Para politikası makrofinansal riskleri sınırlayacak

KOBİ Postası

Merkez Bankası (TCMB), sıkı para politikası duruşu ve diğer politikaların, makrofinansal istikrara yönelik riskleri sınırlayabileceğini vurguladı. TCMB’nin “Finansal İstikrar Raporu”nda, makrofinansal risklerin önemini koruduğuna dikkat çekeleerk, “Önümüzdeki dönemde, fiyat istikrarı odaklı sıkı para politikası duruşu ve ilgili paydaşlarla koordinasyon içerisinde uygulamaya konulacak diğer politikalar makrofinansal istikrara yönelik riskleri sınırlayabilecektir” denildi. Rapor döneminde merkez bankaları genişleyici para politikası duruşlarını büyük ölçüde korumayı tercih ettiklerine işaret edilerek, “Küresel Finansal Kriz sonrası devreye alınan reformlar da bu süreçte finansal sistemin dayanaklılığını desteklemiştir” denildi. Kredi ve parasal büyüklüklerdeki hızlı genişlemenin iktisadi faaliyetteki toparlanmayı desteklemekle birlikte, enflasyon ve cari denge görünümünü olumsuz etkilediğinin altı çizilen raporda, kademeli sıkılaşma adımlarının katkısıyla kredi büyümesi ve parasal büyüklüklerde gözlenen yavaşlama, makroiktisadi dengeleri ve finansal istikrarı destekleyeceği vurgulandı.

Enflasyonda yükseliş “kararlı duruş” ile geçici olacak

Merkez Bankası (TCMB) enflasyonda yakın dönemdeki “döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükseliş” olduğuna işaret ederek, “para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı” vurgulandı. TCMB Para Politikası Kurulu’nun, 475 bazpuan artışla politika faizini yüzde 15’e yükselttiği toplantının tutanaklarında, “Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir” denildi ve eklendi: “Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

DOBİ’NİN ÇOCUKLARA ANLATACAKLARI VAR

Uzman Klinik Psikolog Ezgi Uğur’un kaleme aldığı Dobi Okula Başlıyor, çocuklara farklılıkların ve değişimlerin aslında ne kadar eğlenceli olabileceğini anlatıyor. Sosyal yaşama katılım sürecinde çocuk ve ebeveynlerin yaşayacaklarına keyifli bir […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN