Şekerli mamuller ihracatında bayram şekerinin payı yüzde 60

kobipostasi

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, bayramlar ve diğer özel günlerde çikolata ve şekerleme tüketiminin önemli ölçüde arttığını, üretilen çikolatanın yaklaşık yüzde 25’inin, şekerleme ürünlerinin ise yaklaşık yarısının bayramlarda tüketildiğini belirtti. Mete, 2.2 milyar dolarlık şekerleme ihracatının yüzde 60’na denk gelen 1.3 milyar dolarlık kısmının bayramlarda gerçekleştiğini kaydetti.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “TÜİK Sanayi üretim verilerine göre şekerli ve çikolatalı mamuller sektörünün 2016 yılında 4.5 milyar TL satış cirosu bulunuyor. Kek, gofret vb. pastacılık ürünlerinin ise 5.8 milyar TL satış cirosu söz konusu. Ayrıca şekerleme, sakız, çikolata ve bisküvi toplamında geçen yıl 2.2 milyar dolarlık şekerli mamuller ihracatımız gerçekleşti. Burada hediyelik ve ikramlık bayram şekerinin payı yüzde 60 oranında. Bayramlar kadar olmasa da Anneler Günü, Sevgililer Günü vb. özel günlerde de önemli bir artış yaşanıyor. Yılsonunda yüzde 12 – 13 oranında ihracat artışı hedefliyoruz” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE 2.5 AVRUPA’DA 10 KİLOGRAM
Geçtiğimiz yılda kişi başı bayram şekeri tüketiminin 2.5 kilogram düzeyinde olduğuna değinen Zekeriya Mete, “Bayramlardaki şekerli mamul tüketiminin artışına rağmen dünya tüketimini dikkate aldığımızda yine geride kalıyoruz. Söz konusu tüketimde Avrupa ortalaması 10 kilogram düzeyinde, bu da sektörümüzün daha kat etmesi gereken yolu olduğunu gösteriyor” dedi.
ARAP ÜLKELERİNDE 10 KAT ARTIYOR
Dini bayramlara yaklaştıkça İslami coğrafyaya şekerli mamul satışının daha fazla gerçekleştiğini kaydeden, Mete, “Arap ülkeleri çoğunlukla dökme ürünler tercih ederken, Balkan Ülkeleri’nde hediyelik paket ürünlerin satışı artıyor. Balkan ülkelerinde satışlar Bayrama yaklaşırken 3 kata kadar atarken, Arap ülkelerine satışlar 10 katına kadar artış gösteriyor. Çikolata ihracatımızın yarısı Ortadoğu ülkelerine giderken, şeker ihracatı Afrika, Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerine yaklaşık değerlerde gerçekleştiriliyor. Bu yıl yine yurt içi satışlarda 2,5 katına, ihracatta ise 5 katına kadar artış bekliyoruz. Havaların sıcak geçmesi dondurma benzeri soğuk ürünlere ve içeceklere yönelmede etkili oluyor. Bu aylarda dondurma ve aromalı içecek tozları ihracatında kış aylarına göre büyük artış görüyoruz” diye konuştu.
Zekeriya Mete tanıtım ve reklam çalışmalarının sektörün gelişmesinde önemli paya sahip olduğunu bunun bayramda yüksek oranlarda satış gerçekleştirmesine büyük katkı sağladığını ifade etti.
AÇIKTA SATILAN ŞEKERE İLGİ AZALIYOR
Tüketim konusunda sadece Ramazan Bayramı için değil, genel olarak son yıllarda halkımızda önemli ölçüde bilinçlenmenin arttığını ifade eden Zekeriya Mete, “Gıda ürünleri üretimi ve tüketiminde en önemli etken sağlığın korunmasıdır. Bu da tabii ki Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirilen tüketime de yansıyor. Son yıllarda açıkta satılan şekerlemelerin satışının önemli ölçüde azaldığını gözlemliyoruz” dedi.
TÜKETİCİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER
· Hem bayram şekeri hem de çikolata satın alınırken öncelikle son kullanma tarihine bakılmalı.
· Açıkta satılan ürünlerden uzak durulmalı.
· Yapışkan, mat görünümlü ve ambalajsız satılan şekerler kesinlikle alınmamalı.
· Tüketildiğinde ağızda yakıcı bir tat, çözündüğünde ise renk vermemeli.
· Çikolatalar yağ içeriğinden dolayı mideyi rahatsız etmemeli ve damakta yağlılık hissi bırakmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İtalya Büyükelçisi Mattiolo’dan Şişecam’a ziyaret

ŞİŞECAM TOPLULUĞU FAALİYET ALANLARINDA İTALYA’DA LİDER Ziyarette Büyükelçi Mattiolo ve ekibi Şişecam Topluluğu’nun İtalya’daki yatırımları başta olmak üzere küresel faaliyetleri hakkında bilgilendirildi. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN