1932399_523993057719035_210904406_nGezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına ve ağaçların kesilmesine tepki olarak doğan Gezi Parkı olayları sırasında yaralanıp 269 gün komada kaldıktan sonra dün hayatını kaybeden Berkin Elvan bugün son yolculuğuna uğurlandı. Milyonlarca vatandaşın katıldığı protesto yürüyüşlerine ise polis müdahale etti. Berkin Elvan’ın ölümü iş dünyasında da yankısını buldu. TÜSİAD başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve tanınmış işadamlarından kamuya başsağlığı mesajları yayınlandı.

TUSİAD: Hiçbir şey bir çocuğun hayatından önemli değil

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı.Yılmaz “Hiçbir şey 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gezi olayları sırasında kaybettiğimiz diğer gençlerimizin hayatından daha önemli değildir” dedi.

Muharrem Yılmaz’ın açıklaması şöyle:

“Gezi Parkı olayları sırasında gaz fişeği kapsülü nedeniyle yaralanan Berkin Elvan’ın aylardır sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetmesinden derin bir üzüntü duyuyoruz. Gezi Parkı olayları sırasında oluşturulan hoşgörüsüz atmosferin bedelini ülke olarak, gencecik insanlarımızın kaybı ve çok sayıda kişinin sakat kalmasıyla ödedik. Hiçbir şey 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gezi olayları sırasında kaybettiğimiz diğer gençlerimizin hayatından daha önemli değildir. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere, hepimizin görevi, gençlerimizin, hukuk güvenliği altında, temel hak ve özgürlüklerini huzurla, umutla ve güvenle yaşayabilecekleri bir ortamı sağlamaktır. Berkin Elvan’ın vicdanımızı sızlatan son kayıp olmasını umut ederiz. Başta Berkin Elvan’ın ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına ve tüm vatandaşlarımıza başsağlığı ve sabır dilerim.”

Güler Sabancı: Yeni Berkin’ler olmaması için sağduyulu olmalıyız

Sabancı Vakfının 40. yıl toplantısında konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Berkin Elvan’a rahmet dileyerek konuşmasına başladı. “Berkin’e Allahtan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum” diyen Güler Sabancı, “Hepimiz üzüntümüze rağmen sabırlı olmalı ve yeni Berkin’ler olmaması için sağduyulu olmalıyız” ifadesini kullandı.

Murat Ülker, küçük yaşta ölen abisine benzetti

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bu sabah hayatını kaybeden Berkin Elvan’la ilgili Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Mesajında küçük yaşta ölen abisini hatırlatan Ülker, “Rahmetli abim Ali’yi sokakta bir kaza sonrası kaybettiğimizde beş yaşındaydım. Genç yaşta ölüm daha bir üzücü! Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

Cem Boyner’den Berkin için tüm mağazalara talimat

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, Berkin Elvan’ın ölümü nedeniyle bugün tüm Boyner mağazalarında müzik yayınlarının durdurulmasını, bugün ve yarın müşteri etkinliklerinin iptal edilmesini ve tüm mağazaların internet şifrelerinin açılması talimatını verdi. Daha sonra Boyner Holding’ten yapılan açıklamada, “Bu paylaşımın, daha önce yaşanılan toplumsal olaylardan kazandığımız deneyimle, mağazalarımızı oluşabilecek ihtiyaç ve durumlara karşı hazırlamaktan başka amacı yoktur” denildi.
Cem Boyner’den kurum içi gönderilen e-mail’de şu ifadeler kullanıldı:
“Tüm mağazalarda müzik yayınını durdurun bugün. Mağazalardaki müşteri etkinliklerini iptal edil, bugün ve yarın. Tüm mağazaların wi-fi şifrelerini iptal edin hemen. Vatandaş istediği yerden haberleşme imkanına sahip olsun.
Kritik noktalardaki mağazalarınızın hassas, evi uzak olan, fiziki açıdan ilgiye ve desteğe ihtiyacı olabilecek personeli erkenden evine gönderin.
Mağazalarınıza sığınabilecek vatandaşlara yardım için su, ilkyardım malzemesi vs. eksiksiz bulundurun.
Bu güzel halkı Allah korusun ama biz de bize düşeni eksiksiz, kimseyi ayırmadan yapacağız.
Sorusu olan önce sorusunu vicdanına sorsun, gereğini yapsın, sonra isterse şirketine, merkeze sorsun.
Allah utandırmasın…”

Berkin’in katili bulunup adalete teslim edilmeli

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Burcu Akdarı Toprak, 269 günlük yaşam savaşını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünün vicdan sahibi tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını yaraladığını ifade etti. GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak, Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi  ile ilgili yayınladıkları başsağlığı mesajında Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına sabırlar diledi. Toprak mesajında; Hayatının en güzel çağındayken aramızdan ayrılan Berkin Elvan’ın katilinin mutlaka bulunarak adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade etti. Burcu Akdarı Toprak ayrıca ,artık acıların dinmesini ve  kaybedenin Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.

 


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın