Mağaza Market Sendikası,  A-101 marketlerindeki çalışma koşulları ve fazla mesai dayatmasına karşı Şişli Harbiye’deki A-101 önünde eylem yaptı.

“A-101’de kölelik düzenine son” sloganıyla market önünde toplanan sendika üyeleri insanca çalışma şartları talep etti. Burada konuşan sendikanı sözcüsü Doğan Aras pandemi sürecinde çalışma koşullarının kötüye gittiğini söyledi.

“Bugüne kadar parıltılı reklamlarla izlediğimiz ucuzluk marketleri, esasen ucuz iş gücünün adresidir” diyen Aras “Zincir marketlerin patronları, işçilerin emeğini sömürüp yaptıkları cirolarla övündüler. İtiraz eden işçilere karşı kalkanları, ‘kapıda senin gibi binlercesi var’ cümlesi oldu. İşsizlik patronlara yaradı, işçilere 12 saat çalışma dayatıldı” diye konuştu.

Aras, işçilerin taleplerini “A101, 07.30-20.00 çalışma düzenini geri çekecek. İşçiler, puantajlara yazıldığı gibi 8 saat çalıştırılacak.  İşçinin onayına bağlı olarak 8 saatten fazla çalıştırılan her dakika, fazla mesai olarak tanımlanacak. İşçilerin tüm fazla mesai ücretleri ödenecek. Envanter sayımı ve sevkiyat 8 saatlik mesai saatlerinin içinde değilse fazla mesai olarak tanımlanacak. 8 saat çalışma süresine göre, işçilerin 1 saatlik mola hakkı teslim edilecek. İşçilerin en temel 8 saatlik çalışma hakkını kazanmak için sürdüğümüz bu mücadeleyi, her mağazada, her şehirde birliklerimizi kurarak sürdüreceğiz” şeklinde sıraladı.