unnamed-5Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyelerine Tataristan’dan yatırım daveti geldi. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Kalitemiz uluslararası arenada kabul gördü, tercih edilen marka olduk” dedi.  

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, “Otomotiv endüstrisinde ortak dili konuşmamız gerek. Sizleri yatırıma davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Otomotiv tedarik sanayinde; kalitesi, çözüm odaklı olması ve zamanında teslimi ile küresel anlamda tercih edilen marka haline gelen Türk firmalarına Tataristan’dan yatırım daveti geldi. Tataristan Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Türkiye temasları sırasında Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle biraraya geldi. Zaripov, TAYSAD aracılığıyla Türk firmalarını Tataristan’a yatırıma davet etti.

Ticari araçta üretim üssü

Tataristan’da bulunan küresel markalar Mercedes Benz’den Ford’a, Volkswagen’den PSA grubuna ve Rusya’nın önemli markaları Sollers ile Kamaz’a kadar dev firmalar, Türk otomotiv endüstrisine göz kırpıyor.

Bu markaların çoğunluğunun ticari araç alanında üretimde bulunduğunu hatırlatan Zaripov, özellikle Kaluga bölgesinin otomotiv tedarik sanayi için yatırıma çok uygun olduğunu vurguladı. Bu bölgede yatırım için üretim ve Ar-Ge alanlarında çeşitli teşvikler verdiklerini kaydeden Zaripov, “otomotiv endüstrisinde ortak dili konuşmamız gerek. Türk otomotiv sanayi, özellikle ticari araçta Avrupa’nın önemli üreticisi. Tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki tedarik sanayinin yalnızca otomotiv endüstrisi için üretim yapmadığını, makine sanayisi için de teknolojik ürünler geliştirdiğini vurgulayan Zaripov, bu alanlardaki mühendislik hizmetlerini de transfer edebileceklerini söyledi.

Kalite tescillendi

Zaripov’un TAYSAD üyelerini Tataristan’a davet etmesini, Türk markalarının küreselleşme yönünde olumlu adımlarla ilerlediğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Dudaroğlu da, kalitelerinin uluslararası anlamda kabul gördüğünün tescillendiğini söyledi. Dudaroğlu, “üyelerimiz yurtdışında yatırımlarını ve büyümelerini sürdürüyorlar. Tataristan’daki fırsatları da mutlaka değerlendireceklerdir” diye konuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın