Yabancı ayakkabı firmalarının Türkiye pazarına girişi sürüyor. Bunun son örneği Adidas’a ait Rockport oldu. Dünyada klasik ayakkabıları spor tabanlı üreten firma olarak bilinen Rockport’un Türkiye distribütörlüğünü İzmir merkezli Transmer Ayakkabı aldı. Rockport’un ilk konsept mağazasını Nişantaşı’nda açan Transmer’in genç patronu Onur Pehlivan, 2015 sonuna kadar en az dört mağaza daha açacaklarını belirtiyor.

Onur Pehlivan, İzmir, Aydın, Balıkesir, Muğla ve Denizli’de Pehlivanoğlu ismiyle toplam 120 marketi bulunan Pehlivan Ailesi’nin ikinci kuşağını temsil ediyor. Ancak Transmer’i aileden bağımsız olarak kurmuş. Mimar olan Pehlivan’ın ayakkabı işine girmesine de İzmir’de ayakkabı üreten Danacı Ailesi vesile olmuş. Onur Pehlivan, Rockport’un Türkiye’de üretim hakkının da kendilerinde olduğunu, çok satan modeller için ileride üretim yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Pehlivan’ın Gramartech USA Inc Architechtural Natural Stones ismiyle ABD’de de bir şirketi var.

1971 yılında ABD’de kurulan ve 2006 yılında Adidas’ın satın aldığı Rockport’un halen 55 ülkede bine yakın mağazası var. Kadın ve erkek kesime yılda ortalama bin farklı model ayakkabı üreten şirket, yılda 10 milyon çift ayakkabı satıyor.

Para Dergisi