Minik kızları Ilgın doğduktan sonra yaşadıkları problemlerden yola çıkan Eray Uğurelli, tarafından 15 Şubat tarihinde yayına başlayan Kidolog, ebeveynlere gebelik öncesi/sonrası ile çocukların bilişsel, fiziksel ve sosyal-duygusal gelişiminde ihtiyaç duyabilecekleri 10 farklı kategoride online uzman desteği sağlıyor.

Kidolog şu anda Türkiye dışında başta Almanya, Belçika ve Fransa olmak üzere 20’den fazla ülkede Türkçe konuşan kullanıcılara hizmet veriyor. Haziran 2022 tarihi itibariyle ise farklı dil seçenekleriyle Avrupa pazarında yer almak ve Türkiye’den çıkan global bir marka olmak hedefiyle yol alınıyor.

“Bilinçli Ebeveynler, Mutlu Nesiller” ilkesini benimsemiş Kidolog Kurucu Ortağı ve CEO’su Eray Uğurelli girişimci adaylarına belirli niş sorunlara odaklanmaları ve  sorunlara çözüm bulmak için hayal kurmaları önerisinde bulunup, ekibin son derece önemli olduğunu da vurguluyor.

Kidolog dijital sağlık girişimini ne zaman ve nasıl kurdunuz?

Kızım doğduktan sonra anne sütüyle beslenmesinde problemler yaşamaya başlamıştık. Sosyal medya üzerinden bir emzirme danışmanından biraz tereddütle ama mecburen bir danışmanlık aldık.  Ve daha sonra ‘iyi ki almışız’ dedik.  Çünkü kızım 16 aylık hala anne sütüyle beslenmeye devam ediyor. Böyle önemli bir sorunun sosyal medya yerine çok daha güvenli bir platform üzerinden çözülmesi gerektiğini düşündük. Kidolog bu noktada Şubat 2021’de ebeveynlere gebelik öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm alanlarda uzmanlardan hizmet veren bir platform olarak kurulmuş oldu.

Kidolog dijital sağlık girişiminden önce hangi sektördeydiniz? Devam ediyor musunuz, nasıl ve neden?

Spor ve Wellness sektöründen yiyecek-içecek sektörüne kadar başarılı girişimlerim oldu ve hepsi devam ediyor. Ben artık tam zamanlı olarak kidolog ile ilgileniyorum diğer girişimlerimle kardeşlerim ilgileniyor

Kuruluştan bugüne büyüme hızınız nedir?

Bizim büyüme verilerimizde incelediğimiz alan sadece salt satışlar değil. Çünkü temelde iki farklı ilgilenmemiz gereken veri var. Bunun bir tarafı ebeveynler iken, diğer bir önemli tarafı uzmanlardır. Biz kurulduktan sonra, 3-4 ay içerisinde 10 farklı kategoride 250’ye yakın uzmanın kaydolduğu ve seans vermeye başladığı bir platform haline geldik. Şubattan bu yana her ay % 300’ün üzerinde bir büyüme ile yoluna devam ediyor. Satışlar konusunda da en çok önemsediğimiz veri, “tekrarlanan satışlardır’’. Ebeveynler, çocukları konusunda düzenli olarak destek aldığında, Kidolog olarak o çocuğumuzun büyüme sürecine ortak oluyoruz. Bu zaten yegâne isteğimiz. Şu anda tekrarlanan satışlarımız toplam satışlarımızın % 60’a yakınını oluşturuyor. Tekrarlanan satışlar da organik reklamımızı yapan kitleyi bize gösteriyor. Mutlu olan ebeveyn, çevresine bizi anlatıyor. Bu da büyüme hızımızı git gide geometrik bir hale çeviriyor.

Kidolog dijital sağlık girişiminin özellikleri ve farkları nedir?

Kidolog ebeveynlere gebelik, doğum ve doğum sonrasında çocuklarını 18 yaşına getirene kadar ki, süreçte bütüncül bir yaklaşımla 10 farklı alanda hizmet vermektedir. Ebeveyn-çocuk dikeyinde niş bir alanda geniş uzman kadrosuyla anlık uzman desteği sağlamaktadır. Kidolog.com’un en önemli farkı Pazar yeri modelinde olmaması. Çok önemli bir alanda dikkat edilmesi gereken konularda hizmet veriyoruz. Bundan dolayı ailelere hizmet verecek uzmanları titizlikle başvurular arasından seçiyoruz. Onlarla görüntülü online toplantılar yapıyoruz. Uzmanlarımızın kendilerini geliştirmesi içinde eğitici eğitimlerine önem veriyoruz.

Girişimcilere önerileriniz nelerdir?

Girişimciler belirli niş sorunlara odaklanmalılar.  Sorunlara çözüm bulmak için hayal kurmalılar. Ekip son derece önemlidir. Her an ciddi olumsuz haberler alabilirsiniz. İnanılmaz dediğiniz fikirleri başkaları daha önce yapmış olabilir. Maddi kaynaklarınız yetersiz gelebilir. Karşınıza çıkacak bütün engellerde ekip ile bir bütün olarak üstesinden gelmek gerekiyor.  Para harcamaktan korkmamaları gerekiyor. Harcadığınızı bir şekilde geri kazanıyorsunuz. Son olarak İş birliği, problem çözme, yorumlama gibi derin düşünce becerilerinizin gelişmiş olması önemli bir kriter oluyor bu süreçte. Maddi kaynaklarınızı kaygılarınızın arkasında tutmadan ve iyi bir risk analizi ile harcamalar gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tüm bu yatırım süreci dahilinde yatırımınızın geri dönüşümünü kısa vadede beklentileriniz arasına almamanız gerekir. İyi bir fikir, işbirlikçi bir ekip, mantıksal risk ve kalan payda da yatırım ile özgün işlere imza atılabilecektir. Yatırım göz korkutan bir unsur gibi karşımıza çıksa da etkili olduğu kadar tek etken olmadığını da belirtmek gerekir.

Yakın planda gerçekleştireceğiniz projeler arasında neler var?

Sürekli olarak danışanlarımıza daha da iyi hizmet vermek üzere yenilenmelere gidiyoruz. Bu amaçla güncellediğimiz Web ara yüzümüzü çok yakın zamanda yayına alıyoruz. İlk altı ayımızda danışanlarımızın dönüşlerini analiz ederek, güncellemeleri gerçekleştirdik. Danışanlarımızın kendilerini güvende hissetmelerine son derece önem veriyoruz. Bunun için bir ön görüşme sistemi getirdik. Kayıtlı üyelerimiz diledikleri uzman ile ücretsiz 10 dakikalık bir ön görüşme sonrasında seans alıp almamaya karar verebilecekler. Uzmanlara yazılı şekilde soru sorma imkânı olacak. Uzmanlar kendi profillerinden bu sorulara yanıt verip ailelerin sorunlarını çözmüş olacaklar. En önem verdiğimiz yeniliklerden bir tanesi de çok yakında marketlerde yerini alacak olan ‘’Mobil uygulamamız’’ içerisinde birçok yenilik ve farklı alanları barındıracak. Çocuk gelişim takibi, mobil randevu görüşme sistemi ve sadece mobile özgü birçok yenilik ve eklenti getireceğiz.  Bunların yanında da aileler için ‘’ücretsiz ebeveyn platformu’’ hayata geçirildi. Burada ise çeşitli videolar, yazılar ve podcast yayınları olacak.

Hedefiniz nedir?

Kidolog şu anda Türkiye dışında 20’den fazla ülkede Türkçe konuşan kullanıcılara hizmet vermiştir, başta Almanya, Belçika ve Fransa’da bulunan vatandaşlarımıza hizmet sağladık.  Haziran 2022 tarihi itibariyle ise farklı dil seçenekleriyle Avrupa pazarında yer almak istiyoruz. Türkiye’den çıkan global bir marka olarak ilerlemeyi hedefliyoruz.

www.kidolog.com