unnamed-20Shell Türkiye’nin katkılarıyla geleceğin yakıt alternatifleri ve teknolojileri, Avrupa’nın önde gelen bilim insanları ve Ar-Ge uzmanları tarafından İstanbul’da masaya yatırıldı.
Shell’den yapılan açıklamaya göre, Avrupa’nın önde gelen bilim insanları, Ar-Ge uzmanlarının katılımı ve Shell Türkiye’nin katkılarıyla düzenlenen Yakıtlar ve Mühendislikte Yanma Konferansı’nda (FCE 2016) geleceğin yakıt alternatifleri ve teknolojileri tartışıldı.
Ar-Ge çalışmaları için her yıl 1 milyar doların üzerinde yatırım yaparak yakıt alternatiflerinin ve teknolojisinin gelişimine önemli katkı sağlayan Shell, özel sektör ile akademisyenler arasındaki iletişimi artırmak ve yakıt teknolojileri alanındaki deneyimini Türkiye otomotiv sektörüyle paylaşarak sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla iki yılda bir yapılan FCE Konferansı’na destek veriyor.
Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Shell Türkiye iş birliğiyle düzenlenen FCE 2016 Konferansı’na, akademisyenler ve Ar-Ge uzmanı mühendislerin yanı sıra otomotiv üreticileri, mühendislik bölümü öğrencileri ve yanmanın kullanıldığı endüstrilerden araştırmacılar katıldı.
Shell Global Solutions İngiltere, Perakende Yakıtlar Ar-Ge Müdürü Prof. Dr. Roger Cracknell ve Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Osman Sever’in açılış konuşmalarıyla başlayan konferansta, geliştirilen yeni yakıtlar, yakıtların oluşumu ve üretimi, yüksek hızlı yanma sorunları, taşımacılık ve sanayi sektörlerine yönelik akıllı ve sürdürülebilir yakıtlar gibi konular ele alındı.
Konferanstaki konuşmasında Cracknell, şunları kaydetti:
“FCE 2016 Konferansı, dünyanın önde gelen yanma teknolojisi uzmanlarını ve bu alanda çalışmalar yürüten akademisyenleri İstanbul’da bir araya getiriyor. Ziyaret etmek için harika bir yer olan İstanbul, tarihi açıdan son derece zengin olmasının yanı sıra modern bir şehir. Ayrıca Türkiye’deki yerel otomotiv sanayii her geçen gün gelişiyor. Shell olarak, Türkiye’de yanma teknolojisinin ve biliminin geldiği noktayı tüm dünyaya gösterecek FCE 2016 etkinliğini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Yakıtlara dair önemli makale ve sunumlar paylaşıldı

FCE 2016 Konferansı’nda, güncel teknoloji ve yakıtlara dair önemli makale ve sunumlar dinleyicilere aktarıldı.
Shell’in dünya çapında makaleleri yayınlanmış yakıt teknolojisi uzmanlarıyla İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS), Eindhoven Teknik Üniversitesi, Atina Teknik Üniversitesi, Portekiz Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kahire Üniversitesi Yanma Teknolojileri Enstitüsü’nden bilim insanları ve araştırmacılar; gelişmiş yakıt verimliliği ve performansı, temiz ve sürdürülebilir yakıtlar ve ileri yanma teknolojileri konularında bilgilerini paylaştı.
Konferansın ilk gününde yakıt teknolojileri alanında yayın yapan en önemli bilimsel dergilerden biri olan Combustion & Flame’in Editörü Dr. Philippe Dagaut, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Yanma Teknolojileri Enstitüsü Kurucusu Prof. Dr. Oğuz Borat, Uluslararası Yanma Enstitüsü Yunanistan Başkanı ve Atina Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. George Skevis, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Yanma Enstitüsü Türkiye Başkanı Doç. Dr. Hakan Soyhan ile Mevlana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Essam Ebuseri, yakıt sektöründeki yenilikleri ve Ar-Ge çalışmalarını izleyenlere aktardı.
İkinci gün gerçekleşen oturumlarda ise Eindhoven Teknik Üniversitesinden Dr. Bart Somers, Portekiz Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Mario Costa, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinden (CNRS) Prof. Dr. İskender Gökalp, Kahire Üniversitesi Yanma Teknolojileri Enstitüsünden Mohy Mansur, İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Cem Soruşbay, Dr. Alper Çalık ve Muhammed Aydın, Gebze Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Rafig Mehdiyev sunumlarını gerçekleştirdi ve çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.
İkinci gündeki özel panelde ayrıca, merkezi İngiltere’de bulunan CMCL şirketinden Dr. Julian Dizy ve Dr. Amit Bhave ile Doç. Dr. Hakan Soyhan yanma çeşitleriyle ilgili simülasyon çalışmalarına yönelik bilgi verdi.