İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul imalat sanayisinde bozulma yaşandı

imalat_sanayiİstanbul Sanayi Odası (İSO) İstanbul İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi, Ocak ayında, 1.5 puan birden düşüşle 50.0 sınırının altına inerek, İstanbul imalat sanayisinde bozulma yaşandığını gösterdi.
Markit’in İSO için hazırladığı İstanbul İmalat Sanayi PMI, geçen aralık ayındaki 51.0 düzeyinden, Ocak ayında 49,5’a gerileyerek 2016’nın başında İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında genel anlamda bozulma yaşandığına işaret etti.
“Ancak ocak ayındaki daralma sınırlı düzeyde kaydedildi” denilen açıklamada, geçen yılın ocak-kasım aylarını kapsayan dönem ile 2014’ün ortalarında yaşanan daralmaya kıyasla da daha düşük hızda gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, “Ocak ayında İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki bozulma, alınan yeni iş hacmindeki düşüşten kaynaklandı” denildi ve şu bulgulara yer verildi:
“Ancak yeni iş hacmindeki düşüş çok hafif oldu ve 2015’in önemli bir kısmında gözlenen daralmaya kıyasla daha düşük hızda gerçekleşti. Yeni iş hacmindeki gerileme büyük ölçüde yeni ihracat siparişlerindeki azalmadan kaynaklandı. Bazı firmalar bu durumu jeopolitik gerilimlere bağladı.”
Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İSO İstanbul İmalat PMI anketine yönelik şu değerlendirmede bulundu:
“Anket verileri, faaliyet koşullarındaki bozulmanın zayıf dış talepten kaynaklandığını gösterdi. Bazı firmalar bu durumun jeopolitik faktörlerden kaynaklandığını belirttiler. Üretim ve istihdamda kayda değer bir değişim yaşanmazken firmalar zayıf Türk lirasının etkisiyle daha yüksek girdi maliyeti baskısıyla karşılaştılar.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın