Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM’deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada asgari ücretliler için toz pembe bir tablo çizerken çeşitli verilere başvurmuştur. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) tarafından yapılan hesaplamalara göre bu veriler gerçeği yansıtmamaktadır. TÜİK 2003-2012 Hanehalkı Bütçe Anketi Tüketim Harcaması Sonuçları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistikleri net asgari ücret verileri temel alınarak asgari ücretlinin gıdaya ayırabildiği pay göz önüne alındığında alım gücü pek çok temel gıda maddesi için gerilemiştir.

BAŞBAKAN VERİLERİ SEÇEREK KULLANIYOR

Başbakan bugün bir asgari ücretlinin belirli gıda maddelerini 2003’e göre daha çok alabildiğini ifade etmiştir. Evet, işçiler pirinç, süt, mercimek ve toz şekerle beslenirlerse alım güçleri artmıştır. Hatta biz ekleyelim; makarna, bulgur ve patates için de alım gücü yükselmiştir. Ancak Başbakan verilerin bir kısmını görürken bir kısmını görmezden gelmekte, bugün bir asgari ücretlinin bir çok gıda maddesini 2003’e göre daha az tüketebildiğini söylememektedir. Bir asgari ücretli 2003 yılına göre 2012 yılında yaklaşık 9 ekmek (1,8 kg), 1 kg dana eti, 10 kg beyaz peynir, 2,3 kg koyun eti, yarım kg tavuk, 80 yumurta, 6,6 kg kuru fasülye, 26 kg nohut, 300 gram çay, 2 kg bal daha az alabilmektedir.

BAŞBAKAN ASGARİ ÜCRETLİNİN GIDA DIŞI HARCAMALARINDAKİ ARTIŞI YOK SAYIYOR

Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde asgari ücretlinin alabileceği gıda maddelerini sıralarken asgari ücrete göre hesap yapmaktadır. Ancak işçiler ücretlerini sadece beslenme ihtiyacı için kullanmamaktadır. Bu durumda bakılması gereken rakam TÜİK’in belirlediği tüketim harcamaları kalıplarında bulunabilir. 2003 yılında gelirinin yüzde40,6’sını gıdaya ayırabilen asgari ücretliler, 2012 yılında toplam tüketim harcamalarının sadece yüzde29’unu gıda harcamaları için yapabildi. Bunun nedeni barınma, ısınma ve ulaştırma gibi zorunlu harcama kalemlerine yaptığı harcamalara daha fazla kaynak ayırmak durumunda kalmış olmalarıdır. Örneğin asgari ücret kaba hesapla yaklaşık 3 kat artarken, asgari ücretlinin kira ve konut harcamaları 3,4 kat, ulaştırma harcamaları 6,5 kat artış göstermiştir.

BAŞBAKAN SİMİDİN KAÇ LİRA OLDUĞUNU BİLMİYOR

Başbakan bütçe görüşmeleri sırasında ”5 kişilik bir aile, üç öğün çay simit tüketse ayda 450 lira eder” demiştir. Bir Başbakan’ın işçi ailesinin simitle beslendiğinde bile ücretinden yarısından fazlasını gıdaya harcamasıyla övünebilmesi dikkatlerden kaçmamıştır. Ancak bunun da ötesinde Başbakan Erdoğan simidi

1 TL zannetmektedir. Tüm çalışanlar bilir ki simit 1 lira 40 kuruştur. Buna göre 5 kişilik ailenin çay hariç sadece üç öğün simit parası, 450 lira değil ayda 630 liratutmaktadır.

SEFALETE TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Başbakan düzeyindeki bir devlet yetkilisinin bu kadar yanlış verilerle dolu bir konuşma yapması tesadüf veya “hata” değildir. Tam da asgari ücret tespit sürecinde, “asgari ücrette gerekeni yaptık” demek, asgari ücretin insanca yaşamaya yetmeyeceğini bile kabul edememek, sefalet dayatmasının devam edeceğini göstermektedir. Başbakan’ın tüm hesap oyunları bir yana gerçek ortadadır. Asgari ücret açlık sınırının bile altındadır ve açlık sınırının altında asgari ücret toplumsal bir cinayettir!

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, asgari ücretin tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmesi ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu orta oyununa son verilmesi için mücadeleye devam edecektir.

ASGARİ ÜCRETLİ AKP DÖNEMİNDE EKMEK, PEYNİR, ET VE YUMURTADA ALIM GÜCÜNÜ KAYBETTİ

DİSK-AR’ın, TÜİK 2003-2012 Hanehalkı Bütçe Anketi Tüketim Harcaması Sonuçları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistikleri net asgari ücret verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, Asgari ücretlinin gıdaya ayırabildiği pay üzerinden alım gücü pek çok temel gıda maddesi için geriledi. Asgari ücretli için tüketim kalıbı olarak en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun esas alındığı araştırmada, gıda bütçesindeki ciddi gerileme dikkat çekti.

2003 yılında gelirinin yüzde 40,6’sını gıdaya ayırabilen asgari ücretli çeşitli nedenlerle barınma, ısınma ve ulaştırma gibi zorunlu harcama kalemlerine yaptığı harcamalara daha fazla kaynak ayırmak durumunda kaldı ve mutfak giderini kıstı. Asgari ücretli 2012 yılında toplam tüketim harcamalarının sadece yüzde29’unu gıda harcamaları için yapabiliyordu. Buna karşın 10 yıllık zaman diliminde konut ve kira ile ulaştırma maliyetlerinin harcamalar içindeki payı arttı. Asgari ücret kaba hesapla yaklaşık 3 kat artarken, asgari ücretlinin kira ve konut harcamaları 3,4 kat, ulaştırma harcamaları 6,5 kat artış gösterdi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın