İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay
İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Fed aralık ayı toplantısından çıkacak kararın altının seyrini belirleyeceğini söyleyen İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay, olası senaryoları değerlendirdi. Özay, ABD’nin tahvil alımları ile ilgili kararına bağlı olarak üç farklı senaryonun söz konusu olduğunu belirtti.

17-18 Aralık günlerinde gerçekleşecek Fed toplantısından ABD’nin tahvil alım programına ilişkin çıkacak kararın altının seyrini ne şekilde etkileyeceğini inceleyen İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay, olası senaryoları değerlendirdi.

Mayıs ayı itibariyle Fed açıklamalarıyla yön arayışı içerisinde olan altın kotasyonlarında son günlerde ABD tarafından gelen olumlu verilerin sınırlı fiyatlandığını belirten Özay, “Piyasaların Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı beklentileriyle satış baskısı altında kalınması, son dönemlerdeki olumlu gelişmelerin de kısa süreli fiyatlanıp 1210 seviyelerinden destek bulmasıyla sonuçlandı. Hem tarım dışı istihdam verisi hem de büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanması ABD ekonomisinde toparlanma sinyali veriyor ancak enflasyon ve işsizlik oranları hâlâ istenilen seviyelerde değil. Fed, olumlu açıklanan bu verilerin sürekli olmasını istiyor. Dolayısıyla piyasalardaki beklenti Fed’in aralık ayı toplantısında tahvil alımlarını azaltmayacağı ve 2014 yılı ilk çeyreği itibari ile azaltım sinyali verebileceği yönünde. Ancak ufak bir olasılık da olsa Fed’in piyasaları şaşırtabileceği unutulmamalı” diye konuştu.

Fed toplantısından çıkacak kararın olası üç senaryoyu akla getirdiğini kaydeden Özay şu bilgileri verdi:

“İlk senaryoda, Fed tahvil alım programının 85 milyar Dolar ile devam edeceği ve 2014 yılının ilk çeyreğinde azaltılabileceği yönünde sinyal verebilir. Piyasaların beklentisi de bu yönde. Böyle bir senaryoda altında ilk tepkiler olumlu gerçekleşerek alımlar ivme kazanabilir; 1250-1270 bandı test edilebilir. Açıklamaların etkisi geçtikten sonra ise altında yeniden satışların ön plana çıktığını görebiliriz. Ancak 1250 seviyeleri psikolojik destek seviyeleri olarak ön plana çıkıyor. 1250’lerin aşağı yönlü kırılması halinde satışlar tekrar ivme kazanacak ve 1210- 1220 seviyeleri önemli destek olarak ön plana çıkacaktır.

İkinci senaryoda, Fed piyasaları şaşırtır; 5 milyar Dolar gibi sembolik de olsa azaltmaya gider ve 2014 ile ilgili belirsiz konuşursa, piyasalar bunu olumsuz algılayabilir. Altın değer kazanır, alımlarön plana çıkar ancak alımların devamı ABD tarafından gelecek verilere bağlı olarak değişir. 1250-1270 seviyeleri yine önemli direnç seviyeleri olarak ön plana çıkıyor.

Son senaryoda ise Fed tahvil alım programına 85 milyar Dolar ile devam eder ve 2014 yılı ile ilgili belirsiz konuşursa piyasalar bunu olumsuz algılar; altında alımlar ivme kazanır. Bu durumda 1300-1320 seviyeleri test edilebilir ancak sonraki süreçte yeniden ABD tarafından açıklanacak veriler belirleyici olur.”

Altında yıl sonuna kadar 1350-1400 seviyelerinin beklenmemesinin en önemli sebebinin olumlu gelen veriler olduğunu vurgulayan Özay, Fed’in 85 milyar Dolar ile uzun süre devam edemeyeceğinin ve artık azaltım sürecine yaklaşıldığının da unutulmaması gerektiğini belirtti.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın