Bakkalların ‘pahalı’ algısını değiştirdi

Üretici ile Türkiye genelindeki tüm bakkalları ve hızlı tüketim ürünleri satan mağazaları aracısız buluşturan Toptan.TR.com, küçük esnafı dev zincirlerle rekabet edebilir hale getirdi. 80 bin müşteriye ulaşan şirket, son bir yılda tam 2,5 kat büyüdü.

Analiz Gazetesi’nden Çağlar ÇAĞATAY’ın haberine göre: Uygun fiyatlı geniş ürün seçeneklerini online sipariş yöntemiyle ülkenin her noktasına dağıtan ToptanTR.com ile birlikte yeni dönemde rekabette güçlü olmak için binlerce market açmak gerekmeyecek. Tek bir bakkal ya da market de ToptanTR.com sayesinde ulaştığı uygun fiyat ve kaliteli ürün seçenekleriyle indirim marketleriyle rekabet edebilecek. Kurduğu online toptan perakende ağı ToptanTR.com ile Türkiye genelindeki tüm bakkal esnafının zincir marketlerle kıyasıya rekabet edebilmesini sağlayan Sezgin Şener, büyüme yolculuğu ve yeni hedeflerini anlattı. Bu proje sayesinde hizmete başladıkları 2018’den bu yana bakkalların yeniden ayağa kalktığına dikkat çeken ToptanTR.com CEO’su Sezgin Şener, “Tüketicinin gözünde ‘bakkal pahalıdır’ algısı vardı. Ayrıca bakkallarda ürün çeşitliliği azdı. İşte bu noktada devreye girdik. ToptanTR.com olarak üretici ile perakendeciyi aracısız buluşturuyoruz. Şu an 80 binden fazla müşteriye ulaşmış durumdayız. Son 1 yılda 2,5 kat büyüdük” dedi. Şener, Türkiye’de sadece hızlı tüketim ürünleri satan 250 binin üzerinde perakendeci olduğunu ve şu ana kadar bunların 60 binine hizmet verdiklerini ifade etti. Yaptıkları saha araştırmasında bu esnafın %54 ünün lise mezunu olduğunu, %22 sinin ise lisans veya lisansüstü eğitim tamamladığını, yani son derece bilinçli ve işine sahip çıkan, hizmetini en üst seviyede tutmak için yoğun çaba gösteren işletmeler olduğunun altını çizen Şener, burada asıl sorunun hizmet kalitesi veya dükkânın dizaynının değil uygun fiyatla ürün tedariği yapamadıklarından dolayı pahalı fiyattan ürün satmak zorunda kalmaları olduğunu söyledi. Şener, doğrudan üretici firmalar ile iş birlikleri yaptıklarını, onların ulaşamadıkları tüm noktalara ulaşabildiklerini ve üstün teknoloji ile donatılmış depo ve lojistik altyapıları sayesinde bu rekabetçi fiyatları sağladıklarını belirtti. “Böylece esnafımızın da bizden temin ettiği ürünleri rekabetçi fiyattan ve kâr ederek satabilmesine olanak tanıyoruz. Üreticiler ile özel kampanyalar düzenliyor, tüketicinin en çok tercih ettiği ürünlere perakendecinin en hızlı, kolay, güvenli ve ucuz yoldan ulaşmasını sağlıyoruz’’ diye konuştu. 

ToptanTR Pazaryeri üreticilere dijital mağaza sağlayacak

Yeni bir model oluşturduklarına da vurgu yapan Şener, sistemi şöyle anlattı: “Her bir ürünün uzmanı bizim portalımızda kendi mağazasını açacak. Müşteriyle birebir iletişimde olacak, müşterinin adını ve talebini görecek. Yani üreticiyle perakendeciyi direkt buluşturmuş oluyoruz. Normalde bunun yapılması için bir pazarlama ağı, distribütör, muhasebeci, satışçı ve tahsilatçı gerekiyor.  Ayrıca araç yatırımları da şart. Biz bunun önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Direkt olarak oturduğu yerden, kendi ürününü açacak, tanımlayacak ve Türkiye’nin her yerindeki perakendeciyle bizimle bile hiç konuşmadan mağazasının fiyatlarını açıp direkt sevkiyatını kendisi yapacak. Asıl iş, burada bir çarpan etkisiyle büyüyecek şu an çok fazla tedarikçi başvurumuz var.”

Bir cevap yazın