Verimlilik odaklı iş teknolojileri üreten TÜMSAŞ, sağlığımızın ve zamanımızın en kıymetli olduğu bu dönemde kurumlara özel randevu sistemi ürününü geliştirdi. Randevu Sistemi ürünü, kurumlara gelen müşterilerin öncesinde web veya mobil uygulama ile istedikleri işlem menüsünden sıra almalarını sağlıyor.

Pandemi ile beraber hayatımız baştan sona değişti. Sağlığımız ve zamanımızın daha da kıymetli olduğu bu dönemde 40 yıllık tecrübesiyle verimlilik odaklı iş teknolojileri üreten TÜMSAŞ, sıra beklemeye son veren Randevu Sistemi ürününü geliştirdi. Geliştirdiği bu ürünle müşterinin sıra beklemesine son vermeyi hedefleyen TÜMSAŞ, tüketici açısından zaman planlamasını en verimli şekilde sağlıyor. Kurumlar açısından ise mevcut iş gücü planlamasında kılavuzluk ederek müşteri deneyimlerinin kalitesini en üst seviyelere çıkarıyor. TÜMSAŞ, özellikle pandemi günlerinde, müşterilerine özel sunduğu çözümüyle şubeye gitmeden randevu alma imkanı sağlıyor. Müşteriler randevu almak istedikleri kurumun web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden randevu alarak, işlemlerini sıra beklemeden gerçekleştirebiliyor.

Konuyla ilgili konuşan TÜMSAŞ CEO’su Orkun Tosun; ‘‘Pandemi sürecinde bireysel olarak tedbirlerimizi alsak da riskin en aza indirilmesi için tedbirlerin karşılıklı olarak alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada Randevu Sistemi ürününü geliştirerek, kurumları ziyaret eden müşterilerin, şubeye gitmeden randevulu bilet alma imkanına sahip olmalarını sağladık. Karşı karşıya kaldığımız pandemi süreci sağlığımızın ve zamanımızın en kıymetli değerlerimiz olduğunu hatırladık.  Yeni ürünümüz ile hem kendi müşterilerimiz hem de onların müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurumlara değer katacak Randevu Sistemi ürünümüz ile kurum çalışanları ve müşterilerin memnuniyetlerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.