Yabancıya konut satışının önü açılmalı

SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Türkiye’de de yabancıya konut satışını önemsediklerini söyledi.

SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Avrupa’da bazı ülkelerin yabancılara konut satışından önemli gelir elde ettiklerine işaret ederek, Türkiye’de de yabancıya konut satışını önemsediklerini söyledi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Geleceğin Sektörleri’ konulu oturumunda inşaattan turizme, medyadan perakende sektörüne kadar sektör temsilcileri biraraya geldi.

Zirvede ?Geleceğin Sektörleri? oturumuna katılan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, konut sektörünün bugünü ve geleceğini değerlendirdi. Amerika ve Avrupa’nın sahip oldukları potansiyeli değerlendirerek, bu değerlerini dünyaya satmaya başladığını belirten Çelik, Türkiye’nin de bu yönde adım atması gerektiğini vurguladı.

Avrupa, yabancıya satıştan kazandı

Avni Çelik, yapılan bir araştırmaya göre Londra’da 2007-2011 yılları arasında 70 milyar avro ofis pazarı oluştuğunun, bunun yüzde 66’sının yabancıya satıldığının ortaya konduğunu anlatarak, bu sonuca göre Real Capitalist’in ‘Bu Londra kimin?’ diye başlık attığını dile getirdi.

Türkiye’nin yabancıya konut satışının tohumlarını 1867 yılında atıldığını ancak 1934 yılında çıkarılan bir yasayla ‘mütekabiliyet esası’ getirildiğini anımsatan SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, “Fransa ve İspanya güney sahillerini pazarlıyor. 1990’lı yılların ikinci yarısında İspanya’nın güney sahillerini dünyaya pazarlamasıyla kasalarına 178 milyar avro girmiş. Bu iki örnekten devlet-özel sektör işbirliğinin etkin rol aldığını görüyoruz” dedi.

“Potansiyelimizi değerlendirmeliyiz”

Avni Çelik, Paris havaalanına yılda 60 milyon, İspanya’da sadece Malaga havaalanına yılda 12 milyon, Dubai’ye yılda 47 milyon insanın indiğine işaret ederek buna karşın Dalaman havaalanına yılda 3 milyon 700 bin insanın indiğini söyledi. Tarihi ve tabiatı ile Dubai gibi bir ülkenin Türkiye ile kıyaslanamayacak durumda olmasına rağmen devletin oluşturduğu alt yapıya özel sektörün tesisler inşaa ettiğini ifade eden Çelik, Dubai’de yılda 27 bin konutun dünyaya satıldığını dile getirdi.

Yabancıya satışı önemsiyoruz

SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Türkiye’de yabancıya konut satışını önemsediklerini vurgulayarak, bu konuda kamunun alt yapı anlamında gerekli adımları atarak, özel sektöre zemin hazırlaması gerektiğini kaydetti. Bu işbirliğinin sağlanması halinde Türkiye’nin değerlerini satabileceğini anlatan Çelik, “Marmaris’te konutların metrekare satış fiyatı 618 avrodan başlarken, Cote d’Azur’da bu 10-12 bin avroyu buluyor. Bugünden kamuya bir önerimiz olarak özellikle güney sahillerimizdeki ulaşım imkanlarının artırılmasını istiyoruz. Örneğin Marmaris Hisarönü Havaalanı’nı bu anlamda önemsiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın