11 Ocak Piyasa Gündemi

KOBİ Postası

GÜNE BAŞLARKEN GELİŞMELER

ABD

Biden, Amerikalılara 2.000 $ ödeme verecek yeni bir Covid yardım paketi üzerinde çalıştığını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Başkan Donald Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını açıkladı.

AVRUPA

Deutsche Bank , yurtdışındaki işleri güvence altına almak için rüşvet ödediği ve metal piyasalarını manipüle ettiği iddialarına ilişkin ABD soruşturmalarını çözmek için yaklaşık 125 milyon $ ödemeyi kabul etti.

Avrupa Komisyonu Euro bölgesi için ekonomik büyüme tahminini yüzde 6,1’den yüzde 4’e çekerken, bölgenin salgın öncesi döneme dönüşünün iki yılı bulacağı öngörülüyor.

İSVİÇRE

İsviçre hükümetin baş ekonomisti Eric Scheidegger, İsviçre ekonomisinin 2021 ve 2022’de normal oranının iki katından daha fazla büyüyebileceğini ve GSYİH’nın her iki yılda da yaklaşık % 4 artacağını söyledi.

KRİPTO

Bitcoin, 40 bin dolar seviyesine gelirken kripto para piyasasının değeri 1 trilyon dolar eşiğini aştı.

Bitcoin 11% oranında geriledi.

TÜRKİYE

Goldman Sachs’ın, gelişen ülke varlıklarındaki yükselişin tepe noktalara yaklaştığını düşünen yatırımcılara bulunduğu dört öneriden biri Türk Lirasında uzun pozisyon açılması oldu. Raporda, “Türk lirası yıllıklandırılmış olarak %15 carry getirisi ve küresel piyasalarla düşük korelasyon sunuyor” denildi.

Merkez Bankası’nın anlık ödeme uygulaması FAST Sistemi, vatandaşın kullanımına açıldı.

Kasımda 48,9 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta yeniden eşik değerin üzerine çıkarak 50,5 olarak gerçekleşti ve Türk imalatçılarının ihracat ikliminde ılımlı iyileşmeye işaret etti.

ASYA

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, Çin’in tüketici fiyat endeksi Aralık ayında beklentileri şaşırtarak yıllık %0,2’lik bir büyüme kaydetti.

Kim Jong Un, ABD’nin ‘En Büyük Düşman’ Olduğunu Söyledi. Kuzey Koreli lider Kim Jong Un, ülkenin ABD’ye yaklaşımının başkan kim olursa olsun değişmeyeceğini söyledi ve nükleer silah programını ilerletme sözü verdi.

Çin, yabancı ülkelerin Çin vatandaşlarına ve şirketlerine karşı “haksız” uygulamalarıyla mücadele etmek amacıyla yeni bir düzenleme hayata geçirdi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar Çin’de yaklaşık 9 milyon kişiye COVID-19 aşısı yapıldığını söyledi.

Kaynak: ALB Forex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cari açık, Kasım’da artan ticaret açığıyla birlikte genişledi

ENVER ERKAN- TERA YATIRIM >> Türkiye’de Kasım ayında cari işlemler dengesi, 4,06 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 3,56 milyar USD olan piyasa beklentisinin biraz üstünde […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN