Un firmalarına rekabeti ihlal cezası

KOBİ Postası

Rekabet Kurulu, ihalelerde ‘danışıklı teklif’ verdikleri tespit edilen 34 firmayı idari para cezasına çarptırdı.

Buğday unu pazarında faaliyet gösteren teşebbüsler hakkındaki soruşturmayı karara bağlayan Rekabet Kurulu, ihalelerde ‘danışıklı teklif’ verdikleri tespit edilen 34 firmayı idari para cezasına çarptırdı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesindeki açıklamaya göre, buğday unu pazarında faaliyet gösteren teşebbüslerin birlikte fiyat artırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

34 firmaya idari para cezası kesildi

Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle idari para cezası verilen firmalar şöyle:

Akmehmet Gıda San. ve Tic. A.Ş., Altınbaşak Un İrmik ve Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş., Amasya Un Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti., Ay-Ser Bak Tarım Ürünleri Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti., Bafra Un Yem Gıda San. ve Tic A.Ş., Beşgöz Araboğulları Unculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Birsan Birlik Gıda San. ve Tic. A.Ş., Çiçek Un Ve İrmik Tarım Ürünleri Gıda Nakliye Petrol Ürünleri San. ve Tic Ltd. Şti., Çorum Hitit Un Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Dervişoğlu Un Sanayi Nakliyat ve Ticaret A.Ş., Elsa Ticaret Sanayi Turizm Nakliye ve Pazarlama Ltd. Şti., Emiroğlu Gıda Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti., Erenler Un İrmik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Erun Erbaa Un Sanayi Tarım Ürünleri Taşımacılık Dış Ticaret A.Ş., Hüseyinova Gıda İnşaat Mühendislik Pazarlama Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti., Kozlu Gıda İmalat Sanayi Ticaret ve Taşımacılık A.Ş., Merzifon Gülbahar Untarım Ürünleri Hayvancılık Gübre Zirai Aletler Sanayi İç-Dış Ticaret Nakliyecilik A.Ş., Misafir Mis Başak Un Gıda Pazarlama Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Nihoruz Gıda San. Tic. A.Ş., Pak Petrol Ürünleri Gıda ve İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., Saray Petrol Turizm Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Şimşekler Grup Tarım Ürünleri Taşımacılık Akaryakıt Otomotiv İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti., Taflan Un İnş. San. Tic. Ltd. Şti., Teksin Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tunçoğlu Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş., Unay Un San. ve Tic. A.Ş., Unsan Un Sanayi ve Ticaret A.Ş., Usta Un Gıda Motorlu Araçlar Nak. Tur. San. Tic. A.Ş., Ünsan Ünye Un San. ve Tic. A.Ş., Yılmaz Un ve Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Yüksel Un İrmik ve Bakliyat Unları San. ve Tic. A.Ş., Zafer Un Fabrikası ve Karadeniz Un Sanayicileri Derneği.

Ceza almayan firmalar

Kurul kararıyla, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine, dolayısıyla idari para cezası verilmesine gerek görülmeyen teşebbüsler ise şunlar:

Akçaabatlılar Gıda Maddeleri Sanayi Nakliyat ve Ticaret A.Ş, Akkarun Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Aksu Gıda İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti., Alaybeyi Gıda San. ve Tic. A.Ş., Aydıngüler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Darıca Un İnşaat Hafriyat Nakliyat Turizm Madencilik Ambalajlama Mühendislik Hizmetleri Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Dayıoğlu Un Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Gür Un Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Hatap Değirmenleri Gıda San. ve Tic. A.Ş., Gözeli Un Yem Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti., Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği, Özmercan Kardeşler Gıda İnş. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Kararın gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Karsan’da üst düzey atamalar

Karsan Ticari Kanatlarını Güçlendiriyor Karsan, Ticari İşler birimini iç pazardaki hakimiyetini artırmak ve ihracat pazarlarındaki rekabetçiliğini güçlendirmek amacıyla yeniden düzenledi. Bu kapsamda oluşturulan İhracat Genel Müdür Yardımcılığı bölümüne Deniz Çetin […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN