Unilever’in 91 yıldır devam eden Hollanda – İngiliz şirketi unvanı sona erdi. İkili yapıdan kurtulmak isteyen gıda ve kozmetik devi, Rotterdam’daki merkezini Londra’ya taşıdı.

İngiltere kökenli Lever Brothers ile Hollandalı Dutch Margarine Unie’nin birleşmesi sonucu 1 Ocak 1930’da kurulan Unilever, o günden bu yana dünya çapında faaliyet gösteren İngiliz – Hollanda şirketi oldu.

Hollanda hükümetinin büyük şirketlere yönelik temettü vergisi kolaylığı kararı üzerine Unilever, 2018 yılında merkezini Rotterdam’a taşıdı.

O zaman tamamen Hollandalı olmak isteyen şirketin bu kararı, etkili İngiliz hissedarların muhalefetiyle karşılaştı.

Yaklaşık 190’dan fazla ülkede satılan ürünleri ile her gün 2,5 milyar tüketiciye ulaşan, Gıda, Ev Bakım, Kişisel Bakım ve İçecek Ürünleri konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden birisi olan Unilever, dünya genelinde 150 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Unilever, 2019 yılında 52 milyar Euro yıllık satış hacmine ulaştı. Şirketin kapsama alanının yarısından fazlası, gelişen ve yükselen pazarlarda yer alıyor.

100 yılı geçen bir zaman boyunca Türkiye’de de faaliyet yürüten firmanın Türkiye’de de yatırımları bulunuyor. Türkiye, Unilever için; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya için bölgesel bir merkez olma rolüyle önceliğimiz olan bir ülke.  2013 yılında 95 Milyon Euro yatırımla açılan Algida dondurma fabrikasının ardından 2017’de Konya’daki ikinci Unilever yatırımı olan Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Fabrikası açıldı. 4 mega üretim tesisi, 2 şişe üretim tesisi, 1 dolum tesisi, 1 mega depolama-dağıtım merkezi ve 1 hammadde lojistik merkezi ile toplamda 9 tesisten oluşan ‘Konya Tedarik Köyü’, zaman ve enerjiden tasarruf sağlıyor, maliyetleri azaltıyor.

Unilever Türkiye portföyünde; OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Axe, Lipton, Knorr, Calve, Algida, Carte d’Or, Cornetto, Magnum, Max, Vim, Pure Line, Simple, Lifebuoy, Love Beauty and Planet, Unilever Food Solutions ve Vaseline markaları yer alıyor.