İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Batum’a terminal ve AVM

Türkiye yalnızca sanayi alanında değil hizmet alanında da çevre ülkelere ihracat gerçekleştiriyor. Bu alandaki son örneklerden birisini, Türkiye’nin en büyük terminali olan Esenler’deki İstanbul Otogarı dahil toplam yedi terminali işleten Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. (Avter) gerçekleştirdi. Çok ortaklı bir şirket olan Avter, Kayseri, Samsun, Kırıkkale, Çarşamba, Havza, Çanakkale otogarlarını da işletiyor.

2010 yılında yönünü Gürcistan’a çeviren Avter, Gürcistan Batum’da Acara Özerk Cumhuriyeti’ndeki Batum Otogarı’nı yapma ve işletme işine soyundu. Ülkedeki seçimler nedeniyle açılışı biraz gecikse de geçen yılın ekim ayında otogar yatırımını tamamlayıp işletmeye başladı. Batum’daki 111.5 dönümlük arazinin 45 dönümünde terminal ve yöresel ürünler pazarı yapıldı. Şimdi arazinin 60 dönümlük bölümünde 50 mağazalı bir alışveriş merkezi inşa ediliyor. Öğrendiğimize göre, yılsonuna kadar alışveriş merkezinin tamamlanması planlanıyor.

Avter Batum’dan öylesine memnun kalmış ki, şimdi de otel, rezidans ve AVM’den oluşan bir karma proje geliştirmenin peşine düşmüş. Bu proje için Atlas Gürcistan A.Ş. adlı bir şirket kurmuş. Şirket 38.5 dönümlük arazi üzerinde 200 odalı bir otel, bin 500 kişilik konferans salonu, vip rezidans ile AVM projesini hayata geçirmeyi planlıyormuş. Şirket projenin hayata geçirileceği araziyi 2 milyon dolar karşılığında Batum Özerk Acara Cumhuriyeti’nden satın almış. Proje kapsamında 38 milyon dolarlık yatırım planlanıyormuş. Henüz proje için inşaat çalışmalarına başlanmamış ama tüm projenin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyormuş.

Bu arada, Avter’de birkaç ay önce bir yönetim değişikliği olduğunu da belirtelim. Şirketteki yönetim kurulu başkanlığını Ahmet Yalamanoğlu’ndan Ayten Öztürk devraldı. Eski genel müdür Mustafa Özata’da şirketten ayrılarak görevini Haluk Tan’a bıraktı.

Para Dergisi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın