İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KİMYA SEKTÖRÜNDE İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

2023 yılında Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü olan kimyanın ihracat yıldızları belli oldu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) her yıl düzenlediği “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin dokuzuncusu, bu yıl 22 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi. 2023 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Tören’inde 34 kategoride toplamda 170 ödül sahiplerini buldu. 

2023 yılında gerçekleştirdiği 30,6 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörleri arasında ikinci sırayı alarak başarısını sürdüren kimya sektörü, 16 alt sektörüyle birlikte 230 ülke ve bölgeye ihracat yaparak TİM verilerine göre Türkiye’nin toplam ihracatından yaklaşık yüzde 13,8 pay aldı.

Kimya sektöründeki üye firmalarını başarılı ihracatlarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla İKMİB tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 2023 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, 22 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi. İKMİB’in youtube kanalından da canlı olarak yayınlanan törene, T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve ödül alan firma temsilcileri katıldı. Ödül Töreni’nde kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında toplam 34 kategoride ilk 5’e giren 170 firma ödül almaya hak kazanırken, ilk 3’e giren ihracatçılara, toplamda 102 firmaya plaketleri törenle takdim edildi. 

Bakan Yardımcısı Ağar: “Güçlü bir kimya sektörü, güçlü bir ekonominin de göstergesi”

Dünya genelinde ekonomik, siyasi ve sosyal değişimlerin yaşanmasına rağmen Türkiye’nin ihracatını artırmaya devam ettiğine dikkat çeken T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, “Ülkemiz son yıllarda sağlam temeller üzerine kurulu bir dış ticaret performansı sergiliyor. Küresel mal ticaretinde 2023 yılında yüzde 5’lik bir daralma olduğu tahmin edilirken, ülkemiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında ihracatını 255.8 milyar dolara yükseltmeyi başardı. 2002’den bugüne ihracatımızı 7 kattan fazla artırma başarısı gösterdik. Küresel ihracattan aldığımız pay ise 2023 Eylül ayı itibariyle yüzde 1.6 oldu. Kimya sektörü ise güçlü alt sektörleriyle birçok alanda ekonomilerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dünyada üretilen kimyasalların yüzde 80’inden fazlası diğer sektörlerde hammadde ya da ara mamul olarak kullanılmakta. Hayatımızın her alanında kimya sektörü ürünleri önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle güçlü bir kimya sektörü, güçlü bir ekonominin de göstergesi. Bakanlık olarak katma değeri yüksek, yenilikçi, rekabet gücü yüksek, dinamik, istikrarlı ve sürdürülebilir ihracata ulaşmak vizyonu içerisinde her zaman ihracatçılarımızın yanında olacağız. Başta İKMİB olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyor, kimya ihracatçılarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu. 

Mustafa Gültepe: “200’ü aşkın ülke ve bölgeye kimyasal ürün ihracatı gerçekleştirdik”

Kimya ihracatçılarının 2023 yılında gösterdikleri performansla çok önemli başarılara imza attığını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 255,8 milyar dolar ihracatla tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştık. Bu başarıda kimya sektörümüzün ayrı bir yeri var. Kimyevi maddeler, geçen yıl 30,6 milyar dolarla en çok ihracat yapan ikinci sektörümüz oldu. Türk kimya sektörü, küresel ticaretin yaklaşık 2 trilyon dolar daraldığı 2023 yılını alnının akıyla tamamladı. Bugün bu salonda yer alan tüm firmalarımız, geçen yıl gösterdikleri performansla çok önemli başarılara imza attı. 200’ü aşkın ülke ve bölgeye kimyasal ürün ihracatı gerçekleştirdik. Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya, Orta Doğu’dan Amerika’ya, her bölgeye ihracat yaptık. Dünyanın her bölgesine ulaşmayı başardık. İhracatımıza değer katan tüm firmalarımızı yürekten tebrik ediyorum. Bizim ihracatta büyük hedeflerimiz var. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılına Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma hedefi ile başladık. İlk ciddi sınavımızı 2028’de vereceğiz. Biliyorsunuz 12. Kalkınma Planı’nda 2028 için 375 milyar dolar ihracat hedefimiz bulunuyor. Kimya sektörümüzün bu yıl 35, 2028 için 48 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Hep beraber daha çok çalışarak bu hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum. Ödül alan firmalarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

Adil Pelister: “Gelecek vizyonumuzun ilk adımı olarak gördüğümüz Kimya Teknoloji Merkezimizin açılışını birkaç ay sonra gerçekleştireceğiz”

2023 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister,” 2020 ve 2021 yıllarında çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşandığı sancılı bir süreçten geçtik. Ardından 2022 yılındaki toparlanma senesinde kimya ihracatçılarımızın üstün gayreti ve performansları neticesinde 33.6 milyar dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 1’inci sektörü olduk. 2023 yılında ise 6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ilimizi kapsayan 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği, binlerce vatandaşımızın ise yaralandığı yüreklerimizi acıtan büyük deprem felaketlerinin akabinde, dünyadaki resesyona rağmen 30.6 milyar dolar ihracat ile Türkiye’mizin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü olduk. Ekonomik dalgalanmaların yeniden yükseliş trendine girebilmesinin itici gücü yüksek teknoloji, inovasyon ve bunlara bağlı olarak yüksek katma değer yaratabilmek. Biz de bu motivasyonla İKMİB olarak Kimya Teknoloji Merkezi projemizi, yani kısa adı ile KTM’yi geliştirdik. Kimya Teknoloji Merkezimizi gelecek vizyonumuzun ilk adımı olarak görüyoruz. KTM’nin açılışını, inşallah birkaç ay sonra yine hep birlikte gerçekleştireceğiz. Uluslararası sertifikalar verecek, referans test ve analiz laboratuvarları, girişimcilik merkezi, Ar-Ge merkezi ve dijital kütüphanesiyle bir bütünlük arz edecek olan KTM’nin geleceğin büyük Türk Kimya sektörü için ilk adım olmasını önemsiyoruz. Ülkemizin yükselen ihracatı içerisinde önemli bir yere sahip olan kimya sektörümüz toplam ülke ihracatımızın yaklaşık yüzde 13’ünü gerçekleştiriyor. Cesur ve yürekli ihracatçılarımıza İKMİB yönetimi olarak bir kez daha teşekkür ediyoruz. 2024 yılında da ihracatta yeni hedefimiz 35 milyar doların üzerine çıkmak. Bu hedefe ulaşmak için ihracatçılarımızla birlikte birçok faaliyet gerçekleştireceğiz” dedi.

Pelister: “50 milyar dolar ihracat rakamını aşarak teknoloji uyumlu bir toplumda sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi hedefliyoruz”

Kimya sektörü olarak, 27 sektörün tamamına hammadde, yarı mamul ve mamul temin ederek, doğrudan ya da dolaylı olarak dokunduklarını ve dolayısıyla kimya sektörüyle gurur duyduklarını vurgulayan Pelister sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’mizin kalkınmasında en önemli lokomotifimiz kimya sektörü olacaktır. Kimya olmadan, hiçbir şey yapılamaz ve kimyasız bir gelecek asla düşünülemez. Bu çerçevede bizim vizyonumuz 2030. Vizyonumuzu belirlerken, sürdürülebilirlik özelinde ortaya konulan norm ve standartlara uyumu baz aldık. Bunun için, geçtiğimiz aylarda kamuoyuna açıkladığımız Kimya Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı raporumuzu oluşturduk. Ayrıca 2030 Kimya Sanayi Stratejimizi de birlikte oluşturmak için ulusal ve uluslararası katılımcılı büyük bir kimya şurasını 2025 yılında düzenlemenin hazırlığı içerisindeyiz. Şimdi önümüzdeki hedefimiz ise inovasyondan dijitalleşmeye,aynı zamanda bunu sürdürülebilir bir gelecek kurgusuyla sektörel büyümeyi yakalayıp, 50 milyar dolar ihracat rakamını aşarak, ‘Teknoloji uyumlu bir  toplum da sürdürülebilir bir gelecek” inşa etmek. Daha da önemlisi, biz ‘Türkiye Kimya Ajansı’ kurulması ve bu ajans marifetiyle Japonya’nın Tsukuba, Güney Kore’nin İnnopolis bilim şehirlerine benzer, içerisinde Kimya Bilim ve Teknik Üniversitesi, araştırma enstitüleri, sektörel teknoloji girişimleri, yüksek nitelikli çalışanlarıyla ‘Kimya Bilim ve Teknoloji Şehrinin’ kuruluşunun elzem olduğunu düşünüyor ve inanıyoruz. İşte bizi 2050’ye götürecek olan ana vizyonumuz da budur.” 

Pelister: “Dünyanın dört bir yanında ihracatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz”

İKMİB olarak dünyada yeni pazar arayışları doğrultusunda onlarca fuar, çalıştay, satın alma heyeti ve pazar araştırmaları etkinliklerine imza attıklarını ifade eden Pelister, “Yüzlerce ihracatçımızı bu yönde dünyanın dört bir tarafına götürdük. Ayrı ayrı alt sektörlerimizle ve sektörel iş dünyası kuruluşlarımızla birlikte, ihracatımızı artırmaya yönelik çeşitli organizasyonlar tertip ettik. Bu faaliyetlerimizle ihracatçılarımızı desteklemeye devam etmekte kararlıyız. Bu gece dokuzuncusunu düzenlediğimiz 2023 yılı İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’mizde 34 ayrı kategoride ilk 5’e giren ihracatçılarımızı açıklayacağız. İlk 3’e giren ihracatçılarımıza, toplamda 102 firmamıza plaket takdim edeceğiz. Akabinde ise bu yıl 19’uncusunu düzenlediğimiz İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmamızın ‘Plastik’ kategorisinde ödül almaya hak kazanan tasarımcılarımıza da ödüllerini vereceğiz. Ödül alan ihracatçılarımıza, tasarımcılarımıza gerek katılımlarından gerekse sektörümüze ve ülkemize yaptığı katkılardan dolayı İKMİB Yönetim Kurulumuz adına şükranlarımı sunuyorum. Önümüzdeki dönem daha büyük projelere ve kimya sektörümüzü çok daha yükseklere taşımanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.

2023 İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda Plastik Kategorisi Kazananları Belli Oldu

İKMİB ve İDDMİB ortaklığıyla, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, endüstriyel tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi, ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılması amacıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) iş birliğiyle bu yıl 19’uncu kez düzenlenen 2023 İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmasının konsepti “Doğal Afet ve Acil Durum” olarak belirlendi.

“Plastik” ve “Metal” olmak üzere iki kategoride gerçekleşen yarışmanın “Plastik mamul ürünler” kategorisindeki kazananları 2023 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde açıklandı.  Birincilik ödülünü Kon projesi ile Nur Sena Selek ve Gizem Eldeniz kazandı. İkincilik ödülünü Fer Projesi ile Menekşe Ban kazandı. Üçüncülük ödülünü ise Hugmergency Projesi ile Öznur Özbey kazandı. Ödül kazanan tasarımcılar ödüllerini İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve İMMİB Genel Sekreteri Dr. S. Armağan Vurdu’dan teslim aldı.

2023 İKMİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL KAZANAN FİRMALAR

ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI

 1. ETİ MADEN İŞLETMELERİ GEN. MÜD.
 • WE İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • CİNER İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş
 • ETİ SODA ÜRETİM PAZARLAMA NAKLİYAT ELEKTRİK ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.
 • EGESİL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

AYAKKABI VE MOBİLYA BOYALARI İHRACATI

 1. ÇIĞIR KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • BURHAN GLOBAL TİCARET A.S.
 • MARPOL PARLATICI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • ESPA PLASTIK SAN.VE DIS TIC. PAZ.LTD.STI.
 • SAFAK KIMYA SANAYI A.S.

BOYA, VERNİK, MÜREKKEPLER İHRACATI

 1. AKKİM YAPI KİMYASALLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • AK-PA TEKSTİL İHRACAT PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ
 • SUN CHEMICAL MATBAA MÜREKKEPLERİ VE GEREÇLERİ SAN.TİC.A.Ş.
 • KAYALAR KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • JOTUN BOYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

HAŞERE ÖLDÜRÜCÜLER VE KOVUCULAR İHRACATI

 1. KOZMO KİMYA SAN. VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
 • BAYER TURK KIMYA SANAYİİ LTD. ŞTİ.
 • HEKTAŞ TİCARET T.A.S.
 • ÖZTÜRK EVSEL KOZM. PAZ. TAS. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 • DOW AGRO SCIENCES A.S.

İLAÇ İHRACATI

 1. WORLD MEDICINE İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • SANDOZ GRUP SAĞLIK ÜRÜNLERİ İLAÇLARI SAN. VE TİC. A.Ş.
 • NOBEL İLAÇ SANAYİİ VE TİC. A.Ş.
 • ABDİ İBRAHİM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • BİLİM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

KAUÇUK HAMMADDE VE VULKANİZE OLMAMIŞ HAMURLAR İHRACATI

 1. RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş
 • RİVA TOZ BOYA SANAYI VE TICARET A.Ş.
 • SYMPLAST PLASTİK KİMYA PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • STANDARD PROFİL OTOMOTİV SAN. VE TİC.A.Ş.
 • TEKLAS KAUÇUK SAN.VE TİC.A.Ş.

KAUÇUK PROFİL, LEVHA, BANT VE KAYIŞLAR İHRACATI

 1. KALE KAYIŞLARI SANAYİ DIŞ TİCARET A.Ş.
 • KALE KONVEYOR BANT SANAYİ DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
 • DERBY KONVEYÖR BANT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • RİVA TOZ BOYA SANAYI VE TICARET A.S.
 • CONTA ELASTIK URUNLER SAN.VE TIC.A.S.

KAUÇUK HORTUMLAR İHRACATI

 1. POLİMER KAUÇUK SAN. VE PAZARLAMA A.Ş.
 • TRİSTONE FLOWTECH İSTANBUL OTOMOTİV SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • TRELLEBORG İSTANBUL ENDÜSTRİYEL HORTUMLAR SAN. VE TİC. A.Ş.
 • NEXT PLASTİK KAUÇUK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • HAKSAN HORTUM MAKİNE OTOMOTİV PLASTİK KİMYEVİ MADDELER SAN. VE TİC. A.Ş.

DİĞER KAUÇUK EŞYALAR İHRACATI

 1. TEKLAS KAUÇUK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • CONTITECH LASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • STANDARD PROFİL OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.
 • VIBRACOUSTIC ÇERKEZKÖY OTOMOTIV SANAYI VE TICARET A.S.
 • VİBRACOUSTİC ÇERKEZKÖY OTO PARÇALARI DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI

 1. GEMLİK GÜBRE SANAYİİ A.Ş.
 • BAGFAS BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş.
 • TOROS TARIM SAN. VE TİC. A.Ş.
 • İGSAŞ İSTANBUL GÜBRE SANAYİİ ANONİM ŞİRKETİ
 • ETİ MADEN İŞLETMELERİ GEN.MÜD.

DETERJAN, YIKAMA İHRACATI

 1. PROCTER AND GAMBLE TÜK. MAL. SAN A.Ş.
 • ABC DETERJAN SAN. VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • ENDEKS KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.
 • TÜRK HENKEL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş
 • FATER TEMİZLİK ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ.

ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI

 1. SAPRO TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • ARSAN KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • FULYA KOZMETIK ISLAK MENDIL IMALAT VE PAZ. LTD.ŞTİ.
 • AKSAN KOZMETİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • ELA KOZMETIK VE HIJYEN UR.SAN. TIC.LTD.STI.

KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI

 1. EVYAP İNTERNATIONAL DIŞ TİC. A.Ş.
 • COSTER AEROSOL VALF SANAYİ A.Ş.
 • TAN-ALİZE KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • SETGAZ DEPOLAMA LPG PETROL ÜRÜNLERI SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI
 • NİSHANE İSTANBUL TASARIM ORG. TURZ. TİC. VE SAN. A.Ş.

KOKU KİMYASALLARI İHRACATI

 1. SELUZ KİMYA KOZMETİK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
 • HÜSEYİN ERDOĞMUŞ-ERDOĞMUŞ PARFÜM SANAYİ
 • GÜLÇİÇEK KİMYA VE UÇAN YAĞLAR SAN. VE TİC. A.Ş.
 • BIGFIVE KİMYA SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.
 • FROMA ESANS VE AROMA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI

 1. IFF TURKEY AROMA VE ESANS ÜRÜNLERİ SATIŞ TICARET A.Ş.
 • AROMSA BESİN AROMA VE KATKI MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • IFF AROMA ESANS SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • SYMRISE KİMYA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ.
 • ÇAĞDAŞ KİMYA VE GIDA SAN. TIC. LTD. ŞTI.

ODA KOKULARI İHRACATI

 1. EYFEL KOZMETİK ANONİM ŞİRKETİ
 • DİAMO TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • ELİF KOZMETİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • ATAK FARMA KOZMETİK VE KİMYA SAN. TİC.A.Ş.
 • COSTER AEROSOL VALF SANAYİ A.Ş.

RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI

 1. ERKUL KOZMETİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • KOSAN KOZMETIK PAZARLAMA VE TICARET ANONİM ŞİRKETİ
 • TAN-ALİZE KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • MALVA KOZMETİK PETROL GIDA TURİZM İNŞAAT İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • TSM BRANDS KOZMETİK DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

SABUN İHRACATI

 1. COLGATE PALMOLİVE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • DALAN KİMYA ENDÜSTRİ ANONİM ŞİRKETİ
 • EVYAP İNTERNATIONAL DIŞ TİC. A.Ş.
 • SUDESAN EXPORT DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • BİLAL SABUNCU TEMİZLİK MADDELERİ PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ

MADENİ YAĞLAR İHRACATI

 1. SHELL & TURCAS PETROL A.Ş.
 • CASTROL MADENİ YAĞLAR TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • MOBİL OİL TURK A.Ş.
 • PETROL OFİSİ ANONİM ŞİRKETİ
 • REKSOİL PETROKİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

MEDİKAL İHRACATI

 1. VSY BİYOTEKNOLOJİ VE İLAÇ SANAYİ A.Ş.
 • TURKUAZ MEDİKAL KOZMETİK VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • ÖZEL PRODENTAL DIŞ LABORATUVARI SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • BASF TURK KIMYA SANAYI VE TICARET LTD. ŞTİ.
 • TST RAKOR VE TIBBİ ALETLER SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

MİNERAL YAKITLAR İHRACATI

 1. STAR RAFİNERİ ANONİM ŞİRKETİ
 • SOCAR TURKEY PETROL TİC. A.Ş.
 • AYGAZ A.Ş.
 • LİKİTGAZ DAĞITIM VE ENDÜSTRİ ANONİM ŞİRKETİ
 • TRANSPET PETROLCÜLÜK VE ENERJİ A.Ş.

MUHTELİF KİMYASALLAR İHRACATI

 1. EGE KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

2          CLARIANT(TÜRKİYE) BOYA KİMYEVİ MADDELER VE MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

 • REMİK KİMYA SANAYİ VE TICARET A.Ş.
 • NEDEX KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.
 • TÜRK HENKEL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI

 1. PLASTAY KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • AKPA ORGANİK PEROKSİT KİMYA SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • BY PETROKİMYA SAN. TİC. A.Ş.
 • PLASTİFAY KİMYA ENDÜSTRİSİ ANONİM ŞİRKETİ
 • MKS MARMARA ENTEGRE KİMYA SAN. A.Ş.

