Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu yıl 10-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen “Parayı Öğrenme Haftası”nı öğrencilerle birlikte kutlayacak.

TEB açıklamasına göre, bireylerin finansal okuryazarlık düzeyini yükseltmek ve tasarruf bilincini artırmak amacıyla hayata geçirilen TEB Aile Akademisi ile bugüne kadar 90 bin yetişkine ve 15 bin çocuğa ulaşan TEB, “Parayı Öğrenme Haftası”nda öğrencilere odaklanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, ‘Ekonomi ailede başlar’ anlayışından yola çıkarak hayata geçirdikleri TEB Aile Akademisi ile bireylerin finansal okuryazarlık düzeyini artırmayı ve tasarruf bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Dünya genelinde finansal okuryazarlığın geliştirilmesi yönünde önemli bir sosyal sorumluluk hareketi olan Parayı Öğrenme Haftası’nda etkinlikler düzenlemeyi, TEB olarak sorumluluklarının bir parçası olarak gördüklerini bildiren Mendi’nin açıklamada şu ifadelerine de yer verildi:

“Erken yaşta finansal okuryazarlık bilincinin gelişmesi için eğitimlerimizden çok daha fazla çocuğun yararlanabilmesini ve kamuoyunda bu konuda bilinç oluşmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda, TEB Aile Akademisi ile şimdiye kadar İstanbul, Ankara, Konya, Adana, Batman, Maraş, Denizli, Bursa, İzmir, Antalya ve Isparta’da 44 okula giderek öğrencilerimize eğitim verdik. Parayı Öğrenme Haftası’nda da okul ziyaretleri düzenleyip öğrencilerle buluşmaya devam edeceğiz. TEB Aile Akademisi ile yıl boyunca farklı illerde çocuklara yönelik eğitim vermeyi sürdüreceğiz.”

Bu arada TEB, Aile Akademisi ile verdiği eğitimler dışında www.tebcocuk.com adresi üzerinden sunulan TEB Çocuk ile de 6-12 yaş arasındaki çocuklara ulaşıyor.

TEB Çocuk ile eğlenceli eğitim modülleri ve oyunlarla çocuklara ekonomi ile ilgili terimler öğretilirken, tasarruf bilinci kazandırılması da hedefleniyor. “Paraları Tanı” uygulamasıyla kağıt paraları bilgisayarlarının kamerasına gösteren çocuklara paranın değeri ve o parayla neler alınabileceği anlatılıyor.

“Biriktir” bölümünde hayallerine ulaşmak için harçlıklarını biriktirmenin yollarını keşfeden çocuklar; “Limonatacı” oyunu ile kendi limonata tezgahlarında limonata satarak ticarete atılarak kar ve zararı öğreniyor. “Bakkal Amca” oyununda ise ürünlerle fiyat etiketlerini eşleştirerek paranın değerini öğreniyorlar.

TEB Çocuk uygulamasını öğrencileriyle buluşturmak isteyen okullar, site üzerinden talep formu gönderebiliyor. iPad uygulaması da bulunan TEB Çocuk, anne ve babalara, çocuklarına birikim bilinci aşılamalarında ve paranın değerini öğreterek doğru harcamanın yollarını anlatmalarında yardımcı oluyor. TEB Çocuk, kurulduğu günden bu yana 112 bin çocuğa ulaştı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın