Citigroup’un yayınladığı raporda, temel göstergelerin zayıf olmaya devam ettiği ortamda global ekonominde resesyon riskinin arttığı belirtildi.

“2-3 yıllık göreceli sakin dönemin ardından hali hazırda global büyüme ve varlık piyasaları için oldukça tehlikeli, riskli bir dönemdeyiz” değerlendirmesini yapan Citigroup, 2015 4. çeyrekte global büyümenin yüzde 2,0 gibi alışılmadık derecede zayıf bir seviyede olduğunu belirtti.

“Global görünümde son dönemde yaşanan kötüleşme gelişmiş ekonomiler için görünümlerde ılımlı kötüleşmeden, gelişmiş ekonomilerin görünümü için belirsizlikte büyük artıştan ve dünyanın her yerinde finansal şartlarda sıkılaşmadan kaynaklı” ifadelerini kullanan Citigroup, Çin’de yapısal ve konjonktürel yavaşlama, Çin’in sürdürülemez kur rejimi ve İngiltere’nin AB’den ayrılması riskinin de global görünümü köküleştiren faktörler olduklarını vurguladı.

Global ekonomide büyümenin bu yıl yüzde 2,5 olacağını tahmin eden Citigroup, Çin verilerinin isabetli ölçülemediği olasılığı dikkate alındığında da büyümenin yüzde 2,2 olacağını tahmin ediyor.