BÜLENT EKİMCİ >> 2014’ÜN ilk üç ayını suskun geçiren inşaat sektörü, yerel seçimlerin ardından yeni projelerini art arda satışa sunmaya başladı. Ev sahibi olmak ya da yatırım yapmak isteyenler yeni projelere yoğun ilgi gösteriyor. Satışa çıkmadan ön talep toplayan inşaat firmaları, internet üzerinden 10 gün içinde 5 bin kişinin başvuru yaptığını söylüyor. Aynı süre içinde satış ofisine gelip yer ayırtanların sayısı ise 500’ü geçiyor. Ön talep döneminde günde 80 kişinin başvurduğunu söyleyen bile var. Lansman fiyatları ile satışa çıkan bazı inşaat firmaları ise gösterilen yoğun ilgiden kampanya sürelerini uzattıklarını açıklıyor.

HERKES KAZANÇLI

Yeni projelerin hemen hepsi prim vaatleri ile satışa sunuluyor. Birçoğu müşteri çekmek için düşük fiyatlardan satışa çıkıyor. Lansman döneminde fiyatlarını artırmayan firmalar, belli bir satış adedine ulaştıklarında metrekare fiyatlarına zam yapıyor. “İlk satın alan kazançlı çıkar” diyen müteahhitler ise projeyi sahiplerine teslim ettikleri zaman herkesin kazandığını iddia ediyor. Projenin bitiminde yüzde 80’e kadar prim vaat eden projeler bile var.

HEPSİ KONFORLU

İçerisinde yüzme havuzu, çok amaçlı spor sahaları, yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve çocuk oyun parkı olmayan proje artık neredeyse yok. Fitness salonlu, saunalı, Türk hamamlı projelerin sayısı da her yıl artıyor. Farklı olmak isteyen bazı projelerde, ekolojik tarım alanları, kişiye özel sinema salonu, buz pisti, su altı hayvanat bahçesi gibi yeni donatılar göze çarpıyor.

Bu hafta sizler için prim vaat eden yeni projeleri araştırdık…

MESA ÇAMLICA EVLERİ

Mesa İnşaat’ın İstanbul Çamlıca’da 45 bin 500 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Mesa Çamlıca Evleri’nde, 25 blokta 115 daire ve beş adet müstakil villa bulunuyor. 250 ile 950 metrekare arasında farklı büyüklükte daire ve villa seçenekleri sunulan projede, 3+1, 4+1, 5+1 ve 6+1 daire ve villa seçenekleri sunuluyor. Projede, daire fiyatları bir milyon 850 bin dolardan başlıyor. Villa fiyatları ise 7 milyon 500 bin dolar olarak belirlenmiş. Projeden, yüzde 25 peşinat ve yüzde 75 banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak mümkün.

Site içindeki 800 metrekare büyüklüğündeki sosyal tesiste, açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, aletli jimnastik, sauna ve çok amaçlı oyun odası gibi sosyal olanaklar sunuluyor. Projede, 33 bin metrekarelik alanda ekolojik çalışma yapılabilecek.

Satış ofisi: 0216 402 11 15 Web: mesacamlica.com

EMAAR SQUARE

Emaar İnşaat’ın İstanbul Çamlıca’da inşa ettiği Emaar Square projesi, binden fazla konut, rezidans, 180 odalı 5 yıldızlı bir otel ve AVM’den oluşuyor. 59.98 ile 220.34 metrekare arasında stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunulan projede, fiyatlar 244 bin 888 ile 1 milyon 327 bin 888 dolar arasında değişiyor.

AVM, otel, eğlence alanları, ofis ve konutlardan oluşan projede, Nişantaşı ve Üsküdar tarzında beş ile 14 kat arası yüksekliğe sahip apartmanlar bulunuyor. AVM bölümünde ise eğlence ve çocuk oyun merkezleri, buz pisti, su altı hayvanat bahçesi ve 2 bin 400 koltuklu mega bir sinema kompleksine yer verilmiş. Projede, açık-kapalı büyük ve çocuk yüzme havuzları, açık-kapalı otopark alanları, fitness merkezi, spa, kafe, restoran, sinema gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş.

Satış ofisi: 0216 547 17 17 Web: emaarsquare.com.tr

VADİ İSTANBUL

Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat’ın Kağıthane’de inşa ettiği Vadi İstanbul projesinde, konutların yanı sıra AVM, otel ve ofisler de bulunuyor. Üç bin konutluk projenin ilk etabında, bin 100 konut satışa sunuldu. 69.80 ile 305 metrekare arasında 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 dubleks daire seçenekleri bulunan projede, fiyatlar 519 bin ile 2 milyon 445 bin TL arasında değişiyor. Yüzde bir KDV avantajı bulunan projeden, yüzde 25 peşin ve aylık yüzde 0.98 faiz oranıyla 60 ay vade ya da yüzde 1.03 faiz oranıyla 120 ay vade ile ev sahibi olmak mümkün.

Projede, fitness merkezi, tenis ve basketbol sahaları, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, kapalı otopark, yüzme havuzları gibi sosyal donatı alanları bulunuyor.

Satış ofisi: 0212 444 53 35 Web: vadistanbul.com

ELF VİLLALARI

Elf Yapı’nın İstanbul Çamlıca’da inşa ettiği Elf Villaları, çevre yoluna cepheli bir lokasyonda yer alıyor. Her biri bir dönüme yakın arazi üzerinde inşa edilen 800 metrekare büyüklüğündeki villaların, kendine ait bağımsız girişi. bahçesi ve 10-12 araçlık özel garajları bulunuyor. Konut ve ticari kullanıma uygun olan 5 katlı villaların fiyatları ise 3 milyon ile 3 milyon 500 bin dolar arasında değişiyor.

Küçük Çamlıca’da, Acıbadem Metrobüs Durağı’nın hemen üstünde çevre yoluna cephesi olan proje, Adalar ve Marmara Denizi manzarasına sahip. Proje, işine veya evine giderken vakit kaybetmek istemeyenler için tüm ihtiyaçlara cevap verecek bir yaşam tarzı vaat ediyor.

Satış ofisi: 0216 540 20 47

NLOGO İSTANBUL

Özyurtlar İnşaat’ın İstanbul Esenyurt’ta inşa ettiği Nlogo İstanbul projesinde, yedi blokta 2 bin 519 daire ve 59 dükkan bulunuyor. 40 ile 149 metrekare arasında farklı büyüklüklerde daire seçenekleri sunulan projede 1+0’ler 79 bin TL’den, 1+1’ler 119 bin TL’den, 2+1’ler 159 bin TL’den ve 3+1 daireler de 259 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa sunulan projeden, yüzde 30 peşinat ödedikten sonra 120 ay banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak mümkün.

Çocuk oyun alanları, süs havuzları, rekreasyon alanları, yürüyüş parkurları, basketbol sahası, açık ve kapalı yüzme havuzu, sinema salonu, Türk hamamı, sauna, spor salonu, lobi-kafe bar, kapalı çocuk oyun alanları ve fitness salonu gibi sosyal donatı alanlarına yer verilen projede, 24 saat güvenlik hizmetinin yanı sıra açık ve kapalı otopark alanları da bulunuyor. Proje içerisindeki 59 dükkandan oluşan çarşıda ise ulusal ve uluslararası markaların yanı sıra restoran ve kafeler bulunacak.

Satış ofisi: 444 40 27 Web: nlogoistanbul.com

NEF ATAKÖY 22

Nef İnşaat’ın 20 Mayıs’ta satışa çıkacağı Nef Ataköy 22 projesi için ön talep toplamaya başladı. 25 bin metrekarelik alanda ofis, rezidans, otel ve üç konut bloğundan oluşan projede, 45 ile 235 metrekare arasında farklı büyüklüklerde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunuluyor. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa sunulacak olan projede, fiyatlar 150 bin dolardan başlıyor. Projeden, 15 bin TL peşinat ve faizsiz 36 ay taksitle ev almak mümkün.

