Atmosferdeki karbondioksit oranı 141 yılda yüzde 43 arttı

KOBİ Postası

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi verilerine göre, atmosferdeki karbondioksit oranı 1880 yılından bu güne yüzde 43 artarak rekor seviyeye ulaştı.

İnsan faaliyetleri, fosil yakıtların aşırı kullanımı, üretim ile tüketimin artması, atmosferdeki sera gazı oranını artırmaya devam ediyor.

Pandemi döneminde zaman zaman hareketliliğin azalması karbondioksit oranının hızını kısmen azaltmasına rağmen oran artışını engelleyemedi. 

Anadolu Ajansı’nın (AA) Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) verilerinden derlediği bilgilere göre, sanayileşme dönemi öncesindeki son 400 bin yılda atmosferdeki karbondioksit (CO2) oranı 200 ile 280 ppm (milyonda bir birim) civarında seyretti.

Sera etkisine neden olan başlıca gazlardan olan karbondioksit değerleri 1880 yılında yaklaşık 291 ppm iken, 2020 yılında bu değer yüzde 43 artarak 415 ppm değerine çıktı.

2020’de rekoru yaşadık

Hawai’de bulunan Mauna Loa Rasathanesi’nin verilerine göre, atmosferdeki karbondioksit miktarı, Mayıs 2020’de 417 ppm ile en yüksek seviyeye ulaştı.

2020’deki aşırı hava olaylarının katlanarak gezegendeki yaşamı tehlikeye atmaması için bu değerin 350 ppm’yi geçmemesi gerekiyordu. 

Raporlar ne diyor?

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) 2020 Emisyon Açığı Raporu da bu yıl karbondioksit emisyonlarında Covid-19 salgınının neden olduğu düşüşe rağmen dünyanın hala 21. yüzyılda 3°C’yi aşkın bir sıcaklık artışına doğru ilerlediğini ortaya koydu.

Rapora göre, dünyadaki toplam fosil yakıt üretimi küresel ısınmayı 1,5°C sınırının altında tutmak için gereken seviyeye yakın değil.

Raporda hükümetlerin, pandemi toparlanma sürecinin bir parçası olarak iklim eylemine yatırım yapması ve emisyon azaltım taahhütlerini Kasım 2021’de Glasgow’da (İskoçya) gerçekleşecek bir sonraki iklim toplantısına kadar net sıfır emisyon açıklamalarıyla paralel olarak güçlendirmesi durumunda, 2030 için öngörülen sera gazı emisyonlarının yüzde 25’e varan bir oranda azaltılabileceği kaydedildi.

Paris Anlaşması hedeflerini karşılamak ve küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırabilmek için, ülkelerin kolektif bir şekilde on yıl içinde fosil yakıt üretimini (kömür- yüzde 11, petrol- yüzde 4, doğalgaz-yüzde 3) küresel ölçekte yıllık yüzde 6 azaltması gerekiyor. Suudi Arabistan, Rusya ve ABD gibi önde gelen ihracatçıların üretimi daha da hızlı bir şekilde azaltması gerek. Ancak bunun yerine ülkeler, fosil yakıt üretiminde yıllık yüzde 2’lik bir artışa doğru ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

PALANDÖKEN: ESNAFIMIZA 36 AY VE 50 BİN LİRAYA KADAR KREDİ

Şekerbank, “Kapımız Esnafa Açık” platformu kapsamında esnaf ve sanatkârların nakit ihtiyacını ilave avantajlar sağlayarak karşılamak üzere Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile büyük bir iş birliği gerçekleştirdi. TESK ve […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN