FamiCord Türkiye’deki Yaşam Bankası’na yatırımlarını sürdürecek

KOBİ Postası

Tüm aile için değerli

Kordon kanı lösemi ve talasemi başta olmak üzere günümüzde 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bu saf kök hücre kaynağı sadece doğum anında alınabildiği için önemi çok büyük. Türkiye’de Yaşam Kordon Kanı Bankası işbirliğiyle faaliyet gösteren Avrupa’nın en güçlü Aile Biyobankası FamiCord Group’un Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tomasz Baran, kordon kanı saklatmanın tüm aile için değerli bir kaynak olduğunu belirterek, bilinçlenmenin artmasıyla Türkiye’deki birçok hastanın tedavi seçeneğine kavuşabileceğini söyledi. 20 ülkede faaliyet gösteren FamiCord Group tarafından 130 binden fazla kordon kanı saklandığını kaydeden Tomasz Baran, dünyada 4 milyon ünite özel bankalar tarafından toplanmış kordon kanı bulunduğunu ifade etti.

1 milyon 300 bin doğumun 6 bini

FamiCord Group’un Polonya, Macaristan, İspanya, Romanya ve Türkiye’de kendine ait 7 laboratuvarı; İsviçre, Almanya ve ABD’de de ortak laboratuvarları bulunduğunu hatırlatan Tomasz Baran, şunları söyledi: “Bu ülkelerde organizasyon yapımız kuvvetli ve ülke içi kendi laboratuvarlarımızın olması bizi güçlü kılıyor. Kordon kanı taşınması sırasında zaman çok önemli ve taşımak zaman alıyor. Aktarım esnasında zaman kaybı en aza indirilmeli ve en geç 48 saat içinde işlem tamamlanmalı. Aksi takdirde hücreler ölebilir.“ Türkiye’deki faaliyetlerinden de bahseden Baran,  “Türkiye’de 1 milyon 300 bin doğumun şu an 6 bini kordon kanını saklatıyor. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda 10 bine çıkmasını bekliyoruz. Başka bir deyişle Türkiye’de %0,5 olan oran Avrupa’da %2’yi geçmiş durumda. Yatırımlarımız sürecek“ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kadınlar erkeklerden yılda 39 gün daha fazla çalışıyor

WEF’in Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporundaki veriler, kadınların bir gün içinde erkeklere göre 50 dakika fazla çalıştığını ortaya koydu. Günlük 50 dakika fazla mesai toplandığında yılda 39 güne tekabül ediyor. Kadın […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN