Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CMO’su belli oldu, listenin yarısından fazlası kadın

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin pazarlama koltuğunda oturanların yüzde 54’ü kadın

DataExpert katkıları ile BMI Business School tarafından yürütülen ve 2016 yılından bu yana sürdürülen ‘En Etkin 50 CMO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. 800’den fazla organizasyonun üst düzey pazarlama yöneticisinin değerlendirmesiyle hazırlanan listede yer alan ‘En Etkin 50 CMO’ya ödülleri, 10 Ekim’de Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek CMO Summit 2023’te takdim edilecek.

DataExpert katkıları ve BMI Business School tarafından yürütülen 2023 yılı ‘En Etkin 50 CMO’ araştırmasının sonuçları belli oldu. Listedeki kadın-erkek yönetici dengesi geçen yıla göre yer değiştirdi. Bu yıl 800’den fazla şirkette pazarlama alanındaki yöneticilerin etki ve yetkinlikleri değerlendirilerek hazırlanan listede yer alan liderlerin yüzde 54’ünü kadınlar oluşturdu. Pazarlama alanında sayıları her yıl artan kadın liderlerin oranı geçen yıl yüzde 46’ydı.

Adayların başarı kriterlerindeki performanslarının ve yetkinliklerinin Danışma Kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CMO listesinde bu yıl, Türk Hava Yolları, Arçelik, Unilever, Turkcell, Betek Boya, PepsiCo Türkiye, Hayat, Lenovo Türkiye, DeFacto, Logo Yazılım, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Aras Kargo, Akbank, CarrefourSA, Borusan Otomotiv, TAB Gıda, Watsons Türkiye, Penti, Garanti BBVA, Vestel, Dimes, Koçtaş, Şişecam, Migros Grubu, Beymen, Teknosa, Otokoç Otomotiv, Brisa Bridgestone, FLO, Hopi, Vodafone, Ülker, sahibinden.com, Nestlé, LC Waikiki, Şok Marketler, Boyner Büyük Mağazacılık, Allianz Türkiye, P&G, Çimsa, Domino’s, Tosyalı Holding, Yapı Kredi, Mavi, Türkiye İş Bankası, Petrol Ofisi, Aksigorta, Yıldız Holding gibi ulusal ve uluslararası ölçekte farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin Pazarlama liderleri yer aldı.

Yasin Altunkaya: “En Etkin 50 CMO, oyun kuranları görünür kılıyor”

‘En Etkin 50 CMO’ araştırmasının sektörde beklenen bir liste olduğuna değinerek pazarlama stratejilerinin dönüşümünde liderlerin etkisi ve rolüne dikkat çeken DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya şunları söyledi: “Bugün iş yapış modelleri şirketlerin tüm departmanlarında hızlı bir dönüşüm içinde. Organizasyonların, son kullanıcıya ve paydaşlarına dokunduğu noktalarda ise pazarlama, etkileşim alanının tam ortasında oyun kurucu rol üstleniyor. Pazarlama liderleri ise şirketlerinin oyunda durdukları yeri belirlemede kumandayı elinde tutanlar konumunda. Biz de ‘CMO Summit 2023’ü heyecanla beklerken, pazarlama dünyasındaki değişime yön verenleri gösteren ‘En Etkin 50 CMO’ listesini yapmış olmaktan dolayı mutluyuz. Liste, pazarlamanın trendlerini belirleyenleri görünür kılıyor. Dolayısıyla bu araştırma pazarlama sektörü ve şirketlerin yönünü göstermesi açısından önemli. Bir diğer önemli nokta ise listenin yarısından fazlasını kadın liderlerin oluşturması. Bu her geçen yıl artan bir grafikte seyrediyor. Geçen yıl listede 23 kadın lider yer alırken bu yıl sayı 27’ye yükseldi. Bu değişim pazarlamadaki dinamikleri de değiştiriyor. Başarılı liderler, genç kadın yöneticilere örnek oluyor. Ülkemizde pazarlamanın parlak geleceği için umutluyuz ve bu liderlerin yol göstericiliğini takdir ediyoruz.”