PLASTİK HAMMADDE İHRACATI

 1. ORGANİK KİMYA SAN. VE TİC. A. Ş.
 • CFN KİMYA SANAYİ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş
 • TURKUAZ POLYESTER REÇİNE KİMYA SAN. TİC. A.Ş.
 • POLİYA POLİESTER SAN. VE TİC. A.Ş.

İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI

 1. EUROPEN DIŞ TİC. A.Ş.
 • SUBOR BORU SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • SUPERLİT BORU SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
 • EGE PROFİL TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
 • PROLINE YAPI SİSTEMLERİ PAZARLAMA VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

ESNEK PLASTİK AMBALAJ İHRACATI

 1. ELİF PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
 • KOROZO DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • VATAN PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş
 • ASIR PLAST PLASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • VETAŞ PLASTİK VE AMBALAJ SAN A.Ş.

SERT PLASTİK AMBALAJ İHRACATI

 1. BERİCAP KAPAK SAN. A.Ş.
 • BENO PLASTİK AMBALAJ VE KALIP SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • ÜSTÜN PLASTİK AMBALAJ SAN.VE TİC.A.Ş.
 • KLÖCKNER PENTAPLAST GEBZE AMBALAJ MADDELERİ A.Ş.
 • IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ

PLASTİKTEN MAMUL FİLMLER VE LEVHALAR İHRACATI

 1. CONSTANTİA PROPAK AMBALAJ ÜRETİM VE PAZARLAMA A.Ş.
 • POLİNAS PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • EGGER DEKOR ANONİM ŞİRKETİ
 • AMCOR FLEXIBLES İSTANBUL AMBALAJ SAN. VE TİC.A.Ş.
 • İMAJ EKSPORT MATBAA A.Ş.

PLASTİK EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI

 1. DEMKA PLASTİK ZÜCCACİYE TİCARET LTD.STI.
 • GONPA EV GERECLERI DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • TAM HANGERS TK ASKI SAN. VE TIC. LTD. STI.
 • DÜNYA PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • MİRADAN CAM VE PLASTİK SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

PLASTİKTEN TEK KULLANIMLIK EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI

 1. YILDIZ PLASTİK VE AMBALAJ SANAYİ DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • ARCPLAST PLASTİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
 • SEPAR PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • YÖMSEREXPORT DIŞ TİC. A.Ş.
 • UPLASS HAVACILIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

PLASTİKTEN MAMUL DİĞER EŞYALAR İHRACATI

 1. IŞILPLAST PLASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • BİMED TEKNİK ALETLER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • LITHOPAK BASIM KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
 • SAVAŞ PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • GÜÇSAN PLASTİK KALIP METAL SAN. VE TİC. A. Ş.

PLASTİK KIRTASİYE VE OYUNCAK KATEGORİSİ İHRACATI

 1. DERYA KIRTASİYE MALZEMELERİ DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
 • FEN OYUNCAK VE MUTFAK EŞYALARI PAZARLAMA TİCARET LTD. ŞTİ.
 • PİLSAN DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
 • DOLU OYUNCAK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • PENSAN KALEM VE KAĞIT SANAYİ TİCARET A.Ş.

8

TEKSTİL KİMYASALLARI İHRACATI

 1. PULCRA KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.
 • SETAŞ KİMYA SANAYİ A.Ş.
 • RUDOLF DURANER KİMYEVİ MADDELER TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
 • CHT TURKEY KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • ABC DETERJAN SAN.VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI

 1. GELNER GIDA ANONİM ŞİRKETİ
 • AKKİM YAPI KİMYASALLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • BETA KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • SELJEL JELATİN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
 • KİMYAPSAN KİMYA VE YAPIŞTIRICI SAN.A.Ş


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın