Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’a abonelik getiriyor

Facebook ve Instagram’ın çatı kuruluşu Meta Platforms, Avrupa’daki kullanıcılarına abonelik ücreti karşılığında Facebook ve Instagram’a reklamsız erişim sağlayacağını açıkladı.

Meta Platforms Inc., bölgedeki mahkemelerin sosyal medya şirketlerinin verileri işleme biçimini sıkılaştırmaya başlamasının ardından, Avrupa’daki kullanıcılarına abonelik ücreti karşılığında Facebook ve Instagram’a reklamsız erişim sağlayacak.

Şirketten yapılan açıklamada, Kasım ayından itibaren kullanıcıların sosyal medya sitelerine web üzerinden ayda 9,99 euro (10,57 dolar) veya Apple Inc. ve Android’in mobil işletim sistemleri üzerinden ayda 12,99 euro karşılığında abone olabilecekleri belirtildi.

Öte yandan, abonelik hizmetleri Avrupa Birliği, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’deki herkese sunulacak.

Abonelik uygulaması, Avrupa’da kullanıcı verilerinin nasıl toplandığı ve kullanıldığına ilişkin artan düzenlemelere bir tepki olarak geliştirildi.

Meta kararı açıklayan bir blog yazısında, AB Adalet Divanı’nın Temmuz ayında şirket aleyhine çıkan kararına atıfta bulundu. Mahkeme o dönemde şirketlerin, verilerinin toplanıp “gerekirse uygun bir ücret karşılığında” reklamverenlere satılmasını istemeyen müşterilere alternatif bir hizmet sunmayı düşünmeleri gerektiğini belirtmişti.

Bir cevap yazın