BM AÇIKLADI: Pandemi kadınların eşitlik mücadelesini 25 yıl geriletebilir

KOBİ Postası

Kadınların salgınla ortaya çıkan ek bakım ve ücretsiz ev içi emek ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek bunun “1950’lerin toplumsal cinsiyet rollerine geri dönülmesi riski” yarattığı ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yayımladığı yeni küresel veriler, koronavirüs salgınının kadınların son 25 yıldır eşitlik mücadelesinde elde ettikleri kazanımları yok edebileceğine işaret ediyor.

Kadınların salgınla ortaya çıkan ek bakım ve ücretsiz ev içi emek ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek bunun “1950’lerin toplumsal cinsiyet rollerine geri dönülmesi riski” yarattığı ifade ediliyor.

bbc Türkçe’nin haberine göre, Veriler salgının etkisiyle ortaya çıkan ekstra ev emeği yükünün çok büyük bir kısmını kadınların üstlendiğini ortaya koyuyor.

Dünyada her gün ücret ödenmeden iş yapmanın yaklaşık 16 milyar saat tuttuğu hesaplanıyor. Salgın öncesinde bu işlerin ortalama dörtte üçü kadınlar tarafından yapılıyordu. Bir başka deyişle,  koronavirüs öncesinde erkeklerin üstlendiği her 1 saatlik ücretsiz ev emeğine karşılık kadınlar üç saat iş yapıyordu.

Salgında en az ikiye katlandı

BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlenmesi Birimi bu açıklamalarını, düşük ve orta gelirli ülkelere odaklı yürüttüğü 38 araştırmanın sonuçlarına göre, kadınların erkeklere kıyasla ücretsiz emek yükünün salgın öncesine göre en az ikiye katlandı.

BM yetkilisi Anita Bhatia, daha kaygı verici olan şeyin ise, birçok kadının işe geri dönmeyişi” olduğunu belirtiyor: “Sadece Eylül ayında ABD’de 860 bin civarında kadın istihdam piyasasından çekildi. Oysa aynı dönemde iş piyasasından çekilen erkek sayısı 200 bin. Aradaki farkın büyük kısmı, salgınla ortaya çıkan bakım ihtiyacı ve bunu yapacak başka kimse olmamasıyla açıklanabilir.”

BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlenmesi Birimi ev dışında ücretli işlerde çalışan kadın sayısının azalmasının, kadınların sağlığının yanısıra ekonomik olarak ilerlemeleri ve bağımsızlıkları bakımından da çok olumsuz etkileri olacağını söylüyor. 

“25 yıl uğruna mücadele ederek kazandıklarımız bir yıl içinde yitirilebilir” diyen Bhatia salgının kadınlar açısından iş bulma ve eğitime erişim imkanlarını da azaltabildiğine de dikkat çekiyor.

Kadınların salgınla ortaya çıkan ek bakım ve ücretsiz ev içi emek ihtiyaçlarını da karşıladıklarını belirterek bunun “1950’lerin toplumsal cinsiyet rollerine geri dönülmesi riski” yarattığını söyleyen Bhatia, Kadınların zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarının artabileceği uyarısında bulunuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kendi İşini Kurma Hibe Desteği için son başvuru tarihi 18 Aralık

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), kendi işini kurmak isteyen engelli gerişimcilere 65 bin TL’ye kadar ve eski hükümlü girişimcilere brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği veriyor. Proje sunmak isteyen […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN