Uluslararası üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerleyen İstanbul Aydın Üniversitesi’nin bu yöndeki çalışmaları, Türkiye’nin en büyük ekonomik sivil toplum kuruluşlarından Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından da onaylandı. İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl ilk defa gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının, uluslararası öğrencilerden elde edilen döviz getirisi rakamlarıyla sıralaması belirlenen “Eğitim Hizmetleri” kategorisinde ikinci oldu.

“DOĞRU YOLDAYIZ, DAHA DA İLERLEYECEĞİZ!”

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 24 Aralık 2016 Cumartesi günü Hyatt Regency Hotel’de düzenlenen ödül töreninde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hizmet ihracatı kavramını 2010 yılında ilk olarak biz gündeme getirmiştik. Ne mutlu bize ki bu alandaki öneri ve beklentilerimiz karşılık gördü ve bu ödüller ihdas edildi. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak bizim de kendi alanımızda en çok hizmet ihracatı gerçekleştiren kurumlardan biri olarak ödüllendirilmemiz bizi ayrıca mutlu etti. Üniversite olarak biz zaten uluslararası üniversite olma vizyonunu öne çıkarmış bir kurumuz. Dolayısıyla bu ödülü hedeflerimize ulaşma noktasında önemli bir mihenk taşı olarak görüyoruz. Demek ki doğru yoldayız. Ancak bu geldiğimiz noktayı kendimiz için asla yeterli görmüyoruz. Ülkemize dünya genelindeki uluslararası eğitim bütçesinden daha fazla pay kazandırmak için aynı yolda hızla çalışmalarımıza devam edecek, daha fazla uluslararası öğrenciyle daha etkin bir pozisyona geleceğiz.”

ÖDÜLLERİ BAKANLAR VERDİ

Araştırma kapsamında 11 farklı sektörde hizmet ihracatının şampiyonu 33 kurum ödüllendirildi. Hizmet sektörünün potansiyelini gözler önüne seren ihracat şampiyonları ödüllerini Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın elinden aldı. Türkiye genelinde en çok hizmet ihracatı gerçekleştiren ilk 10 kurum ise ödüllerini Başbakan Binali Yıldırım verdi.