100 yıllık turizm macerası: İzleyen değil izlenen destinasyon

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı:

1923 yılında yaklaşık 5 bin ziyaretçi ile turizme başlayan Türkiye Cumhuriyeti, 100’üncü yılında 50 milyondan fazla turiste ulaşarak dünyada eşine az rastlanan bir gelişme gösterdi.

Özellikle bu gelişme, 1983’den sonra görülen kitle turizmi (Paket tur ve Herşey Dahil) hareketleri ile desteklendi.

Öyle ki, dünya yıllık % 4-5 dolayında gelişirken, Türkiye bazı yıllarda 2 veya 3 katı büyüme gösterdi.

Son yıllarda; 2016, 2020-2021 gibi önemli daralma yıllarının ardından Türkiye 2 yılda toparlanarak eski büyüme trendine ulaştı.

100 yıllık süre içinde Türkiye, dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 5 ülkesi içine girerken, turizmden de en çok gelir elde eden destinasyonları içinde yerini aldı.

Bugün itibariyle 100 milyar Dolara yakın tesis yatırımları değerine ulaşan ülkemiz, doğrudan ve dolaylı olarak 2 milyondan fazla insana iş imkanı sağlıyor.

Denebilir ki Türkiye özellikle 1980 sonrası yıllarda, yalnızca izleyen değil aynı zamanda ve daha çok izlenen destinasyon konumuna yükselmiştir.

Bu gelişim; nicelik ve nitelik olarak, Cumhuriyet değerlerininin ve geçmiş kültür mirasımızın da bir sonucudur.

Son yıllarda, kamu ve sektör işbirliği içinde yaratılan “çözüme yönelik paylaşımcı iklim” bu sonuçların elde edilmesinde önemli bir aşamadır.

Bu nedenle, 100 yıllık Cumhuriyet ve turizm sürecinde emeği bulunan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk dahil herkese şükranlarımızı sunarız.

Erkan YAGCI
TÜROFED
Yönetim Kurulu Başkanı
Erkan YAĞCI
Yönetim Kurulu Üyesi – Member of Board

Bir cevap yazın