ESK, KOSGEB, TOBB ve TÜBİTAK ortaklığında Brüksel’de kurulan TuR&Bo Ofisinin 2018 yılı faaliyeti kapsamında Göbekli Tepe ve Türk Mutfağını tanıtmak amacıyla düzenlenen TuR&Bo 2018 Kültürel Miras Yılı “Göbeklitepe: Kültürlerin Buluştuğu Topraklar; Tarihten Gastronomiye” etkinliği 6-7 Kasım 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. 6 Kasım 2018 akşamında yapılan Gala Yemeği ile başlayan ve 7 Kasım 2018’de AB Parlamentosunda gerçekleştirilen Göbeklitepe oturumunun ardından, TuR&Bo ofisindeki yemek şovlarıyla sona eren etkinlikte ülkemizin gururu olan Say Hello Brasserie şefi Can Aras ve Sade Anadolu Mutfağı Koordinatörü Deniz Şahin, Göbeklitepe’den ilham alan menüleriyle Türk mutfağını Brüksel’e taşıdı. AB’de 2018 yılının Kültürel Miras Yılı ilan edilmesi sebebiyle, Göbeklitepe’nin onuruna düzenlenen etkinlikte Türkiye gastronomisi, “En Büyük Sofra Anadolu” temasıyla Göbeklitepe, Çatalhöyük, Aslantepe, Selçuklu, Osmanlı ve Modern Türk mutfağından örnekler ve et şovlarıyla tanıtıldı.

SAY HELLO BRASSERIE ŞEFİ CAN ARAS VE ŞEF DENİZ ŞAHİN GÖBEKLİTEPE’NİN TATLARINI BRÜKSEL’E TAŞIDI

Etkinlik kapsamında Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin’in danışmanlığında Say Hello Brasserie şefi Can Aras ve Sade Anadolu Mutfağı Koordinatörü Deniz Şahin’in Göbeklitepe kazı başkanı Prof. Dr. Lee Clare’in teknik danışmanlığından esinlenerek hazırladıkları Göbeklitepe menüsü Chateau de la Hulpe’da düzenlenen gala yemeğinde misafirlere ikram edildi. Neolitik çağda bulunan malzemelere ışık tutan ve bu besinlerin günümüz modern mutfak teknikleri ile harmanlanması ile oluşturulan özel bir Göbeklitepe menüsü sunuldu. Etkinliğin yapıldığı şato girişinden başlayarak genel olarak Göbeklitepe ve bölgesine ait yiyecek ve içecek alışkanlıkları akademik araştırmalara dayandırılarak sergilendi. Ayrıca hazırlanan film, broşür ve görsellerle Göbeklitepe, Çatalhöyük, Aslantepe, Anadolu, Selçuklu, Osmanlı ve Modern Türk Mutfağı gerek basılı gerek görsel materyaller kullanılarak tanıtıldı.

Böylesine önemli bir organizasyonda görev almaktan gurur duyduğunu belirten Say Hello Brasserie şefi Can Aras, ”Hem Say Hello Brasserie mutfağında hem de böyle uluslararası organizasyonlarda Anadolu coğrafyasının mutfak zenginliklerini günümüze taşımaktan ve dünyadaki farklı tekniklerle harmanlayarak şaşırtıcı tatlar yaratmaktan büyük keyif alıyorum. 1 Aralık’ta düzenlenecek bir diğer önemli gastronomi etkinliği Sirha Istanbul kapsamındaki Omnivore’da da ülkemiz mutfağını yaratıcılıkla buluşturacağım bir sunum yapacağım. Mutfağımızın gelişmesine katkıda bulunan bu tarz etkinliklerin artmasını diliyorum” dedi.

Sade Anadolu Mutfağı Koordinatörü Deniz Şahin ise hazırladıkları menü için detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bilim adamları ve araştırmacılar tarafından on iki bin yıl önce tüketildiği düşünülen malzemelere ışık tutmaya çalıştık. Göbeklitepe ve bölgesine ait yiyecek ve içecek alışkanlıklarını yeniden sunuyor olmak gerçekten çok heyecan verici. “Bilgi tat almaksa en büyük kütüphane Anadolu” gerçekten de çok doğru bir söylem diye düşünüyorum” dedi.

AB Parlamentosu’nda düzenlene oturumda ise Göbeklitepe Kazı Başkanı Alman Arkeolog Lee Clare, geçmiş yıllarda kaybettiğimiz Klaus Schmidt ile yaptıkları çalışmalardan günümüze kadar Göbeklitepe’yi anlattı. Gazeteci, araştırmacı ve sanat tarihçisi Nedim Atilla ise “Göbeklitepe’den Gastronomiye: Tarih Yazan İlk Mutfak” başlıklı konuşmasında Göbeklitepe’nin gastronomik anlamdaki önemini dinleyicilere aktardı.

Chateau de la Hulpe, AB parlamentosu ve TuR&Bo binasındaki etkinliklere aralarında Türkiye Brüksel Büyükelçiliği, AB Daimi Temsilciliği, NATO temsilciliği, AB parlamenterleri, üniversite öğretim görevlileri, AB Kurum ve kuruluşları, AB nezdinde lobi çalışmaları yürüten üye ve aday ülke kurum ve kuruluş temsilcileri bulunanyaklaşık 300 konuk katıldı.