GÜNE BAŞLARKEN GELİŞMELER

KOBİ Postası

ABD
Georgia’daki seçim sonuçlarının ardından Demokratlar, Senato’da Cumhuriyetçilere karşı 50’ye 50 denge sağladı. Böylece Demokratlar, seçilmiş Başkan Yardımcısı Camala Harris’in “Senato Başkanı” sıfatıyla göreve başlamasının ardından mecliste çoğunluğu ele geçirecek. Trump, mesajında, “Acı içinde olduğunuzu, incindiğinizi biliyorum. Bizden çalınan bir seçim var.” dedi.
ABD’de seçim sonuçlarının resmen tescil edileceği Kongre oturumunun başlamasının ardından Trump destekçileri Kongre binasına girdi. Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Twitter, Facebook, Instagram ve Snapchat Başkan Donald Trump’ın hesaplarını bloke etti. ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin Kongreyi basmasının ardından “ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi” çağrısı yaptı.
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD Kongresindeki şiddet ve yıkım hemen durmalı. Bu olaylarda yer alan herkes güvenlik güçlerine saygı duymalı ve hemen binayı terk etmeli.” ifadesini kullandı.
IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın koronavirüs salgınının olumsuz ekonomik etkisini azaltmayı amaçlayan teşvik paketleri, küresel çıktının 2021’de toparlanmasına yol açacak. Öte yandan Gopinath, daha az gelişmiş ülkelerde ekonomik koşulların iyileşmesinin, hastalığa karşı aşılara sınırlı erişim nedeniyle 2022 yılına kadar bekleyebileceği uyarısında bulundu.

AVRUPA
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) başkanı ve Avrupalı ​​liderler, ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin ABD başkentine saldırması sonrasında endişelerini dile getirdi.

ENERJİ
ABD Enerji Enformasyon İdaresi Çarşamba günkü haftalık raporunda, 1 Ocak’ta sona eren haftada ABD’deki ham petrol stoklarının 8 milyon azalarak 485,5 milyon varile düştüğünü söyledi. Toplam ticari petrol stokları 2,4 milyon varil azaldı. Bu arada, ham petrol ithalatı geçen hafta günlük ortalama 5,4 milyon varil ile bir önceki haftaya göre 43 bin varil arttı.

İNGİLTERE
Birleşik Krallık Savunma Bakanı Jeremy Quin Çarşamba günü ülkenin silah üreticisi MBDA ile yüzey saldırı füzeleri için 550 milyon sterlinlik bir anlaşma imzaladığını söyledi.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Brexit’ten sonra blok piyasasına daha iyi erişim sağlamak için Avrupa Birliği’nin finansal hizmet kurallarına uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE
Dışişleri Bakanlığı, ABD’de yaşanan olaylara ilişkin, “ABD Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.
Deniz İpek Yolu’ndaki kriz Türkiye’ye yaradı.

ORTADOĞU
İsrail ile normalleşme sürecine yeşil ışık yakan Sudan, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Sudan ziyareti sırasında ABD ile “Abraham Accords” anlaşması imzaladı.

ASYA
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da 2020 seçimlerinin sonuçlarına karşı yapılan protestoları “demokrasiye saldırı” olarak nitelendirdi.

KRİPTO
Dünyanın en ünlü kripto para birimi, dolar karşısında %8.70 artarak $37.000’a yükseldi.

Kaynak: ALB Forex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Savunma ve havacılıkta 2020 ihracatı 2,3 milyar dolar

Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatı geçen yıl yüzde 16,8 geriledi. Sektör ihracatının kilogram değeri yaklaşık 48 dolar oldu. İhracatta ilk 3 sırayı ABD, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri aldı.

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN