CIGDEM YORGANCIOGLU TANGO TERAPI PLATFORMU CI TANGO TALKS’ da konuk Diplomatik bir İktisatçı

Eski Bakan Danışmanı, Eski Yunanistan’ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Daimi Temsilciliği Heyet Başkanı ve  Yunanistan’ın OECD – Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü  Daimi Temsilciliği Eski Birinci Sekreteri ,Ekonomist  Tango DJ ‘i  ve kanaat önderi olan Yunan uyruklu bir  levanten Dr. Vassili Notis,( Βασίλη ΝΟΤΗΣ ), Ekonomist,Yazar,Sporcu-Sanatcı, Bilişim Uzmanı (Sözleşmeler), Dünya gezgini .(107ülke)-Yönetim Danışmanı olan ve aile geçmişi  Selanik’li olan EFTALYA-  H.Çiğdem Yorgancıoğlu’nun kurucusu olduğu TTP Tango Terapi Platformu bünyesindeki CI TANGO TALKS’da  Kadıkoy WTC-Workshop Tango Cafe’de Türkiye -Yunanistan hattı TANGO söyleşi programında canlı yayın konuğu oldu.

Hürriyet Gazetesi – Liseler Arası Müzik Yarışması’nda En İyi Orkestra Dalında 2.lik Ödülü

Istanbul Fener Lisesi’nde olduğu yıl Hürriyet Gazetesinin 1968 de açtığı/düzenlediği yarışmaya  kurduğu  orkestrası ile  katılarak   yarışmada ikinciliği alan Notis, günümüzde Arjantin’den Ukrayna’ya Türkiye ‘den Almanya’ya kadar sayısı oldukça fazla ülkede sevilen bir tango Dj olmuş.

Günümüzde Türkiye’de Arjantin’de ve pek çok Avrupa,Baltık,Balkan  ülkesinde Tango DJ olan Vasilis Notis akerdeon ve gitar çalıyor ve aynı zamanda tango şarkılarını da seslendiriyor

Moğollar Cahit Berkay sınıf arkadaşı  -Deniz Gezmiş ile alınan ortak dersler

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde olduğu 1968 senesinde farklı bir orkestra daha kurulmuş ve kulüpler varken orada  canlı dans orkestrası kariyeri başlamış İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde  okuduğu yıllar Vassili Notis ,Moğollar  Moğollar isimli  müzik grubunun kurucularından Türk müzisyeni  olan ve  bildiğimiz anlamda ders Pratik milonga formatındaki tangonun ülkemize girişi olan 1997 yılında ilk film müzikleri albümünü çıkaran  Cahit Berkay ile sınıf arkadaşıymış  ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunun (THKO) kurucu üyesi olan Türk Marksist-Leninist, öğrenci lideri, siyasi aktivist ve devrimci kısaca Türk Solunun kült ismi Deniz Gezmiş ile de okulda ortak dersler almış .

Eski Batı Almanya Şansölyesi Helmut Schmit’in  Hamburg Filarmoni Orkestrası Fotoğrafı

Pistte dans etmek isteyen insanların isteklerini okumaya başlamanın da kendi orkestrasıyla çaldığı, kulüpte anladığını belirten Notis  1968 senesinin hayatındaki müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası olduğunu, benzeri bir kırılma noktasının da 1986 yılında yaşandığına işaret ediyor. Atina ‘da Devlet Araştırma Enstitütüsünde çalıştığı yıllar 1986 ‘da ve sonrasında Federal Almanya eski Başbakanı Helmut Schmit ’in de aralarında olduğu  Cristoph Eschenbach, Justus Frantz, Gerhard Oppitz ve Hamburg Filarmoni Orkestrası’nın Deutsche Grammophon’un 18inci yüzyıl Alman barok müzik bestecisi ve orgcu  Johann Sebastian Bach’ın A minör Konçertosu’nu dört klavsen için kaydettiği BWV 1065 kaydının fotoğraflarını görmüş ve piyanistlere bakıp  düşünmüş.   Eski Batı Almanya Şansölyesi Schmit’in eğer  müzik yapmak için vakit yaratması mümkünse ben neden  aynı yolda gidip zaman bulmayayım sevdiğim bir uğraş için diye düşünerek, kendi müzik çalışmaları yolculuğuna devam etmiş .

Burada hemen bir parantez açarak belirtelim. Alman Sosyal Demokrat politikacı Schmidt yetenekli bir piyanistti ve Alman piyanist ve şef Christoph Eschenbach ile hem Mozart hem de Bach’ın piyano konçertolarını kaydetmiş. Schmidt, Mozart’ın üç piyano için piyano konçertosu K. 242’yi, 1982’de Eschenbach’ın yönettiği Londra Filarmoni Orkestrası ile piyanistler Eschenbach ve Justus Frantz ile EMI Records için kaydetti (CDC 7 47473 2). Bu kayıtta, CD’nin ön notlarına göre, Schmidt, Kontes Antonia Lodron’un “neredeyse yeni başlayan” en küçük kızı Giuseppina için yazılan rolü oynamış. Bölüm zekice “makul bir şekilde pratik yapan herhangi bir amatörün bir performansa katılmasını sağlıyormuş”. Aynı müzik notaları, Schmidt ve Frantz’ın Frantz’ın öğrencilik yıllarında düet çaldıklarını da göstermekteymiş. Eski Yunanistan’ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Daimi Temsilciliği Heyet Başkanı Vassili Notis’in diplomasi anlamında bir siyasi liderden ilham alması kayda değer bir anı olmuş kendisi açısından. Öyle ya Vassili’nin muzik yolculuğu mademki ilkokulda , daha küçük yaşta bir akordeon ile başladı bir ömre yayılmalıydı.

Yayın linki Hepsi ve daha fazlası