THE NORTH FACE SPORCUSU STEFANO GHISOLFI, 9B /+ DERECELİ İTALYA’NIN EN ZORLUSU SAYILAN YENİ ROTASINI AŞTI

The North Face atleti Stefano Ghisolfi başka bir prestijli hedefine daha ulaştı: 8 Ocak’ta Arco’daki Eremo di San Paolo Duvarı’nda başarıyla tırmandığı rotasını paylaşmak. Erebor isimli, 9B/+ olarak derecelendirilen rota Stefano için yeni ve çok karmaşık bir meydan okumayı temsil ediyordu.

“Geçen Haziran ayında burayı fark ettim ve anında beni büyüledi. Bu yüzden ilk kez kendim bir rota çıkarmak için incelemeye karar verdim ve bu yolda benimle tüm sırlarını paylaşan arkadaşım ve fenomen bir tırmanışcı olan Severino Scassa’dan yardım aldım.”

Rotalama bittiğinde Stefano, İtalya’daki en zor tırmanış rotası olan Erebor’u test etti. Haziran ve Temmuz aylarında yapılan birkaç denemeden ve Norveç gezisi için verilen ara sonrasında Stefano sonbaharda Erebor’daki girişimlerine devam ederken ve geçtiğimiz hafta bu zorlu mücadeleyi tamamlamayı başardı.

“Kariyerimde ilk kez bir rotayı çizdim ve onu paylaştım, bu iki kat tatmin ediciydi! Başkaları tarafından çizilmiş bir rotayla yola çıktığınızda tırmanışın, en azından teoride tamamlanabilir olduğunu bilirsiniz. Ancak daha önce hiç kullanılmamış bir rotada tırmanırken tırmanışı tamamlamanın gerçekten mümkün olup olmadığından her zaman şüphe duyarsınız. Başarılı olmak, bu mücadeleyi daha da heyecan dolu hale getirdi. Bu yeni rota benim için yeni bir şey yaratmak anlamına değil, daha ziyade kayada uzun yıllardır var olan bir şeyi keşfetmek anlamına geliyordu, bu yüzden aslında yıllardır gözlerimin önünde duran bir yerde, tam burada Arco’da yaşadığım yerde yeni bir fırsat keşfettim! Duvarın adıyla uyumlu olduğu için ve “Yüzüklerin Efendisi” nin ikonik yalnız dağını kutlamak için rotaya Erebor adını vermeye karar verdim.

Stefano’nun kişisel sıralamasında, Erebor, Change ve Perfecto Mundo’dan sonra zorluk açısından üçüncü sırada yer alıyor.