ABD’li Johnson & Johnson firması, ürettiği bebek pudralarında kanserojen madde bulunduğu gerekçesiyle açılan davaların ardından 2023’te pudranın satışını küresel çapta durduruyor

ABD’li kozmetik ve hijyen ürünleri üreticisi Johnson & Johnson, 2020’de ABD ve Kanada’da satışı yasaklanan bebek pudralarının satışını küresel çapta durdurma kararı aldı.

Johnson & Johnson’dan konu hakkında yapılan açıklamada “Tamamen mısır nişastası bazlı bir bebek pudrası portföyüne geçiş için ticari bir karar aldık” ifadesine yer verildi. Ürünün güvenli olduğunu yineleyen firma, bebek pudralarının içeriğinde kanserojen madde bulunduğu gerekçesiyle yaklaşık 10 yıldır açılan davalarla mücadele ediyor. Şirket, davalar nedeniyle Mayıs 2020’de ABD ve Kanada piyasalarında ürün satışını durdurmuştu.

Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin hisseleri yıl başından dünkü kapanışa kadar yüzde 2,3 düşmüştü. Şirket hisseleri bugün açılış öncesi işlemlerde yükselişte.

Şirketin sözcüsü Melissa Witt coğrafik konum, tüketici trendlerinde ve tercihlerindeki değişim gibi çeşitli faktörlerin alınan kararda etkili olduğunu belirtti.

Firma sadece ABD’de 40,300 davayla karşı karşıya kalmıştı.