Müzik odası, Play Station odası ve özel sinema gibi alanlar bulunan projenin ofis bloğunda ise toplantı odaları, her katta özel küçük mutfaklar, video konferans odası, özel ses ve görüntü sistemine sahip oditoryum, eğitim odaları, servis odası, kafe ve eğlence odası, fitness salonu, basketbol ve squash salonu ve duşlu soyunma odası gibi sosyal donatı alanları var.

Satış ofisi: 444 96 33 Web: nefatakoy22.com

DUMANKAYA HI-FIT

Dumankaya İnşaat’ın İstanbul Bahçeşehir’de 20 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Dumankaya Hi-Fit projesi, 28 ve 32 katlı iki kuleden oluşuyor. Stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire seçenekleri sunulan projede, daire fiyatları 124 bin TL’den başlıyor. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa sunulan projeden, 72 ay faizsiz taksit imkanı ile ev sahibi olmak mümkün.

İçinde 4 bin 500 metrekare büyüklüğünde Athletic-O Kulübü bulunan projede, daire sahipleri evlerinden ayrılmadan Athletic-O eğitmenleri ile irtibata geçerek spor yapabilecek. 17 kat bahçesi bulunan projede, kat bahçelerinde yogadan, golfe, satrançtan açık hava fitness aletlerine kadar pek çok spor aktivitesi yapılabilecek. Projede restoranda, kalori hesaplamalarının yapılabileceği özel menüler hazırlanacak.

Satış ofisi: 444 72 22 Web: dumankayahifit.com

SEYRAN ŞEHİR

Makro İnşaat-Akyapı ve Emlak Konut GYO’nun kar paylaşım sistemiyle 23 bin 170 metrekare arazi üzerinde Kayaşehir’de inşa ettiği Seyran Şehir projesinde, toplam 220 daire bulunuyor. Yüzde 80’i yeşil alan olarak ayrılan ve ‘Bir ev, bir aile’ sloganıyla geçtiğimiz hafta satışa çıkan projede, 121 ile 326 metrekare arasında 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçenekleri sunuluyor. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa sunulan projede, metrekare fiyatları 2 bin 600 TL’den başlıyor.

Konut blokları arasında kalan alanların peyzaj, gölet, şelale, oyun, yürüyüş ve spor alanlarına ayrıldığı projede, biri kadınlara ve diğeri erkeklere ayrılan ayrı kapalı yüzme havuzlarının yanı sıra iki çocuk havuzu, iki ayrı fitness ve spor salonu, Türk hamamı, Fin hamamı ve göl kafe gibi sosyal donatı alanları bulunuyor.

Satış ofisi: 444 61 71 Web: seyransehir.com

SEMBOL İSTANBUL

Karden İnşaat’ın İstanbul Beylikdüzü-Bahçeşehir TEM bağlantı yolu üzerinde inşa ettiği Sembol İstanbul projesi, iki rezidans, bir busidence ve bir alışveriş merkezinden oluşuyor. Bin 242 daire, 510 ofis ve 44 dükkan bulunan projede, 40.74 ile 241.63 metrekare arasında farklı büyüklüklerde stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunuluyor. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa çıkan projede, daire fiyatları 150 bin TL’den başlıyor. Projeden, sıfır faiz ve 30 ay vadeyle ev sahibi olmak mümkün.

Projede, açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness salonu, pilates, oyun ve hobi odaları, spa ve masaj salonları, Türk hamamı, Fin hamamı, kafeler, çocuk oyun alanları, tenis kortu, futbol ve basket sahası, yürüyüş ve koşu parkurları gibi sosyal olanaklar sunuluyor.

