Otomotivde çip krizi

KOBİ Postası
Dünyanın en büyük üreticilerinin araba üretimini artırmasının önündeki en büyük engel, çip üreticilerinin gelen talebi karşılayamaması oldu. Birçok fabrikada çip tedarikinde yaşanan sorunlar dolayısıyla aksamalar yaşandı.

Daimler, Nissan ve Honda gibi araba üreticileri, çip tedarikindeki yaşanan kıtlıktan dolayı üretimlerini düşürme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen yaptıkları açıklamalarda, tüm sektörün arz darboğazında olduğunu söyledi fakat tam olarak rakamsal bir ifade kullanmadı.

Honda, Japonya’daki fabrikalarından birindeki araba üretimini 4 bin araç kadar azaltacaklarını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceklerini söyledi.

Dünyanın en büyük araba üreticisi olan Volkswagen geçen ay yaptığı açıklamada, çip tedarikindeki sıkıntılardan dolayı ilk çeyrek üretim planlarını değiştirmeyi planladığını belirtmişti.

Volkswagen’a göre, çip üreticileri geçen yıl üretim kapasitelerinin büyük bir kısmını hızlı tüketilen elektronik eşyalara ayırdıklarını ve şaşırtıcı bir şekilde kuvvetli olan otomobil talebine hazırlıksız yakalandıklarını söyledi. Bloomberg’e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar ise Volkswagen’in araba üretimini 6 haneli rakamlarda azaltabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Türkiye genelinde 11 Ocak Pazartesi saat 05.00’te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 11 Ocak Pazartesi saat 05.00’te sona erecek […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN