Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yer alan hedeflerin bir tercih değil zorunluluk olduğunu belirterek, “Bu hedeflerden birçoğu tutturulamazsa, uluslararası rekabette işimiz mucizelere kalır” dedi.

Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, “Bir önceki program hedefleri için şunu söylediğimi gayet iyi hatırlıyorum: ‘Bu hedefleri tutturamazsak halimiz iyi olmaz, yani bu hedefler bir tercih değil zorunluluk.’ Bu sefer de aynı şeyi söylüyorum; bu hedeflerden birçoğu tutturulamazsa, uluslararası rekabette işimiz mucizelere kalır” yorumunu yaptı.

YEP’in önceliği “büyümede istikrar”a verdiğini belirten Prof. Dr. Alkin, fiyat istikrarının 2023 yılında yakalanmasının hedeflendiğini vurguladı.

Hem iş dünyasına hem de siyasete moral vermek amacıyla iddialı hedefler konduğunu belirten Prof. Dr. Alkin, “Anlaşılan stabilizasyon hareketi 3 yıla yayılmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Emre Alkin, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“VERİMLİ İŞLER YAPILACAKSA BORÇLANMAK AYIP DEĞİL”

“Bütçe açığındaki kırmızı çizgimiz olan yüzde 3’ten vaz geçilmiş olduğu ilk planda gözümüze çarpıyor. Demek ki, kamunun büyümeye desteği devam edecek.  YEP’e göre 2020 yılında bütçe açığı/ milli gelir oranı yüzde 4.9 olacak ve 2023 yılına kadar yüzde 3.5 ‘e inecek. Hükümet kamu harcamaları ve yatırımlarıyla büyümeye destek verirken, vergi gelirleri konusunda gerçekçi davranacak. Borçlanmaya da ağırlık verecek gibi gözüküyor. Kamunun borçlanma konusundaki tabuları geride bırakmış olması da önemli bir gelişme. Zaten Maastricht kriterlerine göre kabul edilebilir seviyenin oldukça altındayız. Eğer verimli işler yapılacaksa borçlanmak ayıp değil.”

Gelecek yıldan itibaren büyümenin artacağını göz önüne alınırsa cari açık hedeflerinin iddialı gibi gözüktüğünü ifade eden Prof. Dr. Alkin, ihracat odaklı bir programın bu hedeflere yaklaşmak için uğraşacağının aşikar olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yine de ithalatımızın yüzde 85’inden fazlası üretim için lazım olan girdilerden oluşurken ve ihracatın kilogram değeri bu kadar düşükken, cari açığı nasıl kapatacağız bilemiyorum.”

İŞSİZLİK HEDEFİ GERÇEKÇİ

İşsizlik hedefini “Tüm hedefler arasında en gerçekçi olanı” olarak değerlendiren Prof. Dr. Alkin, şunları söyledi: “İşsizlik platosunun yüzde 9.5’a oturması en az 5 yıl alacak diyebilirim. Dolayısıyla YEP’te işsizlik 2023’te bile yüzde 11-12 civarında bekleniyor.”

Enflasyon hedeflerini de gerçekçi bulan Prof. Dr. Emre Alkin, “Ancak acil tedbir bekleyenleri üzer nitelikte diyebilirim. Enflasyonla alakalı yüzde 5 hedefi ancak 2023’te tutacak gibi planlanmış” dedi.