Piyasalarda neler oluyor?

KOBİ Postası

ALB Forex tarafından hazırlanan 12 Ocak Piyasa gündemi ABD, Avrupa, Türkiye, İngiltere ve Asya piyasasındaki gelişmeler, emtia tarafı ve döviz ilgili bilgileri içeriyor.

GÜNE BAŞLARKEN GELİŞMELER

Fed, 2020’de net kârın bir önceki yıla göre 88,8 milyar dolar olduğunu açıkladı. Açıklamada, 88,5 milyar doların hazineye aktarılacağını belirtildi.

Demokratlar, Trump’ın 20 Ocak’tan önce koltuğu bırakması için düğmeye bastı. İlk adım, Trump’ın Başkan Yardımcısı ve kendi kabinesi tarafından görevden alınması yönteminin devreye sokulması oldu.

Fitch Ratings, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden’ın yönetiminde önceliğin hükümetin COVID-19 salgınına ve bunun ekonomik sonuçlarına yönelik müdahalesini desteklemek olacağını bildirdi.

ABD başkanlığına seçilen ve 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Joe Biden, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) Başkanlığına William J. Burns’ü aday gösterdiğini duyurdu.
ABD hisse senetleri Pazartesi günü, Dow Jones Sanayi Ortalaması 280 puanın üzerine düşerek, kayıplarını artırdı. Yatırımcılar, başkent Washington’daki gerginliklere odaklanmış durumda.

Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak ataması beklenen Janet Yellen’in, Türk asıllı Didem Nişancı’yı özel kalem müdürü yapacağını belirtildi.

AVRUPA

Sentix’ten yapılan açıklamaya göre, Aralık 2020’de eksi 2,7 puan olan Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi, bu ay 4 puanlık artışla 1,3 puana yükselerek, son 11 ayda ilk kez sıfırın üzerine çıktı

TÜRKİYE

Kısıtlamaların kademeli olarak azaltılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, COVID-19 aşısının belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma günü uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, “Egemen eşitliğin müzakere edilmesi, iki devletli çözümün olması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, “Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz” dedi.

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı.

İNGİLTERE

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi Üyesi Silvana Tenreyro Pazartesi günü yaptığı açıklamada, BoE’nin negatif oranların fizibilitesine yönelik çalışmalarının halen devam ettiğini ve politikanın birçok yönünün normalden farklı işleyeceğini gösteren çok az kanıt olduğunu söyledi.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak Pazartesi günü İngiliz ekonomisinin “iyileşmeden önce daha da kötüye gideceğini” iddia etti ve son zamanlardaki kapatma önlemlerinin “daha fazla ekonomik etkiye” sahip olmasının beklendiğini ekledi.

İngiliz İşçi Partisi lideri Keir Starmer Pazartesi günü Boris Johnson’ı yeni koronavirüsle savaşmak için defalarca hızlı kararlar almadığı için eleştirdi ve başbakanı insanlar üzerindeki mali yükü hafifletmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

İngiliz ayakkabı markası Dr Martens, İngiltere yapımı ilk botlarının dikilmesinden 60 yıldan sonra, Londra borsasında halk arz planlıyor. Firma, 60’tan fazla ülkede yılda 11 milyon çift ayakkabı satıyor ve yıllık 672 milyon sterlin satış yapıyor.

ASYA

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a iktidardaki Kore İşçi Partisinin genel sekreteri unvanı verildi. Unvan daha önce babası Kim Jong-il ve büyükbabası Kim İl-sung tarafından parti başkanı olarak düzenlenmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile ilişki kurmaya kararlı olduğunu ve anti-salgın çalışması gibi konulardaki işbirliğinin, son yıllarında durmuş görüşmelerde bir atılım yapılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Güney Kore Pazartesi günü, ülkenin ilk aşı serisini önümüzdeki haftalarda almayı beklediği için Şubat ayından itibaren COVID-19 aşısına başlayacağını duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Pazartesi günü Kuzey Kore Yüksek Lideri Kim Jong-un’u Kore İşçi Partisi’nin genel sekreteri olduğu için tebrik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

CMK da genç avukatlar için düzenleme şart

Türkiye’de baroya kayıtlı avukat sayısı son 10 yılda ikiye katlandığını aktaran Avukat Latif Cem Baran, genç avukatların görevlendirmede öncelikli olması gerektiğini ve bu anlamda CMK puan sisteminde değişiklik yapılması gerektiğinin […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN