İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GE, Türkmenistan’a hızla elektrik sağlamak için Çalık Enerji’ye Aeroderivetif Gaz Türbinleri sağlıyor

GE, Türkmenistan’ın artan enerji ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunmak için Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden biri olan Çalık Enerji’ye aeroderivetif gaz türbini teknolojisi sağlıyor. Akhal, Mary ve Lebap şantiyelerinde 360 megawatt’lık hızlandırılmış projenin parçası olarak 3 ayrı enerji santrali kurulacak. Akhal ve Mary santrallerinin2013 sonunda, Lebap’ın Şubat 2014’te hizmete girmesi bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, doğalgaz Türkmenistan’ın enerji tüketiminde önemli rol oynuyor. Ülkenin sahip olduğu gazın yaklaşık olarak üçte biri enerji üretiminde, üçte biri de gaz endüstrisindeki arama, üretim ve işleme sektörünün faaliyetleri için kullanılıyor. Ancak ihracata yönelik boru hattı altyapısının yetersizliği ve coğrafi zorluklar nedeniyle Türkmenistan doğalgaz rezervlerini ve başka ülkelere aktarmakta zorluklar yaşıyor. Türkmenistan,hızla enerji elde edilecek ve ülkedeki enerji darlığının önüne geçebilecek Akhal, Mary ve Lebap gibi enerji dağıtım projeleri için çok uygun bir ülke.

Çalık Enerji CEO’su Saim Dinç, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Enerji talebi Türkmenistan genelinde artarken, müşterilerimizin enerjiye zamanında ulaşabilmesini garanti altına almak ve en uzak yöreler dahil köy, kasaba ve diğer yerleşimlerin sosyal ve yaşam koşullarını ilave enerji santralleri ve tüm bölgelere elektrik sağlanması sayesinde iyileştirmek istiyoruz. Bu amaçla Türkmenistan’a altı ay içerisinde 240 megawatt, 2014 senesinin başlarında ise360 megawatt’lık güç temin edecek üç enerji santrali inşa etme kararı aldık. Yeni tesislerimizde GE’nin esnek, etkin ve kendini kanıtlamış aeroderivetif gaz türbinlerini kullanarak bu ihtiyaçları hızlı ve uygun maliyetli olarak karşılayabileceğimizi düşünüyoruz.”

GE, Türk mühendislik, tedarik ve müteahhitlik (EPC) firması Çalık Enerji’ye ecomagination onaylı 9 ayrı LM6000 aeroderivetif gaz türbini sağlayacak. Aşkabat yakınlarındaki Akhal santrali iki LM6000-PF ve bir LM6000-PC, Mary kenti yakınlarındaki Mary santrali üç LM6000-PC ve Türkmenabat’ta bulunan Lebap santrali ise üç LM6000-PF aeroderivetif gaz türbinine sahip olacak.

GE Power & Water’ın Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Genel Müdürü Darryl Wilson şu bilgileri verdi:

“Türkmenistan’daki enerji santrallerinde elektrik üretmek için aeroderivetif teknolojiyi kullanan ilk projeyi yürütecek olan Çalık Enerji, ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak üzere kendini kanıtlamış GE teknolojisini kullanarak bu alanda bir çığır açıyor. LM6000ünitelerimiz sahip oldukları esneklik, hızlı başlangıç kapasitesi ve toplam performansları ile bölgeye güvenilir yerel enerji sağlanmasına katkıda bulunacaklar.”

LM 6000binlerce uygulama sayesinde kendini dünya çapında kanıtlamış bir ünite. GE, haziran ayında küresel çapta müşterilere sevk ettiği 1000’i aşkın LM6000 ünitesiyle21 milyon saatin üzerinde işletim süresini geride bıraktı. GE’nin ulaştığı bu rakamlar, aynı kategoride yer alan rakip firmalara ait tüm gaz türbinlerinden dört kat daha fazla.

GE’nin yenilikçi aeroderivetif gaz türbinleri yüksek güvenilirlik ve esneklik altında sıfır su tüketimi ile çalışırken kendi sınıflarındaki diğer ürünlere göre daha düşük salınım değerlerine sahipler. LM6000yüksek işletim esnekliği ile birlikte yüzde 99’un üzerinde güvenilirlik ve yüzde97’yi aşan kullanılabilirlik oranı sunuyor. Kendini kanıtlamış kuru düşük azotoksit (NOx) salınım teknolojisi NOx emisyonlarının yüzde 15’likoksijen oranında 15 ppm’e kadar düşürülmesini sağlıyor. Makinenin sahip olduğu yüksek verimlilik birim/güç çıkışı başına rakip teknolojilere kıyasla daha düşük yakıt tüketimi sağlayarak türbin operatörleri için yakıt tasarrufu ve karbondioksit salınımlarını azaltma olanağı tanıyor.

LM6000,GE’nin ecomagination portföyünün bir parçası. Ecomagination ise GE’ninkaynakları maksimize eden, verimliliği artıran ve dünyayı daha iyi bir yer haline getiren yenilikçi çözümler sunma kararlılığının bir ifadesi. Ecomagination portföyünün onay alabilmesi için ürün ve hizmetlerin hem ekonomik olarak artı değer yaratması, hem de çevre dostu performans sergilemesi gerekiyor.

GE’nin aeroderivetif gaz türbini teknolojisi, aynı zamanda firmanın dünya genelinde işletmeler ve topluluklara, birçok yerdefarklı yakıtlar kullanarak şebeke dahili veya harici daha güvenilir ve etkin enerji yaratma olanağı sağlamak için tasarladığı yenilikçi enerji dağıtımı çözümlerini içeren portföyün de bir parçası. GE’nin enerji dağıtımı portföyüJ enbacher ve Waukesha gaz motorları ile Clean Cycle atık ısısını geri kazanma çözümlerini içerir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın