Enver Erkan, Tera Yatırım >

Bu haftanın yurtiçinde en ilgi çekici makro açıklaması, yarın açıklanacak olan Ekim ayı TÜFE rakamları olacak. Tahminimiz, pazar medyanına paralel olarak aylık %2.10, yıllık bazda %11.90 şeklindedir. Piyasa medyanı yıllık %11.86. TRY’de meydana gelen ve halen süregelmekte olan değer kaybının enflasyonu artırıcı etkisinin yılsonuna kadar çift hanelerdeki seyri devam ettirmesini ve gelecek aylarda da yüksek TÜFE artışına neden olmasını bekleriz.

Enflasyon beklentileri hızla kötüleşiyor. TRY’deki değer kaybının maliyet etkisi üretici enflasyonunda Ağustos ve Eylül aylarında yoğun hissedilirken, çekirdek enflasyon eğiliminin önemli ölçüde yukarıya döndüğü görülmektedir. TÜFE tarafına tam olarak yansımayan bu kur etkisinin önümüzdeki aylarda kümülatif ve gecikmeli mekanizmadan geçmesini beklesek de, TRY’deki ek değer kayıplarının bu etkiyi artıracağını öngörüyoruz. Bu kapsamda yılın geri kalanında enflasyon üzerindeki baskı devam edecek. Enflasyonist baskıların kur geçişkenliğinin yanı sıra, yapışkanlık etkisinden de beslenmesini bekleriz. Kurun fiyatlara geçiş etkisi, kur şokunun boyutuna ve enflasyon ana eğilimine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. 

Türkiye enflasyon ve faiz oranları… Kaynak: Bloomberg, TCMB, TÜİK…

Merkez Bankası, Ağustos ayından beri TRY’deki değer kaybına karşı dolaylı yönden TRY likiditesini sıkılaştırarak piyasa faizlerini yükseltmektedir. Buna karşılık, politika faizinin şu anda piyasada geçerli olan piyasa faizlerinin çok altında kalması nedeniyle Merkez Bankası’nın politikası, direkt bir sıkılaşmanın gösterebileceği bir etki yaratamamaktadır. Faiz koridorunun etkinliği ve GLP’nin piyasa fonlamasında ağırlıklı olarak kullanılması, TRY değer kaybı etkisini kırmamakla beraber, ilave kur artışları enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artırmaktadır. Merkez Bankası, son Enflasyon Raporu’nda ilave sıkılaşma hamlelerinin her enstrüman dahilinde gelebileceğini belirtmiş, yılsonu enflasyon tahminini ise önceki tahmini %8,9 ve Yeni Ekonomi Programı tahmini olan %10,5 üzerine, %12,1 seviyesine yükseltmişti. TCMB Ekim Beklenti Anketi’nde piyasa katılımcıları ve reel sektör temsilcilerinin ortalama beklentisi %11,76 seviyesindeydi. Biz ise yılsonu enflasyonunun %12,2 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bir sonraki PPK toplantısının 19 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

523 Origin Unreachable

523 Origin Unreachable


cloudflare-nginx