Satış ofisi: 444 61 10 Web: sembolistanbul.com

KALEKENT

Gül İnşaat ve Liv Yapı’nın Beylikdüzü’nde inşa ettiği Kalekent projesinin, ikinci etabı da geçtiğimiz hafta satışa çıktı. 100 dönüm arazi üzerinde inşa edilen projede, farklı büyüklüklerde 1+1, 21, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunuluyor. Daire fiyatları ise 145 bin TL’den başlıyor. Peşin ve kredili satışlarda yüzde 10 indirim uygulanan projeden, 36 faizsiz taksit olanağı ve aylık bin 625 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olmak mümkün.

Süs havuzları, Japon köprüleri ve fıskiyelerle şehrin gürültüsünden uzak bir yaşam vaat eden projede, açık ve kapalı yüzme havuzları, koşu ve bisiklet parkurları, çocuk oyun alanları, spor kompleksi, Türk hamamı ve sauna gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş. Site içinde iki market ve 30 mağazalık bir çarşı bulunuyor.

Satış ofisi: 444 38 07 Web: kalekent.com.tr

BROOKLYN PARK

Selimoğlu Group ile Pana Yapı Ortaklığı’nın İstanbul Fikirtepe’de inşa edeceği Brooklyn Park projesinde, ilk etapta üç farklı adada 2 bin ve ikinci etapla birlikte beş adada 4 bin konut ve ticari alanlar bulunuyor. Ön talep toplanmaya başlanan projede, metrekare fiyatları 5 bin 500 TL olarak açıklandı.

Adalar manzarası, metrobüs ve Marmaray bağlantısına yakınlığı ile dikkat çeken projede, yürüyüş parkuru, fitness, sauna, spa, hamam, buhar banyosu, spor salonu, çocuk kulübü, market, kafe ve toplantı odası, kapalı ve açık otopark, çocuk oyun alanları, park ve bahçe gibi sosyal donatı alanları bulunacak.

Satış ofisi: 0212 444 17 35 Web: selimoglugroup.com

SAĞLIK KENT

İttifak İnşaat’ın İstanbul Beylikdüzü’nde 21 bin metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Sağlık Kent projesi, 10 bloktaki 577 daireden oluşuyor. 79 ile 118 metrekare arasında 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri sunulan projede, fiyatlar 166 bin ile 220 bin TL arasında değişiyor.

Bakırköy-Beylikdüzü Metro Hattı’na yakınlığı ile dikkat çeken projede, çok amaçlı spor sahaları, çocuk oyun alanları, süs havuzları, yürüyüş parkuru, süs havuzları ve tıbbi bitkiler bahçesi gibi sosyal donatı alanları bulunuyor. 24 saat güvenlik hizmeti sunulan projede, açık ve kapalı otopark alanları da var.

Satış ofisi: 0212 852 28 29 Web: saglikkent.com

DOĞA KONAKLARI

Beza İnşaat’ın Pendik Velibaba’da Aydos Ormanları’nın yanı başında 4 bin 500 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Doğa Konakları’nda, toplam 103 daire bulunuyor. 95 metrekare 2+1 tipinde daire seçeneği sunulan projede, fiyatlar 165 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor. Firma, peşin ödemeye yüzde 10 indirim uyguluyor.

Isıtma sistemi, kablo televizyon ve 24 saat güvenlik hizmeti sunulan projede, otopark, çocuk oyun alanı ve depo gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş. Site içerisinde küçük bir de alışveriş merkezi de bulunuyor.

Satış ofisi: 0216 702 10 40 Web: dogakonaklari.com

KAĞITHANE 7000

Genyap’ın İstanbul Kağıthane’de inşa ettiği Kağıthane 7000 projesinde, sekiz blok ve 122 daire bulunuyor. 90 ile 260 metrekare arasında farklı büyüklükte 2+1, 3+1, 3+1 dubleks, 4+1 dubleks ve 5+1 dubleks daire seçenekleri sunulan projede, daire fiyatları 380 bin TL’den başlıyor. 24 ay vade farksız ödeme seçeneği sunulan projeden, aylık 0.69 faiz oranı ve 120 ay vadeyle kredi kullanarak ev sahibi olmak mümkün.

Ankastre ocak, fırın, davlumbaz, bulaşık makinesi ve mikrodalga fırının standart olarak sunulduğu projede, fitness salonu, sauna, bay ve bayan kapalı yüzme havuzları, çocuk oyun parkı ve kafeterya gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş.

Satış ofisi: 0212 295 12 95 Web: kagithane7000.com

CORNERLIFE GÜNEŞLİ

Keleş ve Beyaz İnşaat Ortaklığı’nın Basın Ekspres Yolu üzerinde inşa ettiği Cornerlife Güneşli projesinde 211 konut ve 21 işyeri bulunuyor. 44 ile 167 metrekare arasında farklı büyüklükte stüdyo, 1+1, 21 ve 3+1 daire seçeneği sunulan projede, fiyatlar 209 bin ile 783 bin TL arasında değişiyor. Peşin alımda yüzde 10 indirim uygulanan projeden, yüzde 25 peşin ve 24 ay faizsiz taksit ödeme seçeneği veya aylık 0.85 faiz oranı ile 120 ay vadeli banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak mümkün.

Projede, açık-kapalı yüzme havuzu, açık-kapalı otoparklar, cep sineması, kreş, çocuk parkı, fitness-sauna-hamam, havuz başı kafe, tenis kortu, basket sahası, açık spor alanı, koşu parkuru, amfi tiyatro, kapalı sinema salonu, modern çocuk oyun odası, market ve kameriye gibi sosyal donatı alanlarına yer verilmiş.

Satış ofisi: 0212 445 45 23 Web: cornerlifegunesli.com

G MARİN

Mar Yapı’nın İstanbul Bayramoğlu’nda inşa ettiği G Marin projesinde, farklı metrekarelerde stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire seçenekleri sunuluyor. Projede daire fiyatları 89 bin ile 204 bin 630 TL arasında değişiyor. Aylık 0.69 faiz oranı ile 60 ay vade yapılan projede, ödemelere bir yıl sonra başlayarak ev sahibi olmak mümkün.

Clup House ve yürüyüş parkurları bulunan projede misafir ilişkileri, business center (faks, fotokopi ve benzeri temel ofis hizmetleri), rezervasyon hizmetleri, handy man, fatura ödeme, benzin alma, özel alışveriş, kurye, postalama, alışveriş hizmetleri, housekeeping, kuru temizleme, çamaşırhane, havalimanı transfer, boat service, şoförlü araç, şoför, uçak bileti gibi kişiye özel hizmetler satın alınabilecek.

Satış ofisi: 444 15 36 Web: gmarin.com.tr

RESİM İSTANBUL

Ortadoğu Grup’un İstanbul Sancaktepe’de 81 bin 433 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Resim İstanbul, 28 blokta bin 310 konuttan oluşuyor. 1+1’den 4+1’e kadar farklı büyüklüklerde daire seçenekleri sunulan projede, 1+1’lerin fiyatı 207 bin 855 TL’den, 2+1’lerin 326 bin 385 TL’den, 3+1’lerin 477 bin TL’den ve 4+1’lerin fiyatı da 652 bin 365 TL’den başlıyor. Firma, peşin ödemeye yüzde 10 indirim uyguluyor. Projeden, yüzde 25 peşinat ödeyerek 30 ay ya da yüzde 50 peşinat ödeyerek 48 ay faizsiz taksitle ev sahibi olmak mümkün.

Aydos Ormanı’na komşu olan ve bahçesinde kiraz ağaçları bulunan projede, spor alanlı, kapalı otopark, yürüyüş yolları, fitness merkezi ve buhar odası gibi sosyal donatı alanları bulunuyor.

Satış ofisi: 444 53 18 Web: resimistanbul.com

CADDE 24

Emo Ortak Girişimi’nin Halkalı’da 11 bin metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Cadde 24 projesinde, 59 ile 392 metrekare arasında farklı büyüklüklerde 199 ev ofis ile 69 bağımsız birim bulunuyor. Metrekare fiyatları 4 bin 423 TL’den başlayan projeden, yüzde 25 peşinat, yüzde 25 bir yıl sonra ödeyerek ve 24 ay faizsiz taksitlerle ev sahibi olmak mümkün.

Projede, işlevsel odalar, toplantı odaları ve spor salonlarının yanı sıra 24 saat resepsiyon hizmeti, akıllı ofis ve asistan hizmeti var.

Satış ofisi: 0212 244 24 24 Web: cadde24.com.tr

Tamer ÖZYURT / Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı: “Satışa dip fiyatlardan çıktık” 

Diğer projelerimizde olduğu gibi Nlogo İstanbul projemizde de yüksek prim garantisi vaat ediyoruz. Satışa her zamanki gibi dip fiyatlardan çıktık. Konumu ve sosyal imkanları ile ev sahiplerine keyifli ve eğlenceli bir yaşamın kapılarını açacak olan projeye yatırım yapanlar, proje bittiğinde yüzde 50 ile 80 arasında kar edecek. Ortalama metrekare fiyatları bin 850 TL’den çıktığımız proje, bittiğinde 3 bin 500 TL’den alıcı bulacak. Bu ay içinde temellerini atılacak olan projeyi 24 ay içinde sahiplerine teslim edeceğiz. Üç etapta inşa edeceğimiz projenin her etabında 850 daire bulunuyor.”

Ercan UYAN / Makro-Akyapı Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı: “İnsan odaklı projeler prim yapıyor”

‘Bir Ev, Bir Aile’ sloganı ile satışına başladığımız Seyran Şehir, ailelere yönelik ve komşuluk ilişkilerini ön plana çıkaran bir proje. Bir milyon nüfuslu ile Türkiye’nin en büyük uydu kenti Kayaşehir’in merkezinde yer alıyor. İnşa ettiğimiz ve yaşam merkezli olarak tasarladığımız projelerin, bugüne kadar en çok prim getiren projeler olduğunu gördük. O yüzden de bugüne kadar hiçbir projemizi yatırım veya yaşam projesi olarak sınırlamadık. İnsan odaklı geliştirdiğimiz tüm projelerimiz bir yıl içerisinde yüzde 50’ye varan prim getirisi sağladı.

Hızır SELİMOĞLU / Selimoğlu Group Yönetim Kurulu Üyesi: “Fikirtepe’nin yüksek yatırım potansiyeli var”

Dört milyon metrekare inşaat kapasitesi ile yeni Fikirtepe, 140 bin kişinin yaşayacağı ve 60 bin kişinin çalışacağı modern bir kente dönüşecek. Yeni Fikirtepe’nin oluşumunda önder bir rol üstlendik. Farklı projelerle birlikte bölgede yaklaşık 5 bin konut üreteceğiz. Fikirtepe’nin konumu itibariyle yüksek yatırım potansiyeli taşıdığına inanıyoruz. Ön talep toplamaya başladığımız projede, her gün 80 kişinin başvurduğu yüksek bir taleple karşılaştık. Projenin ön talebine gösterilen ilgiyi normal karşılıyoruz.

Erden TİMUR / Nef Yönetim Kurulu Üyesi: “Sektöre yenilik kazandırmaya devam ediyoruz”

Ataköy’ün en merkezi arazisi üzerinde Peker Grup’a ait yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alanda yepyeni bir Nef projesine başladık. 2013 yılında başarılı projelere imza attık ve 2014’ün ilk projesi olan Nef Ataköy 22 ile de sektöre yenilikler kazandırmaya devam ediyoruz. Sadece Nef müşterilerine yaptığımız iç bilgilendirme sonucu sekiz günde 420 müşteri satış ofislerine gelip yer ayırttı. İnternet üzerinden de beş binin üzerinde kişi ön talep formu doldurdu. Şimdiye kadar geliştirdiğimiz en kapsamlı proje olan Nef Ataköy 22’de satışlarımız 20 Mayıs’ta başlayacak.

Para Dergisi