Geçtiğimiz yılın son aylarında duyurulan haberle yemek alanına giren Trendyol, bir sonraki adımı çiçek satışı olarak belirledi. Türkiye’nin her türlü alanında lider olmak isteyen e-ticaret platformu, çiçek satışı ile birlikte rakip sitelerin ipini çekebilir

Sirkketdedikodulari.com sitesinden Göktuğ Efil’in haberine göre, Trendyol, yemek uygulaması ile pilot bölgelerde yapılan testlerin ardından neredeyse tüm İstanbul’da operasyonlara başlamıştı. Kurye eksikliği ve altyapısının hazır olmamasına rağmen bu alana da atılan Trendyol, şimdi de çiçek ve hediyelik eşya satışını gözüne kestirdi

Trendyol çiçek uygulaması için hazırlıklara başladı

Alibaba Group çatısı altına girdikten sonra devasa bütçelerle sektördeki diğer şirketleri zor durumda bırakan amiyane tabirle ezip geçen Trendyol, yeni hedefini çiçek satışı olarak belirledi. Trendyol içerisinden aldığımız bilgilere göre, yemek alanında yükselişe geçen ve market uygulamasıyla İstanbul’daki tüm yerel marketleri sistemine katan Trendyol, şimdi de çiçek satışına gözüne dikti. Trendyol’un bu kararının ardından ciceksepeti.com ve mudail siteler şimdiden endişelenmeye başladı.

Bilindiği üzere Trendyol market ve yemek uygulamalarıyla sektördeki rakipleri istegelsin, getir, yemeksepeti, banabi ve market11 gibi şirketleri zor durumda bırakmış ve ortadaki pastadan büyük bir dilim koparmıştı. Bilhassa sevgililer günü, anneler günü ve kadınlar günü gibi özel günlerde en çok tercih edilen sitelerin başında gelen ciceksepeti.com, Trendyol’un bu kararının ardından ivme kaybedebilir.

Alibaba’nın gücü tekelleşmeye götürüyor

Hangi sektör olursa olsun tekelleşme ve bir şirkete bağımlı olma hem müşteri hem de tedarikçiler açısından istenilen bir durum değil. Ancak arkasına Alibaba gibi dünyanın en önemli e ticaret şirketlerinden birini alan Trendyol, Türkiye’de tüm sektörlerde söz sahibi olmayı arzuluyor. Tamamen prim sistemiyle hareket eden çevrimiçi satış sitesi, yeni çıkardığı market ve yemek uygulamalarında inanılmaz kampanyalar düzenliyor. Haftanın belirli günlerinde bir ürün üzerinde indirime giden Trendyol, yaptığı indirimi ise cebinden karşılıyor. Bu şekilde hem ürünün satışını sağlıyor hem de daha çok müşteri çekmeyi başarıyor. Ancak Trendyol’un bu devasa kampanyalara harcadığı bütçeye karşılık verecek şirket sayısı çok az. Bu da tekelleşmeyi beraberinde getiriyor. Devletin bu duruma el atmaması halinde, n11, gittigidiyor, cimri gibi sitelerin geleceği parlak görünmüyor.