Limanlara gelen gemilere ait bildirimlerin tek bir sistem üzerinden elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlayacak Liman Tek Pencere Sistemi Protokolü’nün imzaları; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Tüfenkci, söz konusu sistemin bakanlığın hedeflerine hizmet ettiğini belirterek, Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalaması açısından da çok önemli olduğunu söyledi.

REKABET ÖNE ÇIKACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile işlerin hızlandırılması, ihracatın artırılması ve ticaretin kolaylaştırılması noktasında birçok başarıya birlikte imza attıklarını aktaran Tüfenkci, ithalat ve ihracatın önemli kısmının deniz yoluyla gerçekleştirildiğine işaret etti.

Tüfenkci, “Son dönemlerde limanlarımız çok gelişti, rekabete açık hale geldi ve uluslararası rekabette öne çıkmaya başladı. Bu tip uygulamalarla da bu rekabeti bir adım daha öne taşımak istiyoruz. Ticaret hacminin yüksek olduğu gelişmiş dünya limanlarında işlemler elektronik ortamda yürütülüyor. Taraflar arasındaki bilgi alışverişleri elektronik ortamda yapılıyor. Türkiye’de bazı işlemler elektronik ortama aktarıldı, ancak bu sistem tek bir noktadan başvurarak, bütün ilgili bakanlık ve kuruluşlarımızın aynı veri tabanı üzerinden işlem yapmasını, işlemlerin hızlandırılmasını sağlayacak” diye konuştu.

DAHA ÇOK ÜRETMELİYİZ

Konteyner takip sistemini de kısa süre önce uygulamaya geçirdiklerini hatırlatan Tüfenkci, bu sistemle özellikle limanlardaki konteynerlerin takibi noktasında ciddi bir adım atıldığını aktardı. Tüfenkci, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için daha çok çaba sarf etmek gerektiğini belirterek, “Birlik ve beraberlik içinde, Türkiye’nin içinde bulunduğu konumu da dikkate alarak, daha fazla çalışmalıyız ve daha çok üretmeliyiz. İnsanların işlerini kolaylaştırmalıyız ve istihdamın üretme potansiyelini ortaya çıkarmalıyız” dedi.

PİLOT UYGULAMA 1 HAZİRAN’DA BAŞLADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kişilerin herhangi bir işlemle ilgili veri girdiklerinde, Liman Tek Pencere Sistemi ile bu veriyi tüm bakanlıkların ortak olarak kullanabileceğini söyledi. Arslan, “Her bakanlık için insanımız ayrı ayrı veri girmek zorunda kalmayacak” dedi. Arslan, “Tek Pencere Sistemi için 1 Haziran’dan itibaren Tekirdağ, Mersin ve Aliağa bölgelerinde pilot uygulama başlatacağız. Bir aylık periyotta hiçbir aksaklık ve eksiklik beklememekle birlikte sahada ortaya çıkacak eksiklikleri de gidererek, sistemi 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda ülke çapında hizmete sunacağız” diye konuştu. Bakan Arslan, benzer bir çalışmayı limanlara gelen yatlar için düzenlenen Seyir İzin Belgesi için yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile gerçekleştirdiklerini belirtti. Arslan, yerli imkanlarla geliştirilen Liman Tek Pencere Sistemi’nin, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından Deniz Ticaretinin Kolaylaştırılması Konvansiyonu ile belirlenen standartlarda ve Avrupa Birliği’nce uygulanan direktiflerle uyumlu olacağını dile getirdi.