinin bitimine günler kala Trump için bu konuda ciddi girişimleri söz konusu… Bundan önceki azil girişiminde Demokrat çoğunluktaki Temsilciler Meclisi, Trump’ı görevden almış; Cumhuriyetçi çoğunluktaki Senato ise Trump’ı mahkumiyetten kurtarmıştı. Başkan’ın görevden alınabilmesi için Senato’nun 2/3’sinin oyu gerekiyor. Trump, Temsilciler Meclisi’nde görevden alınsa bile Cumhuriyetçilerin yarısını oluşturduğu Senato’da gerekli oy sayısına ulaşılması mümkün görünmüyor.

20 Ocak’ta zaten Trump’ın görevi Biden’a devredeceği düşünüldüğünde; bu azil soruşturmasının önemi Trump’ın görev süresini birkaç gün kısaltmak değil, daha çok olası bir 2024 adaylığının önünü kapatmak. Zaten Cumhuriyetçilerin 20 Ocak’tan önce bir karar çıkmaması için süreci yeterince yavaşlatacak kadar Kongre’de gücü bulunuyor. Trump’ın, daha önceden girmeyi düşündüğünü söylediği, 2024 seçimlerinde adaylık statüsü ise azil soruşturmasının ilerlemesine göre değişiklik gösterebilir. Eğer 20 Ocak’tan önce Kongre’de azil oylaması yapılırsa Trump, ABD tarihinde ikinci defa Temsilciler Meclisi tarafından görevden alınan ilk başkan olacak. Ancak dediğimiz gibi, bu gerçekleşse bile Trump’ın mahkum edilip başkanlıktan alınması için Senato’da 2/3 çoğunluk yakalanması gerekecek. Bu Kongre aritmetiği ile, Trump’a karşı Cumhuriyetçi Senatörler olsa bile bu zor görünüyor. Dolayısıyla soruşturmanın sonuçlanması 20 Ocak’a muhtemelen yetişmez ve Trump normal tarihte görevi devreder görünüyor.

20 Ocak sonrasında sonuçlanacak bir mahkumiyet konusunda ise; ABD yasaları buna izin veriyor. Ancak bu şu ana kadar herhangi bir ABD başkanı için uygulanmış değil. Yakın ABD tarihinde görevde olduğu dönemde azil sürecinin işlediği Nixon (azil süreci başlamadan istifa etti) ve Clinton (Senato oylamasını kazandı) gibi örnekler var ama görevden ayrıldıktan sonra “görevden alınan” bir örnek yok. Dolayısıyla, duruma emsal oluşturan bir vaka elimizde yok. Ancak 20 Ocak’a kadar “impeachment” olamıyorsa Demokratların bu yolu da izlemesi olası, çünkü olay Trump’ın görev süresini birkaç gün kısaltmaktan ziyade 2024’te aday olmasını engellemek.

Trump, eğer 2024’te aday olursa “arka arka olmayan ikinci dönem” için başkanlık kovalıyor olacak. ABD tarihinde bunu yapabilen tek kişi, 22. ve 24. Başkan olan Grover Cleveland (1885–1889 ve 1893–1897). Herbet Hoover da 1929 – 1933 arasında Başkanlık yapmış, 1932 seçimlerinde FDR’a yenilmiş; sonra 1936 ve 1940’ta yeniden şansını denemiş ancak Cumhuriyetçi partinin adayı olmayı başaramamıştı. Trump’ın kamuoyu nezdinde yaşadığı son popülarite kaybından sonra yeniden Başkan seçilebilmesi çok da mümkün gözükmüyor. Aralık ayında yapılan bir Gallup anketi, Trump’ın bir bütün olarak ülke arasında pek popüler olmasa da Cumhuriyetçiler arasında %87’lik bir onay notuna sahip olduğunu gösteriyor. Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir başka Aralık anketi de, Cumhuriyetçilerin %77’sinin, Trump’ın seçim sahtekarlığı nedeniyle Biden’a kaybettiği yalanına inandığını ortaya çıkardı. Ki Trump, seçim sahtekarlığı söylemini destekçileri Kongre’nin altını üstüne getirirken bile tekrarladı.

Biden’ın da ilerleyen yaşından dolayı bir “geçiş” başkanı olacağı, muhtemelen Kamala Harris’in sonraki iki dönem için hazırlanacağı söyleniyor. Eğer Biden 2024’e girmezse, Johnson’dan sonra ikinci defa seçime girmeyen ilk ABD başkanı (JFK suikastının ardından göreve gelmiş, 1964’te Başkan seçilmiş, ön seçimlerde yenilince 1968’de aday olmamıştı) olacak. Ondan önce de Rutherford Hayes 1880’de ikinci dönemi için aday olmamış. 

Trump impeachment process and possible 2024 candidacy …

It looks like a new impeachment process will begin for Trump after political violence, such as the Congressional occupation, which has not been experienced in American history. Democrats have serious attempts on this issue for Trump, days before the end of his term of office after his “unsuccessful impeachment” attempt at the end of 2019. In the previous impeachment attempt, the Democratic-majority House of Representatives dismissed Trump; The Republican-majority Senate freed Trump from his conviction. The vote of 2/3 of the Senate is required for the President to be impeached. Even if Trump is impeached by the House of Representatives, it does not seem possible to reach the required number of votes in the Senate, where half of the Republicans constitute.

Considering that Trump will hand over the task to Biden on January 20; The importance of this impeachment investigation is not to shorten Trump’s term by a few days, but rather to pave the way for a possible 2024 nomination. The Republicans already have enough power in Congress to slow down the process sufficiently so that no decision is likely to be taken before January 20. The candidate status in the 2024 elections, which Trump said he was considering entering before, may vary depending on the progress of the impeachment investigation. If a vote of impeachment is held in Congress before January 20, Trump will be the first president to be impeached by the House of Representatives for the second time in US history. However, as we said, even if this happens, a 2/3 majority will have to be caught in the Senate to convict and remove Trump from the presidency. With this Congressional arithmetic, it seems difficult, even if there are some Republican Senators against Trump. Therefore, the conclusion of the investigation will probably not reach January 20, and Trump seems to hand over on the normal date.

As for a conviction that will result after 20 January; US law allows this. However, this has not been applied to any US president so far. In recent US history, there are examples such as Nixon (he resigned before the impeachment process began) and Clinton (who won the Senate vote) where the impeachment process took place while in office, but there is no “impeached” after leaving office. Therefore, we do not have a precedent for the situation. However, if there is no “impeachment” until January 20, Democrats are likely to follow this path, because the issue is to prevent Trump from being a candidate in 2024 rather than shortening his term by a few days.

If Trump is nominated in 2024, he will be chasing the presidency for the “second term without back to back”. Grover Cleveland (1885–1889 and 1893–1897), the 22nd and 24th President, is the onyl one who could do this in US history. Herbet Hoover also served as President between 1929 and 1933, defeated by the FDR in the 1932 elections; He then tried his luck again in 1936 and 1940, but failed to become a candidate for the Republican party. After Trump’s recent loss of popularity in the public eye, he does not seem possible to be re-elected president. But; a Gallup poll conducted in December shows that Trump has an 87% approval rating among Republicans, albeit not very popular with the country as a whole. Another December poll conducted by Quinnipiac University revealed that 77% of Republicans believed the lie that Trump lost to Biden due to election fraud. Trump repeated his election fraud rhetoric, even as his supporters wreaked havoc on Congress.

It is said that Biden will also become a “transition” president due to his old age, possibly Kamala Harris will be preparing for the next two terms. If Biden does not enter 2024, he will be the first US president to not run for the second time after Johnson (who took office after the assassination of JFK, was elected President in 1964, was not a candidate in 1968 after facing defeat in the primary elections). Before that, Rutherford Hayes was not a candidate for his second term in 1880.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İndus Danışmanlık 20 yıldır değişim için yön gösteriyor

Kurumların dijital dönüşüm başta olmak üzere yeni dünya düzenine hızla odaklanabilmesi için gerekli olan kültürel değişim ve yetkinlik geliştirmesinin en kolay yolu, eğitim. 20’inci yılını kutlayacak olan İndus Danışmanlık; bilgili, […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN