tofasTofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş Üst Yöneticisi Başaran, “Ürettiğimiz arabalar gibi, sosyal sorumluluk kapsamında gençleri de yetiştirmek için, yeni gençleri ön plana çıkarmak ve onlara bir sürü fırsat vermek istiyoruz” dedi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinin (DOSAB) 2012 yılı sonunda inşaatına başladığı fen lisesinin, Tofaş’ın katkılarıyla ağustos ayında tamamlanması için protokol imzalandı.

Başaran, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, ülke ekonomisine ve topluma katma değer yaratmak misyonuyla doğan Tofaş’ın bugün tüm gayretleriyle geleceğe doğru hazırlıklarını sürdürdüğünü söyledi.

Kurucuları merhum Vehbi Koç’un izinde, onun yarattığı vizyon ile 1968 senesinden beri yollarına devam ettiklerini anlatan Başaran, şunları kaydetti:

“Merhum Vehbi Koç o yıl, bizim bugünkü vizyonlarımızın ötesinde bir Tofaş’ı hayal ederek yola çıktı. 20 binlik bir kapasiteden bugün 400 bin otoluk bir kapasiteye geldik. Yani kuruluşumuzdan beri, 46 yılda 20 kat daha öteye taşıdık. Tofaş, kurulduğu günden bugüne kadar Türkiye’de otomotivde ana ve yan sanayinin gelişimine sürekli olarak öncülük etti. Kendini sürekli yeniledi, krizleri hep fırsata çevirdi. Tarihçemizde, övündüğümüz, gururla baktığımız kronolojide hep gördük ki, krizler gelmiş ama hepsi Tofaş için fırsat olmuş ve katma değer yaratmış.”

Başaran, Tofaş olarak ülke ekonomisine katkı sağlarken, toplumun gelişimine de fayda katacak kalıcı projelerin peşinden koştuklarını vurgulayarak, sosyal sorumluluğun, kendileri için bu topraklardan aldıklarını, bu topraklara geri vermek anlamı taşıdığını ifade etti.

Tofaş olarak, kültür, sanat, eğitim ve spor konularına yoğunlaştıklarını, bu açıdan Bursa’nın da gönüllerinde apayrı bir yeri olduğunu dile getiren Başaran, otomotiv sektöründe nitelikli insan gücüne ihtiyaç bulunduğundan dolayı, bu konunun bir numaralı öncelikleri olduğunu, bu konuda okullarla işbirliği içinde bulunduklarını belirtti.

Başaran, kültür-sanat alanında Bursa’ya hediye ettikleri Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin de bu çabalarının bir parçası olduğunu, alanında ilk ve tek müzenin geçmişle gelecek arasında köprü kurduğunu belirterek, spor alanında ise basketbola büyük destek verdiklerini söyledi.

“Her ne kadar dün akşam ki futbol detaylarını hatırladıkça, galiba basketbol bu ülkede çok daha ön plana çıkacak, çok daha büyük fırsatları olan, gençleri çok daha iyi motive edecek, belki çok daha iyi ortamlar yaratacak bir fırsat olarak görüyoruz” diyen Başaran, basketbolun Tofaş’ın tarihinde de çok önemli olduğunu, bu alanda hep ilkleri yarattıklarını, kentin adını duyurduklarını, firmanın adını da ileriye taşıdıklarını anlattı.

Başaran, basketbolda hep gençleri yetiştirdiklerini, bu gençlerin ülkelerini dünyada temsil ettiklerini vurgulayarak, “Ürettiğimiz arabalar gibi, sosyal sorumluluk kapsamında gençleri de yetiştirmek, yeni gençleri ön plana çıkarmak ve onlara bir sürü fırsat vermek istiyoruz” dedi.

Tofaş Fen Lisesi Projesi 

Türkiye’nin geleceği için eğitimli insan gücünün kaçınılmaz olduğunu, özellikle temel bilimler fen ve matematik alanlarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başaran, şu bilgileri verdi:

“Tofaş Fen Lisesi de bu anlamda o kadar öncelikli ve önemli bizim için. Okulumuz 12 bin metrekarelik bir alanda derslikler, yurt odaları, spor ve konferans salonlarından oluşan büyük bir tesis olacak. Adı da Tofaş Fen Lisesi. 16 tane dersliğimiz var, 70 yurt odası yaklaşık 280 kişiyi barındıracak kadar, mükemmel bir spor salonu ve 384 kişiye de eğitim imkanı sunacağız burada. Projeyi ağustos ayında tamamlamayı planlıyoruz. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında ise Milli Eğitim Bakanlığımıza devredeceğiz. Bursa da çok değerli ve anlamlı bir eğitim yuvasına kavuşmuş olacak. Ülkemizin geleceğine yön verecek nice başarılı gençlerin burada yetişeceğine inancımız sonsuz. Bu vizyonu, misyonu doldurmak için de biz Tofaş olarak her türlü himayeyi vermeye hazırız. Gelecekte, ülkemize ve şehrimize değer katacak, yeni projelerin içinde de yer alacağız.”

DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman da projede yeni bir açılımın söz konusu olduğunu, bu açılımı DOSAB ve Tofaş’ın işbirliğinin oluşturduğunu belirterek, lisenin kaba inşaatının 2013 sonu itibarıyla tamamlandığını, bundan sonraki kısmın ise Tofaş’ın katkılarıyla tamamlanacağını bildirdi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da Tofaş’ın sanayinin yanı sıra sosyal sorumluluk projesi olarak eğitim, sanat ve sporda da her zaman toplumun yanında olduğunu ifade ederek, DOSAB’ın başladığı ve kaba inşaatını bitirdiği projenin, Tofaş işbirliğiyle bitirilecek olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Karaloğlu, Başaran, Kahraman ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, protokolü imzaladı. Davetliler, daha sonra Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’ni gezdi.

Nilüfer ilçesi Özlüce mevkisinde inşa edilen Tofaş Fen Lisesi, 2014-2015 öğretim yılında eğitime başlayacak. Toplam 12 bin 257 metrekarelik alanda 16 derslik, 280 kişi kapasiteli 70 yurt odası ve bir spor salonu bulunacak lisede, 384 öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın