Başvuruları 16-25 Aralık 2020 tarihlerinde alınan “Müzik Susmasın” destek programına 29 bin 679 başvuru yapıldı, 24 bin 522 müzik sektörü çalışanının başvurusu kabul edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca başlatılan destek programından biri olan “Müzik Susmasın” projesi kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle gelir kaybına uğrayan 24 bin 522 müzik sektörü çalışanına üç ay boyunca her ay net 1000 lira tutarında destek sağlanacak. 

İlk ödemeler bu ay 

Başvuruları 16-25 Aralık 2020 tarihlerinde alınan “Müzik Susmasın” destek programına 29 bin 679 başvuru yapıldı. Pograma başvuranlar, başvurularının onaylanıp onaylanmadığını www.muziksusmasin.com adresi üzerinden kontrol edebilir. 

Ödemelerin ilk dilimi Ocak ayı içinde tamamlanacak olan destek programı kapsamında, toplam 24 bin 522 başvuru sahibine destek verilmesi kararlaştırıldı. İlgili sivil toplum kuruluşları ve meslek birliklerince yapılan incelemeler sonucunda onaylanan 24 bin 522 kişiye üç ay boyunca her ay net bin lira tutarında ödeme yapılacak. 

“Bakanlık kaynaklarından karşılanacak”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Çok kısa bir zamanda sonuçlandırdığımız bu destek programının yanı sıra yine Bakanlığımız kaynaklarından karşılanmak üzere; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) kendi üyelerine çağrıda bulunarak ayrı ayrı destek programları geliştirmiştir.

“MESAM’ın programına 2 bin 559, MSG’nin programına 3 bin 28 ve MÜYORBİR’in programına da 635 olmak üzere toplam 6 bin 222 üye katılım göstermiştir. Toplam 30 bin 744 müzisyen ve sektör emekçisine ulaşacak destek ödemelerinin ilk dilimi, ocak ayı içerisinde tamamlanacaktır. Destek programlarına gösterilen yoğun ilgiden duyduğumuz memnuniyeti belirterek müzik sektörüne hayırlı olmasını dileriz.”