2003 senesinden bu yana elektrik sektöründe faaliyet gösteren RSM Elektrik yeni dönem hedeflerini açıkladı. Şirketin hedeflerine dair açıklamalarda bulunan RSM Elektrik İş Geliştirme Müdürü İlksen Mertöz, “Şirket olarak 2020 yılında salgın sürecine rağmen 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Yeni dönemde ise hedefimizi 30 ülkeye ihracat gerçekleştirmek olarak belirledik.” dedi.

Yaklaşık 200 farklı ürün grubuna sahip olan RSM Elektrik, 18 yıldır iç ve dış piyasada faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. RSM Elektrik İş Geliştirme Müdürü İlksen Mertöz,  ürün gruplarının içinde acil durdurma butonları, ikaz lambaları, şalterler, el aletleri ile bunların yanı sıra endüstriyel kilitler, menteşeler, aksesuarlar, sızdırmazlık contaları gibi birçok ürün olduğunu belirtti.  

KATMA DEĞERLİ İHRACAT YAPIYOR

2020 yılını tüm hesapların şaştığı kimsenin beklemediği olayların yaşandığı bir yıl olarak değerlendiren Mertöz, “Pandemi denilen bir kavram girdi hayatımıza. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilanına kadar her şeyi çok farklı görüyorduk. Yılın başında planladıklarımızla yılın ortasında revize ettiklerimiz arasında çok fark var. 2020’yi biz mevcudu koruyarak geçirdiğimiz bir yıl olarak düşünüyoruz. 2021 için bu süreçte çok ciddi hazırlıklarımız oldu, 2020 yılında altyapımızı güçlendirdik. Şirket olarak 2020 yılında salgın sürecine rağmen 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Yeni dönemde ise hedefimizi 30 ülkeye ihracat gerçekleştirmek olarak belirledik. Biz katma değerli ürün ihracatı yapıyoruz, RSM Elektrik’in kg. başına ihracat fiyatı 10 dolar.” dedi.

Ürettikleri ürünlerin elektrik, makina, klima sektörü, iş makinaları, savunma sanayi ve benzeri sektörlerde kullanılan ürünler olduğunu aktaran Mertöz şunları söyledi: “Pandemi ile beraber hayatımızda yepyeni bir dönem açıldı. Pandemi hepimizin hayatını değiştirdiği gibi RSM Elektrik’te de bazı şeyleri değiştirdi. Bu dönemde pandemi sebebiyle bize gelen hijyenik ürün talepleri arttı. Bizim şöyle bir sloganımız var, müşterilerimizin ürünlerinde ilk dokunduğu noktayız, her zaman müşteriler bizim sattığımız, bizim ürettiğimiz ürünlere ilk olarak dokunur. Biz bunu ilk dokunma noktası olarak kullanıyoruz.

Biz şirket olarak istihdam kalıcılığına çok önem veriyoruz. Tüm personellerimizle uzun yıllardır çalışıyoruz. Yeni katılan arkadaşlarımız da bu bilinçte oluyor. Uzun yıllardır hizmet ettiğimiz sektörümüzde kadın istihdamına çok önem veriyoruz.”

2021’DE YATIRIMLARA DEVAM EDECEK

2021 yılının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Mertöz, “Özellikle RSM Elektrik’te ihracat tarafımız çok hızlı büyüyor. Elektrik sektörü hızla gelişen bir sektör. Elektrikli araçlar, nükleer santraller, yeşil enerji vb. elektrikle ilgili çok fazla kavram var. Biz de elektriğin daha nerelerinde olabiliriz diye sürekli ürün arayışındayız.

2021 bizim 2020’de ektiğimiz tohumların filizlenme dönemi. Elektrik malzemeleri anlamında daha da ön planda olacağız. 2021’de ayrıca yatırım anlamında birçok yeni alanda faaliyet gösteriyoruz. Grup şirketlerimizden yazılım ve yapı tarafında çok ciddi yatırımlarımız söz konusu.” diye konuştu.

E-ihracatın önemine de değinen Mertöz sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye olarak e-ihracat konusunda Avrupa ortalamasının çok altındayız. Grup bünyesine eklenen yeni şirketlerimizden bir tanesi e-ticaret şirketidir. Elektrik malzemeleri çok teknik ürünler olsa da, geçmişte şöyle bir endişemiz vardı; acaba bu ürün de internette satılır mı, e-ihracat olur mu şeklinde. Tüm gruptaki yönetim kurulu üyelerini bu süreçte ikna ettim ve e-ticaret yatırımımız oldu. Önümüzdeki dönemlerde de farklı projelerimiz olacak ve e-ticareti çok geliştireceğiz.”