Araştırmanın yöntemi ve kapsamı

Türkiye’nin En Etkin 50 pazarlama liderinin belirlendiği araştırma, Türkiye’de açıklanan 500 listeleri, borsada işlem gören şirketler, holdingler ve araştırmaya yapılan başvurular üzerinden gerçekleştirildi ve 800’ün üzerinde organizasyon belirlendi. Cirosal büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, organizasyonun sektördeki saygınlığı gibi kriterlerle araştırmaya dahil edilen organizasyonların üst düzey pazarlama yöneticilerine ulaşıldı. Elde edilen veriler, Danışma Kurulu tarafından analiz edildi, oylama ve değerlendirmeleri sonucunda performanslarıyla dikkat çeken liderler bu yılın sıralamasını oluşturdu. 

Pazarlamanın liderlerine ödüller CMO Summit 2023’te

En Etkin 50 CMO’ya ödülleri 10 Ekim’de Mandarin Oriental Bosphorus Otel’de düzenlenecek CMO Summit 2023’te takdim edilecek. Türkiye’nin pazarlama alanındaki önemli karar alıcılarına ve düşünce önderlerine ev sahipliği yapacak CMO Summit 2023’te pazarlama dünyasından duayenler, çok sayıda üst düzey konuşmacı ve basın mensupları yer alacak.

CMO Summit 2023 hakkında detaylı bilgi için https://cmosummit.com.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

Alfabetik sıraya göre En Etkin 50 CMO Listesi

FİRMAFİRMA
Ahmet OlmuşturTürk Hava Yolları
Akın GarzanlıArçelik
Ali Fuat OrhonoğluUnilever
Alper ErgenekonTurkcell
Arzu UludağBetek Boya
Aslı ÖnderPepsiCo Türkiye
Aysel AydınHayat
Banu SoyakLenovo Türkiye
Barış SönmezDeFacto
Begüm Arş TürkLogo Yazılım
Bilge ÇiftçiEczacıbaşı Tüketim Ürünleri
Billur Kaymak BurkutoğluAras Kargo
Burcu Civelek YüceAkbank
Burçin ÇelikCarrefourSA
Can Mete PakerBorusan Otomotiv
Caner AlpaslanTAB Gıda
Cem DemirözWatsons Türkiye
Cristina PoliniPenti
Duygu Badem UylukçuoğluVestel
Duygu SüleymanoğluDimes
Ebru DaripKoçtaş
Ebru ŞapoğluŞişecam
Ekmel Nuri BaydurMigros Grubu
Elif GöktaşBeymen
Emre KurtoğluTeknosa
Esra Arslanbaş KaynakOtokoç Otomotiv
Evren GüzelBrisa Bridgestone
Gökçe KuntFLO
Gül Sağır AydınHopi
Meltem Bakiler ŞahinVodafone
Murat Çağrı SüzerGaranti BBVA
Mustafa KabakçıÜlker
Natali KasapUnilever
Nazım Erdoğansahibinden.com
Necdet KalkanNestlé
Nihal GülLC Waikiki
Nilhan GülbahçeŞok Marketler
Nurçin KoçoğluBoyner Büyük Mağazacılık
Onur KırcıAllianz Türkiye
Onur YaprakP&G
Onur YazganÇimsa
Pınar Lafçı TogayDomino’s
Selda ÇelikTosyalı Holding
Seren ÇankırıPepsiCo Türkiye
Serkan ÜlgenYapı Kredi
Serpil BerkanMavi
Sezgin YılmazTürkiye İş Bankası
Sinan Seha TürksevenPetrol Ofisi
Tolga Okan TezbaşaranAksigorta
Zeynep Verda DuysakYıldız Holding

Bir cevap yazın